Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre
2024. november 22. Cecília
Veszprém
1°C
2024. november 22. Cecília
Veszprém
1°C

Helytörténet szenvedéllyel

2012. június 26. 17:33
Veszprém, Esztergom után Törökszentmiklós helytörténetét dolgozta fel óvodásoknak és iskolásoknak szóló formában Szatmári-Nagy Anikó.

Egy arab mondás szerint három dolgot nem lehet eltitkolni az életben: a szegénységet, a köhögést és a szenvedélyt. Ez utóbbi mozgatja, hajtja Bőszéné Szatmári-Nagy Anikót munkájában, a helytörténet élményszerű tanítását elősegítő tankönyvek szerkesztésében, írásában.


Bőszéné Szatmári-Nagy Anikó

– Egykori munkahelyemen, az alapítványi iskolában foglalkoztam helytörténettel. Erre emlékezett Brányi Mária, aki 2007-ben felkért egy iskolásoknak szóló helytörténeti tankönyv írására, szerkesztésére. A kötetet bemutató konferencia után hívtak fel Esztergomból, hogy a veszprémihez hasonló arculattal készítsek el egy hasonló kiadványt középiskolásoknak ottani szerzők segítségével. Igaz, ez a tankönyv nem csak Esztergomról szólt, hanem az egykori Esztergom vármegyéről, amelynek egy része áthúzódik a Felvidékre, a mai Szlovákiába. Andrásfalvy Bertalan (néprajzkutató, egyetemi tanár, korábbi művelődési és közoktatási miniszter) a Magyar Konzervatív Alapítvány által kiadott írásában követendő példának nevezte ezeket a könyveket. Így jutottak el munkáim – és általuk én is – Törökszentmiklósra, ahol a jól megszokott arculatot, felépítést kérték tőlem.

– Mi az az újszerűség, ami ennyire hatott, amit mindegyik megrendelő kért öntől?

– A helytörténetet nem csak önmagában írom, írjuk le, hanem belehelyezzük az adott település gazdasági, kulturális, földrajzi környezetébe. Nagyon vigyázunk arra, hogy a nyelvezete érthető legyen, és mindig az adott korosztály tudásának megfelelően fogalmazunk. A feldolgozás, az adott fejezet rövid, tömör bemutatása mellett forrásokat használunk, amelyek élvezetesebbé teszik a történelmi múltat. Egyfajta tankönyv és forrásgyűjtemény egyben az általunk szerkesztett könyv, amelyben rengeteg fotót, rajzot mutatunk be. Így a leírtak könnyebben befogadhatóbbá, feldolgozhatóbbá válnak.

– A törökszentmiklósi munka mennyivel volt más, több mint az eddigi?

- Az önkormányzat – amelytől a felkérést kaptam – nem csak a nagyobb iskolásokra gondolt, hanem az alsó tagozatosokra és az óvodásokra is. A tankönyvek mellett tehát munkafüzeteket is készítettünk. Ezek a kiadványok egy pályázati támogatásnak köszönhetően az egész óvodás, iskolás korosztálynak ingyenesen elérhetővé válnak most szeptembertől. Vélhetőleg így sokkal hatékonyabb lesz a helytörténeti oktatás. Törökszentmiklós sok szempontból szűz terület volt. Számtalanszor utaztam le, kutattam a helyi könyvtárban, kimentem a helyi intézményekbe, beszéltem civil szervezetek vezetőivel, minden fellelhető információt begyűjtöttem. Sőt, Törökszentmiklós mellett a környező településeket is feltérképeztem, hiszen egy városra a vonzáskörnyezete is hatással van, azt is vizsgálni kell. Maguk a törökszentmiklósiak is meg fognak lepődni azon, amikor fellapozzák ezeket a kiadványokat, hogy milyen gazdag kulturális környezet veszi őket körbe, mekkora tudást halmoztak fel az elődök az évszázadok alatt.

