A Rotary Club és a Pannon Egyetem együttműködik egy olyan devecseri mintaprogram megszervezésében, amely segít a település lakosainak, vállalkozásainak korszerű és versenyképes informatikai tudás megszerzésében, a feltételek megteremtésében. A programot október 4-én mutatták be Devecserben.
A devecseri iszapkatasztrófa a környezetvédelmi szükséghelyzet elhárításán túl ráirányította a közvélemény figyelmét a vidéki Magyarország egyéb alapvető gondjaira is. Ezek között kiemelt fontosságú a digitális írástudás hiánya, amely lehetetlenné teszi, hogy a település kiaknázhassa a korszerű infokommunikációs eszközök és szolgáltatások használatából származó gazdasági előnyöket. Ez a kisvállalkozások és a munkaerő versenyképtelenségét eredményezi, az iszapkároktól függetlenül is leszakadáshoz, munkanélküliséghez, a helyi életminőség romlásához vezet. Ha igazán segíteni akarunk Devecsernek, akkor ezt a folyamatot is meg kell tudnunk állítani.
Ennek felismerésére épül a Rotary Club „DIGITÁLIS DEVECSER” mintaprogram kezdeményezése, amelynek célja, hogy a gazdaság, a tudomány és a civil szféra összefogásával megoldást találjon a digitális írástudatlanság és versenyképtelenség égető problémájára. A program tudományos és szakmai bázisát a Pannon Egyetem adja. Cél egy olyan működő és fenntartható helyi modell létrehozása, amely mintaként szolgálhat más vidéki települések felzárkóztatásához is, és – siker esetén – alapja lehet egy regionális vagy országos támogató hálózat létrehozásának.
Devecserben, a Rotary Házban október 4-én mutatták be a mintaprogramot. Dr. Beltz Zoltán, a Rotary Club Veszprém elnöke elmondta, hogy nem tárgyi segítséget akartak nyújtani a katasztrófa bekövetkezte után, mivel a lakosságnak úgy tudnak igazán segíteni, ha a kisvállalkozások versenyképessé válnak, így munkahelyek teremtődnek. Az elnök hangsúlyozta, hogy ez az együttműködés egy csíra, amelyből nagyobb projekt alakulhat ki a jövőben.
Dr. Friedler Ferenc, a Pannon Egyetem rektora hozzátette, hogy a Rotary Club megteremtette a fejlődéshez az infrastrukturális feltételeket, és hátteret biztosít a vállalkozások fejlesztéséhez, az egyetem pedig egy erős szakmai háttérrel áll a kezdeményezés mellé. Az egyetem három tevékenységet folytat: oktatás, kutatás és innováció. A rektor kiemelte: az oktatással és az innovációval biztosítani tudják, hogy az itt elkezdődött munka értékes és sikeres legyen.