Sokan félnek a használatától, mert macerásabbnak tűnik, mint az eldobható változata. És ha mégis érdeklődnek, a sokféleség elriaszthatja a kezdő „moshatózó” kedvét. Pedig a széles választék nagy előny, és hamar rá lehet jönni, melyik a számunkra legkedvezőbb megoldás.
A mosható pelenkák napjainkban már nem egy „sárkány” formára hajtogatott tetrából és egy ormótlan gumibugyiból állnak. Bár, ha valaki szeret origamizni, kiélheti magát.
A mosható pelenka fajták:
Van a legegyszerűbben feladható mosható pelenka, az all-in-one típusú, amit ugyanúgy kell feladni, mint az eldobható társait, csak levétel után nem lesz belőle le nem bomló, büdös hulladék. A pelenka lényege, ahogy a neve is elárulja: a puha belső és a vízzáró külső réteg össze van varrva, együtt alkalmazható. Az all-in-one pelenka hátránya, hogy lassabban szárad, mosás-szárításkor extra figyelmet igényel, és drágább a külső-belső variációnál.
Lehet vásárolni külön vízzáró külsőket és puha belsőket, amelyek a babafenékkel érintkeznek.
A külsők már egyáltalán nem emlékeztetnek a régi gumibugyikra. Lehet belőlük kapni egyméretest, amit patent segítségével állíthatunk méretre, és többméretest, ami a baba súlyához igazodik.
A külső anyaga készülhet:
- légáteresztő PUL anyagból, ami bírja a 60 fokon való mosást, ritkán a 90 fokot is
- PTU műanyagból, ami a vízzárás mellett a szagokat is jobban megfogja
- polár anyagból, ami szintén műszálas, sűrű szövésű anyag, és jól zárja a nedvességet
- vagy gyapjúból, ami teljesen természetes anyag, a nedvesség nagy részét magába zárja, és egy kis extra lanolinozással szuper vízhatlan réteget képezhetünk segítségével.
A pelenkabelsők is lehetnek egy- és többméretesek, és anyaguk is széles skálán mozog.
Vannak nadrágpelus formájú belsők megkötős, tépőzáras vagy patentos megoldással, és hajtogatós prefoldok. A tetra pelus után a prefoldok száradnak a leggyorsabban, és velük a legolcsóbb a pelenkázás. A prefoldok többsége pamut anyagból készül több rétegben, téglalap alakú, a középső rész vastagabb anyagból van, vagy több rétegben varrott. Mivel több rétegűek, így elég őket háromba hajtani, és már betehetők a külsőbe. A praktikus pamut anyag mellett más jó nedvszívó anyagokból is gyártják őket – vannak bambuszos, kenderes kivitelben is.
Éjszakára érdemes nagyobb nedvszívású pelenkabelsőt, esetleg zsebes pelenkát választani, így akár pelenkacsere nélkül, vagy egyszeri cserével átvészelhetjük az éjszakát. Sokan pedig éjszakára vagy utazáshoz eldobható pelust használnak, ami jól megfér a moshatózással.
A pelusba kerülhet egy vékony kakifogó papír, amit ki lehet dobni, de akár ki is lehet mosni. Ugyanerre a célra léteznek ún. szárazontartó betétek érzékenyebb bőrű babáknak, illetve pelenkakiütés esetén selyemből, de készülhet polárból vagy pamutból is. A szárazontartó betéten gyorsan keresztülfolyik a nedvesség, és nem ázik olyan sokáig a baba bőre.
És pár szó a pelenkák tisztításáról:
A használt pelusokat általában lezárható vödörben tároljuk: ecetes vízben, vagy egy gyors öblítés után teafaolajjal illatosítva-fertőtlenítve, szárazon. A mosógépben történő mosás (2–4 naponta) és száradás után újra használhatók a pelusok.
