Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre
2024. november 26. Virág
Veszprém
7°C
2024. november 26. Virág
Veszprém
7°C

Világosságot kevesebbért

2011. október 11. 9:37 // Forrás: Csalán
A Csalán Környezet- és Természetvédő Egyesület utánajárt annak, hogyan tudunk a lehető legtakarékosabban gazdálkodni a világítással.

Érezhetően rövidülnek a nappalok, egyre többet égnek a lámpák reggel és este, ezért nem mindegy, hogy mivel is teremtünk világosságot. A normál körték ideje végérvényesen lejárt, a 60 wattnál nagyobb teljesítményű hagyományos izzókat már ki is vonták a forgalomból. 2012-re az összes, 7 W-nál nagyobb teljesítményű izzólámpa kereskedelmi forgalmazása megszűnik. Helyettük kis teljesítményű kompakt fénycsöveket, LED-es berendezéseket fogunk alkalmazni.

– Energiatakarékos izzóknak általában a kompakt fénycsöveket nevezzük, amelyek negyedannyi energiát fogyasztanak, mint a hagyományos izzók, élettartamuk viszont többszöröse azoknak. A kompakt fénycsövek sokkal kevesebb energiát fogyasztanak a hagyományos izzóknál, viszont elhasználódásuk után veszélyes hulladékká válnak – nyilatkozta Kiss Renáta, a Csalán Egyesület munkatársa, a KEOP által támogatott projekt programvezetője.

A kompakt fénycsövek a legtöbb energiát a bekapcsoláskor fogyasztják, ezért érdemes olyan helyre tenni őket, ahol bemelegedés után folyamatosan működhetnek.

Decsi Márton, a Csalán környezeti tanácsadója elmondta, hogy a LED-es technológia megoldást jelent mind a hagyományos izzók, mind pedig a kompakt fénycsövek problémáira. – A régebbi technológiák áramfogyasztásának töredékéért sok fényt, rugalmasságot, hosszú élettartamot kapunk cserébe és egészségünkre nézve semmilyen káros hatással nincsenek – fogalmazott.

A LED lámpák jelenlegi hátrányait, azaz a gyengébb fényerőt, a szűkebb sugárzási szöget ügyes megoldásokkal teljesen ellensúlyozni lehet. Otthoni körülmények között ennek legegyszerűbb módja a LED-es lámpák számának növelése – javasolta Decsi Márton.

Az új technológiás fényforrások beszerzési ára jellemzően magasabb, mint ahogy ezt egy 120 forintos villanykörténél megszoktuk. A kompakt fénycsöveket 1-2 ezer, míg a LED-es fényforrásokat 3-5 ezer darabáron tudjuk beszerezni a szaküzletekben. A magasabb ár mellé egy éves garancia tartozik és a megszokotthoz képest átlagosan tízszeres, azaz 8-15 ezer óra az élettartamuk. Az így megtakarított elektromos áram és a hosszabb élettartam messze kompenzálja a kifizetett árat.

Az energiatakarékos fényforrások alkalmazása mellett továbbra se feledkezzünk meg a régi, jól bevált gyakorlatról sem: ott, és annyit világítsunk, amennyit szükséges, azaz bánjunk takarékosan az energiával.
 

vehir.hu

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.