"Úgy tűnhet, hogy nincs túl nagy jelentősége, miként is érzik magukat az akváriumok lakói, ám ha figyelembe vesszük, hogy milyen sok díszhalat tartunk fogságban - csak az Egyesült Államokban 182,9 milliót -, a kérdés egészen más megvilágításba kerül" - hangsúlyozta a kutatásokat irányító David Oldfield biológus. A kutató kollégáival összehasonlította, hogy miként viselkedik a citromsügér (Amphilophus citrinellus) különböző környezetben - természetes élőhelyén, a nicaraguai krátertóban, egy nagy mesterséges folyamban az állatkertben, valamint olyan méretű akváriumban, amilyent a lakásba szokás vásárolni - számolt be vizsgálataikról a Journal of Applied Animal Welfare Science című folyóirat.
A kutatók az agresszivitást a citromsügérek egymás elleni támadásai számában mérték, amelyeket legalább egy másodperc választott el egymástól. "Erőfitogtatásként" értékelték azonban a halak "uszonylobogtatását" is. Mint kiderült, az agresszivitást jelentősen csökkentette, ha nemcsak megnövelték a tartály méretét, de növényzet telepítésével, kövek és egyéb "tereptárgyak" elhelyezésével búvóhelyeket is képeztek az akváriumban.
David Oldfield a kutatásokkal kapcsolatban kiemeli, hogy a vizsgálat segít jobban megérteni az emberek magatartását, amikor különféle társadalmi közegbe kerülnek.
"A börtönökben tapasztalható erőszak részben a szűkös térrel és ingerszegény környezettel magyarázható" - fogalmazott David Oldfield.