– Mi a következő munka? Visszakanyarodik Veszprémbe?

– Még nincs újabb megbízás. A veszprémi oktatási bizottságnak bemutattam a törökszentmiklósi munkámat. Az alsó tagozatosoknak és az óvodásoknak szóló munkafüzetekre nálunk is nagy szükség lenne, hiszen sokszínű feladatok: mesék, dalok, játékok, rajzok által a munkáltató megismerés, az önálló feldolgozás sokat segíthetne a gyerekek fejlesztésében, miközben megismerhetnék Veszprémet. Az alsós munkafüzet segítségével a gyerekek megismerhetnék néphagyományainkat is. A törökszentmiklósi óvodásoknak szóló munkafüzetben bemutattuk többek között a város alapvető intézményeit, a Tiszát, március 15-én keresztül a nemzeti ünnepeket, és ezt egyben az iskolaérettséget vizsgáló feladatsorral egészítettük ki. Úgy gondolom, ez hasznára válna Veszprémnek is.

 

Pethő Imre
Kovács Bálint
további cikkek
Elkészíthetem-e Zámbó Jimmy “új” dalát? Music Hungary Elkészíthetem-e Zámbó Jimmy “új” dalát? Mi a helyzet a mesterséges intelligenciával generált zenével? Kinek van joga ilyent készíteni, és mihez kezdenek a zenei streaming oldalak a rájuk ömlő szeméttel? Erről beszélgettek a Music Hungary egyik keddi paneljén. ma 21:11 Megvan a 2025-ös MOZ.GO filmfesztivál időpontja kultúra Megvan a 2025-ös MOZ.GO filmfesztivál időpontja Június 18-tól ismét négy nap magyar mozizással, a legújabb hazai filmekkel, televíziós és streaming alkotásokkal, sztárokkal és életműdíj-átadóval vár a MOZ.GO – Magyar Mozgókép Fesztivál a csodálatos Veszprém-Balaton régióban közel 10 helyszínen – közölték a szervezők. tegnap 13:22 Grandiózus kiállítás nyílt Isztambulban a magyar és török művészet közös értékeinek bemutatására kultúra Grandiózus kiállítás nyílt Isztambulban a magyar és török művészet közös értékeinek bemutatására Ünnepélyes megnyitóval indult útjára „A tűz művészete – török hatások a magyar üveg- és kerámiaművészetben” című kiállítás, amely 2024. december 18-ig látogatható a Török és Iszlám Művészetek Múzeumában Isztambulban Veszprém vármegye és a Pannon Egyetem támogatásával. A tárlaton egészen a 16. századtól, a török hódoltság korától kezdve napjainkig nyúló időszak gazdag üveg és kerámia tárgykultúrájából és művészeti alkotásaiból láthatók ikonikus darabok, mint amilyenek például a Zsolnay gyár különleges eozin-vázái, a híres mátrai 3D-festésű hímes palackok vagy Girgl Henrik török motívumokat felsorakoztató, savazásos technikával készült poharai. ma 21:12 Az elhallgatott téma ma is fájó kultúra Az elhallgatott téma ma is fájó A kommunista korszak három „t” betűje (támogatott, tűrt, tiltott) mellé oda kell tenni egy újabb „t”-is – mondotta Kolczonay Katalin, a Trianoni Szemle olvasószerkesztője a folyóirat  (idei 3., 4. száma, illetve repertóriuma) 2024. november 19-i veszprémi bemutatóján –; ez pedig az törölt, mely a szinte teljes Trianon témakörre vonatkozik. Az „Élő folyóirat est” programnak – amely a Trianoni Szemle első-hátsó borítóinak reprezentatív kiállításával vette kezdetét – a Magyar Művészeti Akadémia Veszprémi Regionális Munkacsoportjának szervezésében az MTA Veszprémi Akadémiai Bizottság székháza adott otthont.   tegnap 9:06

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.