Mint arról már korábban beszámoltunk, Horváth Dorottya és Windischmann Bence a magyar rangsorversenyek és az ifjúsági Európa-kupa kvalifikációi alapján kvótát szerzett a június végi ifjúsági Európa-bajnokságra, melyet június 22-25. között rendeznek a montenegrói Bar városában.
A két Eb-résztvevő: Horváth Dorottya és Windischmann Bence
Ilyen magasan jegyzett világversenyre korábban még egyetlen veszprémi dzsúdósnak sem sikerült kijutnia. Súlycsoportonként két versenyző képviselhet egy nemzetet, a húszfős magyar küldöttségnek a tizenhat esztendős Dorottya 57 kg, a tizenöt éves Bence pedig 60 kg-os súlycsoportban a tagja.
– Az elért eredmény jó példa, útmutatás lehet a kicsiknek, hogy kitartással, szorgalommal komoly sikereket lehet elérni. Az edzőknek pedig kiváló visszacsatolás, hogy nem hiábavaló a munka – kezdte a beszélgetést Horváth László, majd hozzátette: mint klubelnök személy szerint is nagyon büszke a versenyzőkre, édesapaként pedig időnként meg is könnyezi Dorottya lánya sikerét.
Dorottya 57 kg-ban indul
A veszprémi klubban Takács Attila és Károlyi Gábor edzők irányításával folyik a két tehetség felkészítése, ifjúsági válogatott kerettagként pedig hétről hétre a fővárosba utaznak keretedzésre. Emellett folyamatosan részt vesznek válogatott összetartásokon, nemzetközi edzőtáborokban.
– A felkészüléssel jól haladunk, ennek ellenére nem várunk eredményeket. Bence elsőéves ifi, számára ez a torna elsősorban egy kiváló tapasztalatszerzési lehetőség. Dorottya ugyan másodéves, de neki is ez lesz az első ilyen rangos versenye. Nagyon erős mezőny vár rájuk, ahol nehéz eredményt elérni. Nagy élmény és büszkeség nekik és a klubnak is, hogy idáig eljutottak, hiszen a hazájukat képviselhetik. A feladatuk az, hogy tapasztalatot szerezzenek, öregbítsék a klub hírnevét, s példát mutassanak a többi versenyzőnknek – beszélt a célokról az egyesület vezetője.
Bence elsőéves juniorként utazik Montenegróba
Horváth László megemlítette, hogy – anyagi források híján – az idei tíz hely helyett csak négy nemzetközi versenyre tudnak elutazni. Mint elmondta, egy ifis versenyeztetése (utazás, edzőtábor, nevezés, ruha) egy évben majdnem egy millió forint. Az Eb szintén komoly költségeket jelent, a szövetség pedig csak az éremszerzők ráfordítását állja utólag.
A kép jobb oldalán Takács Attila edző
– Ezeket a jelentős költségeket az egyesület, s főként a szülők és finanszírozzák. Az indulásunk azonban nincs veszélyben, kigazdálkodjuk ezt is. Ugyanakkor folyamatosan keresünk szponzorokat, hogy ne kelljen letérnünk a megkezdett útról. Egyre jobban szélesedik ugyanis a mezőny, egyre több az ügyes gyerek, akiket versenyeztetni kell. A másik lehetőséget az jelentené, hogyha utánpótlás nevelő klubként elengednénk a tehetségeinket a nagyobb klubokba Paksra vagy Budapestre.
Windischmann (a kép bal oldalán) és mellette Károlyi Gábor a 2010-es sportávzárón
A szakember a másik problémának a partnerállományt nevezte meg. A cselgáncs partnerfüggő, egyedül nem lehet űzni, ezért kell folyamatosan edzőtáborba járniuk. Dorottyán kívül csak egy lány versenyzőjük van, de Bence is csak néhány társával tud megfelelően gyakorolni. Emiatt gyakran járnak Paksra, s sokat gyakorolnak a barátként kezelt zirci egyesült tagjaival is.