A nagy sikerű rendezvényen városlődi, csehbányai óvodások, iskolások és szüleik, nagyszüleik vettek részt nagy örömmel. A kitűnő minőségű élőzenét a híres-nevezetes Johann’s Kapelle zenekar szolgáltatta.
A rendező óvónők célja, hogy a gyermekek élethű környezetben ismerjék meg a hagyományos szokáskincset, zenei, tárgyi világot, ezért gyakorlatilag a résztvevők bevonásával egy lakodalmat játszottak el. A lakodalom felelevenítése igen jól sikerült, valóban lagzis hangulat kerekedett. A megfelelő ruhák, hagyományos táncok biztosították a múltidéző hátteret. A rendezvényen eredeti népviseleti öltözékekben csodálhattuk meg az ifjú párt. A menyasszony a lakodalmi szokások mintájára a „vacsora” előtt és a „menyasszonytánc” után átöltözött. A gyerekek, az óvó nénik és a szülők egy része is városlődi viseletben mulatott.
A lakodalmas menet harmonikaszóra vonult a kultúrház nagytermébe. Elöl ment a harmonikás Horváth János, őt követte az ifjú pár Schneider Kitti és Orosz Adrián, majd a rozmaringos almát vivő lány a párjával, aztán párban az óvodások, iskolások és a beöltözött résztvevők. A teremben a harmonikás mindenkit a helyére kísért, az ovisok is nagy lelkesedéssel foglalták el helyüket az U alakba rendezett apró asztaloknál. A fő helyre, az U alak közepére az ifjú pár ült, eléjük került a régi lakodalmak elmaradhatatlan termékenységvarázsló szimbóluma, a rozmaringággal díszített alma.
Az ifjú pár keringőre járta a nyitótáncot, amit az óvónők és szülők tánca, majd szabad tánc követett. Amikor felhangzott a lakodalmak elmaradhatatlan vonatos száma, vonatozva mindenki a helyére ült. Ekkor került sor a kóstolókra. A fogásokat Staub Jánosné Marika versben köszöntötte, és ismertette a vendégekkel az étel sváb nevét, majd a segítők felszolgálták a gyerekeknek.
Az evés-ivás után az iskolások, majd az ovisok hangulatos tánca következett, amelyet nagy siker fogadott. A szabad táncidőt egy-egy nagyszerű játék szakította meg. A párnatánc, a seprűtánc, a tűtánc és a kalaptánc is kedvelt és élvezetes szórakozást nyújtott a kicsiknek és a nagyoknak egyaránt.
A hagyományos lakodalmast felidéző minilakodalom igen jól sikerült, néprajzilag pontos, pedagógiailag példaértékű megvalósításban vehettünk részt. A vendégek, a gyermekek remekül érezték magukat, és nem is biztos, hogy tudják, mennyit is tanultak, épültek közben!!!
Köszönet a rendezőknek, a sütő asszonyoknak! Kívánom a főszervezőnek, József Annamáriának, valamint a közreműködő óvodapedagógusoknak és szülőknek, hogy a jövőben is hasonló programokkal kényeztessék az ovisokat!
Mészáros Veronika
néprajzkutató főmuzeológus