Nem elégedettek a befektetők a december 8-9-én lezajlott európai csúcsértekezlet eredményeivel.
A német nyomásra elfogadott intézkedések szerint új alapszerződést írnak alá, amely alapján sokkal szigorúbb pénzügyi stabilitási szabályokat fognak alkalmazni a jövőben. A tanácskozás előtti napon az Európai Központi Bank jelentett be likviditásnövelő intézkedéseket.
Az új szabályok közép, illetve hosszú távon stabilizálhatják az európai pénzügyi rendszert. Ez is csak feltételes mód, mivel a megszorítások megölik a gazdasági növekedést. Növekedés nélkül stagnálnak az állam bevételei, így nem tudja teljesíteni fizetési kötelezettségeit. Ne feledkezzünk meg arról sem, hogy minden szabály annyit ér, amennyit betartanak belőle.
A másik lényeges kérdés, hogy az euró képes-e túlélni saját válságát? Az óriási adósságállománnyal rendelkező országok képesek-e kilábalni a „csapdából”? Tehát a „lenni, vagy nem lenni” kérdése először az, amit fel kell tenni.
Milyen lehetőségek vannak az euró előtt?
- Az euró, mint pénz megszűnik, és minden tagország a saját pénzét használja újra.
Ennek a verziónak súlyos következménye az lehet, hogy a visszatérő német márka intenzív erősödésbe kezd, ami visszafogja az exportorientált német gazdaság fejlődését, és ezzel több országét is. A gyengébb országok devizái intenzíven gyengülnek majd, ami nagyon magas inflációhoz vezet ezekben az országokban, amelyet tömeges elszegényedés követ majd. A fejlettebb országok bankszférája hatalmas veszteségeket szenved a gyengébb országok államkötvényei miatt, amit a bankszféra nem lesz képes túlélni, és több nagy bank mehet csődbe, és több államcsőd is elképzelhető.
- A fejlett országok (német, francia, benelux) létrehozzák a saját „szuper-uniójukat”, és új pénzt vezetnek be. Az új szervezetből kimaradt országok használhatják a régi eurót, vagy nem, döntésük szerint.
Az unió ezzel az intézkedéssel hivatalossá tenné azt, amit már mindenki tud. Mégpedig azt, hogy az unió pénzügyileg menthetetlenül kettészakadt.
A következmények hasonlóak lehetnek, mint fentebb, hiszen ismét a német gazdaság erejét tükrözné az új pénz. Viszont az ebben részt vevő államok szigorú költségvetési politikát folytatnak. Itt is komoly veszélyt jelent a fejlett országok bankszférájának csődje.
- Marad az euró, megmarad az unió, a fennálló gigantikus adósságot sikerül konszolidálni, illetve befektetők kifizetik.
Ebben az esetben az Európai Központi Bank kénytelen hatalmas mennyiségű pénzt nyomtatni, ami vágtató inflációhoz vezet, és társadalmi elégedetlenséghez a fejlettebb államokban is.
Felmerülhet a lehetőség, hogy a nagy készpénztartalékokkal rendelkező országok részt vesznek az adósság kifizetésében, meghatározott garanciák mellett. Nehezen megvalósítható. Olaszország államadóssága – kamatokkal együtt – közel 2000 milliárd euró. A világ legnagyobb készpénztartalékával Kína rendelkezik, ami euróban számolva 2600 milliárd. A távol-keleti ország eddig 300 milliárd dollárnyi összeget ajánlott fel amerikai és európai eszközök vásárlására. Ennél a verziónál is felmerülhet több nagy bank, sőt államok csődje is.
Lámpi Ferenc
BUDA-CASH Zrt.