Hegyeshalmi László
5,5 évvel ezelőtt nyílt meg a felújított Dubniczay-palotában a László Károly Gyűjtemény. Tavaly újabb 10 évre vállalta a város és a Művészetek háza, hogy ez a gyűjtemény bővülve, megújulva folytassa kulturális küldetését, amit sikerrel tett az elmúlt években – kezdte a szombati megnyitót Hegyeshalmi László, a Művészetek Háza igazgatója.
Szőcs Géza
A kulturális tárca nevében Szőcs Géza államtitkár köszöntötte a megjelenteket, aki szerint azért a megyeszékhely adhat otthont a kiállításnak, mert Veszprém megérti azokat a törekvéseket, és azonosulnak azokkal az értékekkel, amelyek meghatározták a gyűjtő életét. „A múzeumnak túl kell lépnie a muzeálison” – idézte László Károlyt az államtitkár. Elmondta, az immár 200 műtárgyra gazdagodó gyűjtemény hűen tükrözi László Károly képzőművészeti érdeklődését, erre utal a kiállítás címe is.
Porga Gyula
A kezdetekre visszagondolva Porga Gyula úgy fogalmazott, egy felújított épületet és egy szellemi építményt ünnepelhettünk akkor közösen, ami most megújult. – Meggyőződésem, az elmúlt évek bizonyságot adnak arra, hogy a László Károly Gyűjtemény otthonra lelt Veszprémben – mondta a polgármester.
További fotók megtekintéséhez kattintson a képre!
A Dubniczay-palotában 2006-ban nyílt meg a XX. század képzőművészetéből ízelítőt nyújtó László Károly Gyűjtemény. Az akkor kötött letéti szerződés 2011 nyarán lejárt, ám László Károly, a műalkotások tulajdonosa Veszprém Megyei Jogú Város Önkormányzatával, valamint a Művészetek Házával újabb tíz éves megállapodást kötött a művek elhelyezésére és bemutatására.
A tárlaton kiállított legkorábbi mű Bihari Sándor Alföldi naplementéje, a magyar tájképfestészet korai realista stílusú alkotása. E műtől hosszú út vezet a most Veszprémbe került pop-art kompozíciókig. Ezt az utat lehet nyomon követni a tárlaton. A gyűjtemény új címe is erre utal: Az akadémiától a pop-artig – művek, stílusok a XX. századból.
A festmények, szobrok, grafikák többsége magyar művészek munkája. Rippl-Rónai József, Aba-Novák Vilmos, Molnár C. Pál, Andrássy Kurta János a XX. század „klasszikusan modern” alkotói. A konstruktivizmus, a Bauhaus óriásai hangsúlyosan szerepelnek a gyűjteményben. Kassák Lajos négy képarchitektúrája látható, a képzőművészeti világ élvonalába tartozó Moholy-Nagy László grafikákkal és fotókkal szerepel. Beöthy István nevét hazánkban sokáig alig ismerték, holott Nyugat-Európában jelentős, iskolateremtő szobrászművészként, illetve művészet-teoretikusként tartották számon. Jelenleg Magyarországon a veszprémi László Károly Gyűjteményben látható a legtöbb alkotása.
Az újdonságok közé tartozik két Viktor Vasarely mű is, amelyek helyet kaptak a mostani tárlaton. Az általa képviselt pop-arthoz közel állnak azok a kinetikus alkotások, amelyek a László Károly Gyűjtemény külföldi anyagát gazdagítják. Világítanak, villognak, forognak, ezek a tulajdonságok a maguk idejében, a hatvanas években, különlegesnek számítottak, ekként alkotóik méltán nevezhetők a mai elektronikus művészet úttörőinek.