A NETWORKSHOP konferencia huszonegy éve a magyarországi kutatási, felső-és közoktatási, valamint közgyűjteményi közösségek, de egyúttal a hazai informatikai szektor szereplői számára is az év kiemelkedő szakmai eseménye, melyet a NIIF Programhoz kapcsolódóan a NIIF Intézet és a HUNGARNET Egyesület rendez minden tavasszal. Az előadások a kutatási és felső-, ill. közoktatási intézmények, továbbá a könyvtárak, múzeumok és levéltárak keretében az elektronikus infrastruktúrák, elsősorban a számítógép-hálózatok és alkalmazásaik terén elért fejlesztési eredményekről és alkalmazási tapasztalatokról adnak szinte teljes körű áttekintést, de – a konferencia támogatóinak részvételén keresztül – átfogó képet nyújtanak a magyarországi IT ipar legújabb eredményeiről is. A konferencia egyúttal fórumot biztosít a fejlesztők és alkalmazók közötti tapasztalatcserére, a nemzetközi fejlődési trendek és fejlesztési irányok áttekintésére, az ezekhez illeszkedő itthoni tervek megvitatására is.
Az idei NETWORKSHOP 2012 nevet viselő konferencia április 11-13. között három napon keresztül foglalkozik a kutatás e-Infrastruktúrájának kérdéseivel, ezen belül a konferenciasorozat hagyományainak megfelelően elsősorban a számítógép-hálózatokkal, a nemzetközi trendeknek megfelelően egyre jelentősebb további e-Infrastruktúra komponensekkel (grid, szuper-számítástechnika, tárolási infrastruktúra stb.) is.
A NETWORKSHOP konferencia 2012-ben is az oktatás, a tudomány, a kultúra, az informatikai ipar, valamint a civil szféra számos neves képviselőjét üdvözölheti a résztvevők között.
A rendezvényen Dr. Friedler Ferenc, a Pannon Egyetem rektora elmondta, az informatikai oktatás nagy hangsúllyal szerepel az intézmény életében. Cél, hogy minőségi pályára alkalmas szakembereket képezzenek, megalapozzák a hallgatók hosszú távú szakmai karrierjét. Az informatikai képzésben az oktatás, kutatás és az innovációs projekttevékenységnek egyenlő módon kell szerepelnie.
Nagy Miklós, a NIIF Intézet igazgatója hozzátette, a Pannon Egyetemmel már több évtizede kapcsolatban állnak, az egyetemi informatikai képzés mély gyökerekkel rendelkezik, a vidék informatikai fellegvárának nevezhető, ezért is választották a rendezvény helyszínéül. A konferencia 7 szekciójának előadása átfogja a teljes informatikai vertikumot, így a várható fejlesztésekkel kapcsolatban minden területen megfelelő tájékozódási lehetőséget biztosítanak, emelte ki az igazgató.
A rendezvény keretében Dr. Zombory László, a HUNGARNET Egyesület elnöke adta át a HUNGARNET-díjakat. Idén Kadlecsik József (MTA Wigner Fizikai Kutatóközpont) és Bálint Lajos, a NIIF Intézet nemzetközi kapcsolatok igazgatóhelyettese részesült a kitüntetésben.
A szakmai program keretében 111 előadás hangzik el 7 tematikus szekció keretében, a programra közel 350 résztvevőt várnak. A konferenciát megelőző napon hét fontos és aktuális témában került sor a tutoriálok megtartására.
A NETWORKSHOP 2012 programja a legkorszerűbb fejlesztéseket, a versenyképességet és a szakmai együttműködéseket szolgálja. A Pannon Egyetem örömmel biztosít helyszínt és szakmai hátteret a rendezvénynek, ahol az intézmény oktatói-kutatói bemutatják a kapcsolódó fejlesztéseiket.
A konferencia filozófiája összhangban van a Pannon Egyetem működési modelljével, hiszen az intézmény kiemelten fontosnak tartja az innovációban élenjáró cégekkel közösen folytatott fejlesztéseket, mert ezáltal képzéseik is a legkorszerűbb ismereteken alapulhatnak. A hallgatók tapasztalatot szerezhetnek projekt- és csapatmunkában és hozzáférhetnek a legkorszerűbb eszközökhöz. Rangos innovációhoz nemzetközi szinten elismert kutatásokra van szükség, ezáltal tudnak együttműködő partnereinknek versenyképes tudományos eredményeket biztosítani.
Az NIIF Program mintegy 700 intézményi kapcsolata révén több mint 600 ezer felhasználó számára biztosítja 26 éve a globális kommunikációs és információ-hozzáférési, ill. információ-terítési, valamint távoli együttműködési lehetőséget.
Az NIIF Program a hálózatra épülő korszerű szolgáltatások és alkalmazások magyarországi bevezetése terén is számos figyelemre méltó eredményt ért el, az e-Infrastruktúra komponensek gyakorlatilag teljes választékát biztosítva a felhasználó kutatói közösség számára. Ezek között is kiemelkedik:
- úttörő szerep vállalása az internet technológia legújabb – IPv6 jelű – generációjának elterjesztése terén,
- a hazai szuper-számítástechnika megalapozása,
- a grid technika bevezetésében és alkalmazásában való közreműködés, ezen belül a saját fejlesztésen alapuló országos ClusterGrid technológia bevezetése, amely PC-k munkaidőn kívüli összekapcsolásával biztosít szuper-számítástechnikai teljesítményt a kutatóknak;
- az elosztott nagykapacitású tároló rendszer (storage infrastruktúra) kiépítése és szolgáltatásba vitele,
- a korszerű országos IP alapú telefonrendszer (VoIP) széleskörű működtetése;
- az országos videokonferencia rendszer megvalósítása, mely Európa egésze számára is rendszeresen nyújt elismerten kimagasló minőségű szolgáltatást;
- az országos névtár szolgáltatás bevezetése,
- a felhasználó-azonosítás és jogosultság-kezelés föderatív elven való megvalósítása és illesztése a nemzetközi rendszerbe EduID.
40 éves az email
A Pannon Egyetem ad otthont a Networkshop 2012 országos konferencia keretében az egyedi informatikatörténeti kiállításnak, melynek fő témája az email 40 éves fennállásának megünneplése.
A gyűjtemény közel fél éves előkészület után, több neves szervezet összefogásával (Szegedi Informatikai Gyűjtemény, Internet Szolgáltatók Tanácsa, Informatika Történeti Fórum és Cisco Múzeum) jött létre, célja az életünket forradalmian átalakító email történetének bemutatása.