Ezekben az órákban nemzetközi versengés zajlik azért, hogy melyik ország mondhatja magáénak a hétmilliárdodik lelket. A versenyben jelenleg egy fülöp-szigeteki kislány tűnik befutónak, de mellette sorompóban van még egy indiai és egy orosz kisded is.
Ha ilyen ütemben nő tovább a Föld népessége, akkor 2100-ra már tízmilliárd ember él majd a bolygón. Pongrácz Tiborné, a Központi Statisztikai Hivatal Népességtudományi Kutatóintézetének igazgatóhelyettese szerint a népesség gyors növekedésének oka, hogy a fejlődő országokban magas a termékenység, sok fiatal és köztük sok nő él ezekben az államokban, ráadásul világszerte nő a születéskor várható átlagos élettartam. A növekedés üteme azonban a jövőben várhatóan csökken – tette hozzá Pongrácz Tiborné. A szakértő szerint a világ népességének 42 százaléka az alacsony termékenységű országokban él, ez a magas arány az ebbe a csoportba tartozó, 1,3 milliárd lakosú Kínának köszönhető. Ide sorolhatók - Franciaországot és Írországot kivéve – az európai államok is. Egy másik nagy lélekszámú ország, India (1,2 milliárd lakos) a közepes termékenységű államok közé tartozik – mondta.
Kifejezetten magas a termékenység Afrikában és egyes ázsiai országokban. Hozzáfűzte, jól illusztrálja az afrikai régió népességének rohamos növekedését, hogy Uganda lakossága 1962-ben még 7,5 millió volt, jelenleg 34,5 millió, és 2100-ra elérheti a 100 milliót. Ebben a csoportban a termékenység jelentős csökkenése várható – mutatott rá a szakértő.
Pongrácz Tiborné felhívta a figyelmet arra, hogy Európa népessége 2020 után várhatóan csökken, ami társadalmi feszültséget generálhat, hiszen kevesebb fiatalnak kell megtermelnie az idősek ellátásának fedezetét. „Az európai országok túlnyomó többsége már szembesült ezzel a problémával”, míg korábban ezt többen nem vették komolyan, úgy gondolták, „a gyermekvállalás magánügy”, ezért nem alkalmaztak aktív, születésösztönző családpolitikát - mondta.
Franciaországban azért magasabb a termékenység a többi európai országhoz képest, mert stabil, kiszámítható a családpolitikája. Erre lenne szükség minden országban, ehhez azonban nem igazán kedvező a jelenlegi világgazdasági helyzet – emelte ki Pongrácz Tiborné. Mint mondta, Magyarországon a párok eredetileg több gyermeket terveznek, ők később mégsem születnek meg, pedig ha világra jönnének, „nem lenne igazán komoly demográfiai problémánk”. Azt kell elérni, hogy a párok megvalósíthassák a családalapítási terveiket – hangoztatta, hozzátéve: ehhez a család és a munka könnyebb összeegyeztethetőségét kellene segíteni.