A főszervező Balatonfüredi Turisztikai Egyesület elnökhelyettese, Antal Bernadett a bevezetőben elmondta, hogy három esztendeje 38 alapító taggal indultak, s ma már nyolcvanan vannak. Egyszerűbb – mondotta –, ha közösen teszünk valamit a városért, s ezzel is demonstrálni, hogy Füreden új szelek fújnak. Itt rend van az önkormányzat, a civil egyesületek és a vállalkozások között. Ez meg is látszik azon, hogy a város szinte minden területen jól szerepelt az elmúlt években.
A programokat Tombor Ágnes titkár ismertette. Eszerint szeptember 26-28-a között a korábbi hagyományoknak megfelelően felfűzik azokat egy olyan gerincre, amely a későbbiekben is váza lehet a reformkori fesztiválnak. Ebbe a körbe tartozik a Blaha és Kisfaludy utcák nép- és iparművészeti kirakodóvására, melyre minden eddiginél többen jelentkeztek. A résztvevők ígéretet tettek arra, hogy igyekeznek magukat a XIX. századi hagyományokhoz kötni.
Látványos elem lesz a szombati felvonulás, melyre 200-250, korhű ruhába öltözött hölgy és úr jelentkezett. A felvonulókat hintók, huszárok, cigányzenekar kísérik majd a Szent István tértől a Balaton-partig. A Kisfaludy Színpad lesz az események központja, ahol egymást váltják a színesnél színesebb események.
Itt mond beszédet szombaton a fővédnök, Bethlen István gróf, a Magyar Páneurópai Unió elnöke.
Az első napon, szeptember 26-án, pénteken a 200 éve született John Paget János, brit utazó (aki az első nemzetközi tudósításokat írta a Balatonról) emléktábláját koszorúzzák meg a panteonban, majd egy fantasztikus babakiállítást tekinthetnek meg az érdeklődők. A reformkori színházi világ is megelevenedik Füreden a Liliomfi színrevitelével.
Szombaton az Állami Népi Együttes lép fel, de lehet borokkal és reformkori ételekkel is közelebbi ismeretséget kötni (számos étterem egészen alacsony áron, 900 forintért kínálja a menüjét). Kinyitja kapuit a Jókai-villa, ahol Praznovszky Mihály idézi majd Jókait, mint kritikust. Ugyanitt az ördög bibliája, a kártya is főszerepet kap tarokk-bemutatóval. Este pedig nagyszabású bál várja mindazokat, akik Füredet választják hétvégéjük helyszínéül.
Vasárnap a nemzet sportjaként (korábban mg a párbajok eszközeként) ismert vívó bemutató szórakoztatja a nagyérdeműt, bordalokkal fellép a Vivat Bacchus, de sétahajózni is lehet a szervezők szerint garantált jó időben. Nem feledkeztek meg a gyermekekről sem, akik naponta élvezhetik az elektronika-mentes játékokat.
A helyszínek és a programok (leszámítva a színházi előadást, a borbemutatót és a bált) ingyenesek lesznek.
A reformkori fesztivál érdekessége lesz az egyik fővárosi kölcsönző programja: jelképes összegért bárki magára öltheti elődeink öltözékét, s még fényképezkedhet is.
A reformkori szellemet Balatonfüreden Schindele Györgyné
honosította meg újra, amikor néhány hölgytársával együtt 2004-ben megalapította
a Reformkori Hagyományőrző Egyesületet, melyhez férjek, urak is csatlakoztak, s
a későbbiekben gyermekek is. Schindele Györgyné szerint épp az ő feladatuk az,
hogy továbbvigyék a reformkori szellemiséget.