A pelenka belsőket 40–90 fokon (a hőmérséklet anyagfüggő) lehet mosni. AZ első mosás előtt érdemes megnézni a címkéjét, mit javasol a gyártó a mosás hőfokára, és hogy mosópor-barát-e a pelenka. Vannak pelenkák, amelyekben könnyebben benne maradhatnak a mosóporszemcsék (pl. bambuszos pelusok) ezeket érdemesebb mosódióval vagy folyékony mosószerrel mosni. Nem árt tudni, hogy a külsőket nem kell minden pelenkázás után kimosni, a PUL-nak nem is tesz jót a gyakori mosás, viszont mivel légáteresztő, jól ki tud szellőzni, így többször is felhasználható egy napon belül is.
A gyapjú külsőket is szellőztessük sokat, de ha szükséges, akkor kézzel kell tisztítani. Ha nincs drága gyapjú mosószerünk, akkor samponnal, mosószappannal is megfelelően ki lehet mosni, és a vízhatlanság eléréséhez gyógyszertárban is beszerezhető lanolinnal kell kezelni. Ennek módját is leírások, videók is segítik.
Rengeteg cég gyárt mosható pelenkát, így széles a választék. A gyártók honlapján találhatunk videókat a pelenka használatáról, de vannak klubok is, ahol az anyukák tanácsot adnak egymásnak. Pelusokat rendelhetünk az interneten, sok helyen van lehetőség mintacsomagot kérni. Érdemes érdeklődni erről, mielőtt egy egész szettet rendelünk. Így ki tudjuk próbálni, melyik típus a legmegfelelőbb nekünk és a babánknak.
És a mennyiségről.
Mennyi pelenkát érdemes beszerezni? Ez attól is függ, milyen gyakran fogunk pelenkát mosni. Ha külön van a külső és belső rész, akkor érdemes 3 külsőt venni és naponta 6–8 db belsővel számolni (újszülötteknél ez akár 10–12 db is lehet). Általában három adagban kell gondolkozni: egy szárazon a szekrényben – illetve a baba popsiján, egy mosásra várva, egy pedig száradófélben. Attól függően, hogy milyen fajta pelusokat használunk, milyen gyakran mosunk, illetve mennyi pelust fogyaszt a popsi – ki lehet tapasztalni, hogy mekkora készletre van szükség. Ha külön van a külső, akkor azt nem kell minden egyes pelenkázásnál a mosásba rakni, ki lehet szellőztetni, megszárítani, és akár még ugyanaznap újra használni.
Hogyan lehet még kisebb befektetéssel megoldani a dolgot? Ha tudsz varrni, magad is megvarrhatod a pelenkákat! Külsőkhöz lehet méterben kapni PUL anyagot, egy kifilcesedett gyapjúpulcsit is feláldozhatsz, vagy kötni, horgolni is lehet gyapjú külsőket – az interneten több leírást, szabásmintát is találni. Belsőt gyakorlatilag bármiből gyárthatunk: frottír, flanel, bébiplüss, kiselejtezett ágynemű, törölköző is átalakulhat.
Fórumokon, aukciós oldalakon, apróhirdetésben is érdemes böngészni, mert lehet jó állapotú használt pelust is venni, de eladni is, ha feleslegessé válik, vagy nem válik be. Ma már gyártanak vékonyabb és combosabb babákra való pelust, izgő-mozgók és nyugodtabb babák igényei is lehetnek különbözőek, valamint az is, hogy az anyukának is mi áll jobban kézre – a tépőzár, vagy a patentolás? Nem tudunk mindent előre, próbálgatni kell.
Összességében a mosható pelenkázásról megállapítható, hogy nem igényel sokkal több időt tőlünk, viszont olcsóbb, környezetkímélőbb, és a baba bőrének is jobbat tesz. Hiszen az moshatópelenka használatakor tudjuk, milyen anyag érintkezik a babánk bőrével, amíg eldobható társainál csak annyit tudunk, hogy ez valamilyen mű-anyag.
Lélek Éled Kör
www.lelekeledkor.hu