A szokatlan helyszínen látható, de nem szokatlan kiállítás – hiszen Ősi Kovács Imre ötödik alkalommal rendezett tárlatot a börtönben – a Veszprém Megyei Büntetés-végrehajtási Intézet Szent Adorján-napi programjaihoz kapcsolódik.
Németh Éva bv. ezredes, főtanácsos, a börtön parancsnoka üdvözlő szavaiban elmondta: jelentéstanilag nagyon furcsán hangzik, miszerint egy kiállítást egy börtönben rendeznek meg, hiszen kiállítás szó magában hordozza azt a jelentést, hogy közszemlére teszik a képeket, és azokat minden ember szabadon megnézheti. Jelen esetben a műalkotásokat éppen azért hozták be a börtönbe, hogy a fogvatartottak – akik sajátos helyzetükből fakadóan nem tudnak eljutni egy tárlatra – az intézetben megtekinthessék. – Azt, hogy a kiállításoknak eddig is hagyománya, és valóban kézzelfogható eredménye volt, mi sem bizonyítja jobban, mint hogy a jelenlegi tárlaton Kiss Csaba fogvatartott képeit is láthatjuk, aki a börtönben készítette alkotásait – emelte ki az intézet parancsnoka.
Schall Tamás plébános köszöntő beszédében Szent Adorján vértanúra, a büntetés-végrehajtás védőszentjére emlékezett. A 138. zsoltárt idézve arra hívta fel a jelenlévők figyelmét, hogy Szent Adorján ünnepe felismerteti mindannyiunkkal: Isten őriz minket, mégpedig úgy, hogy szabadságunkat végtelenül tiszteletben tartva fogva tart minket mindentudásával, mindenhatóságával, végtelen szeretetével. – Isten közelsége nem félelmet ébreszt, hanem támasz és felszabadító erő. Adja meg az Isten, hogy mindig szabadságban élhessük a szeretetet, és szeretetben élhessük a szabadságot – fogalmazott a Magyarok Nagyasszonya plébánia plébánosa.
Ősi Kovács Imre festőművész felesége, Kovácsné Ilonka rövid tárlat-ismertetőjében kiemelte, Ősi Kovács Imrét kétszer választotta ki az Isten arra, hogy valami szépet adjon az embereknek: először akkor, amikor tehetséggel áldotta meg, másodszor pedig akkor, amikor egy agyvérzés után életben maradt, és új életet kezdhetett.
Az Ősiben élő művész élő példája az akaraterőnek, hiszen a kerekes székből akarata és hite felállította, s bár jobb oldala teljesen lebénult, bal kézzel újrakezdte a festést. A Krúdy díszoklevéllel, Cserhát Nívódíjjal, Beőthy Nagydíjjal, Magyar Kultúra Lovagja elismeréssel kitüntetett festőművész újra alkot, immár túl van 250. kiállításán, és tanítványokkal foglalkozik, akiknek alkotásai szintén szerepelnek a Veszprém Megyei Büntetés-végrehajtási Intézetben rendezett tárlaton.
A kiállítás megnyitón fellépett a Magyarok Nagyasszonya plébánia kórusa Kondor Kolos vezetésével, V. Haller Mónika Szent Adorján című versét Kovács Gergő szavalta el, valamint egy Reményik Sándor vers és egy cigány sirató népdal is elhangzott két fogvatartott előadásában.