Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre

Városunk hagyományairól

2011. augusztus 17. 9:38
Szerda délután népes közönség előtt mutatták be a Veszprémi Szemle idei második számát az Eötvös Károly Megyei Könyvtár Kisfaludy-termében.


Elek Miklós, Némedi Lajos, Molnár János

„Sokszor emlegetjük azt a tézist, aminek származása kicsit kétes, de igazsága nem vitatható, hogy egyes társadalmakat minősít az, hogy miként bánik a fogyatékosaival.” Valószínűleg e gondolat analógiájaként minden várost minősít az, miként ápolja saját hagyományait, hogyan viszonyul történelméhez, múltjához. Éppen ezért van különös jelentősége városunk életében a Veszprémi Szemle várostörténeti folyóiratnak.


Csiszár Miklós

Csiszár Miklós főszerkesztő köszöntőjében pontosan erre emlékeztette a közönséget: „fontos, hogy városunk polgárai ismerjék meg Veszprém történetét, művelődéstörténetét”. A bemutatón megjelent Némedi Lajos alpolgármester is, aki kiemelte: valóban izgalmas és értékes írások találhatók a folyóirat aktuális, 21. számában, s kijelentette, az önkormányzat örömmel támogatja a Veszprémi Szemle további megjelenését.


Molnár János

A 21. szám Földesi Ferenc veszprémi kaszárnyák történetével foglalkozó tanulmányával kezdődik. A tegnapi bemutatón a Veszprémi Szemlében olvasható három közlemény szerzője röviden ismertette írását. Molnár János a Szent Anna Római Katolikus Elemi Népiskola, Balogh Ferenc a Táborállás Daloskör, Elek Miklós pedig az 1919–1920 közötti veszprémi szükségpénzek témakörében tartott rövid előadást.


Elek Miklós

A kötet természetesen forrásokat is közöl; Veress D. Csaba a jutasi vadászrepülő század bevetési-könyvének második részletét, B. Stenge Csaba Benkő Lajos vadászpilóta naplótöredékét (1945. március), Bándi László pedig Nemes Antal kanonok visszaemlékezését (1943–1946) publikálta.

A jó hangulatú kötetbemutatón valóban érdekes információk hangzottak el, s tényleg érdemes kézbe venni a Veszprémi Szemle 21. számát. Fontos megjegyezni, hogy a folyóirat már az interneten is elérhető a veszpremiszemle.hu címen. Akik pedig a későbbiekben szeretnének e-mail-ben meghívót kapni a „Szemle” következő bemutatóira (a 3. szám októberre várható, és a piarista gimnázium történetével fog foglalkozni), a honlapon található szerkesztőségi e-mail-címre írva jelezzék kérésüket a szerkesztőknek.
 

Szaksz Balázs
további cikkek
Vajon hogyan vesztettük el egymást? kultúra Vajon hogyan vesztettük el egymást? Hogy lehet az, hogy még akkor is egyedül vagyunk, amikor épp nem vagyunk egyedül?! 2024. december 30. 0:14 A magyar színész, akinek temetését Frank Sinatra fizette ki közélet A magyar színész, akinek temetését Frank Sinatra fizette ki Lugosi Béla, eredeti nevén Blaskó Béla Ferenc Dezső, 1882. október 20-án született Lugoson. Neve egybeforrt Drakula gróf karakterével, amelyet először 1931-ben alakított, azonban élete sokkal több volt, mint egyetlen szerep. Művésznevét szülőhelye, Lugos után vette fel. 2024. december 26. 12:42 Ki hozza az ajándékot? Ki hozza az ajándékot? A karácsony az ünnepi ételek és a családi összejövetelek időszaka, amely az ajándékozás örömének is kiemelt helyet biztosít. Az, hogy ki hozza az ajándékokat a gyerekeknek, országonként, sőt régiónként is eltérő, és az ünnepi hagyományok színes palettáját tükrözi. 2024. december 24. 12:58 A Mikulás és a mesevilág varázsa A Mikulás és a mesevilág varázsa A gyermekkor egyik legvarázslatosabb időszaka az adventi készülődés, amelynek fontos része a Mikulás mítikus figurájába vetett hit. A Mikulás-történetek és egyéb mesevilágok amellett, hogy természetesen szórakoztatják a gyermekeket, pszichológiai szempontból is jelentős hatással vannak a fejlődésükre. Vajon milyen szerepet játszik a Mikulás mítikus alakja a gyermekek érzelmi, szociális és kognitív fejlődésében? 2024. december 23. 17:09

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.