Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre
2026. március 19. József
Veszprém
9°C
2026. március 19. József
Veszprém
9°C

Angyali babaarcok / – egyedi darabok porcelánból –

2008. október 2. 15:40
Csaknem háromszáz darabból áll a balatonfüredi Marton Erzsébet babagyűjteménye. A különleges kollekció minden egyes példánya porcelánból, illetve kaucsukból készült, s a legidősebb példányt még nagyanyáink dajkálhatták. Erzsébet hosszú évek óta keresi a legszebb babákat, s ha kell, szívesen megy el vásárokba, bolhapiacokra böngészgetni. Ma már az internet is kincsesbánya, ráadásul kényelmes és gyors is.

– Milyen szempontok alapján vásárol babát?

– Elsősorban az érdekel, mennyire tud megfogni arckifejezésével, formájával.

– Mennyire egyediek ezek a babák?

– A porcelánbaba nem játék. Készítői, gyártói ezért kisebb-nagyobb szériákat bocsátanak ki, s ettől is függ értékük. Nekem van százas, ötszázas és ezres sorozatból is babám. Többnyire német gyártmányúak, de más is előfordul.

– Említette a szériát. Beazonosíthatók valami alapján a babák?

­– Igen, a nyakuknál találhatók a gyártásukra vonatkozó adatok.

Melyik a legrégebbi babája?

– Én Milenának kereszteltem, s egy hölgy hozta Párizsból. Az 1800-as években „születhetett”. Érdekes sorsa lehetett, hiszen Németországban készült, s Franciaország érintésével jutott el Magyarországra.

­– Csak a porcelánbabákat gyűjti?

– Elsősorban, de van pár kaucsukból, illetve vinilből is.

– A kiállítást végignézve azt kell megtapasztalni, hogy az valamivel több annál: ruhákat, frizurákat, kiegészítő tárgyakat látunk.

– Igen, mindegyik jelképez egy-egy kort, divatot, hagyományt. Érdekes például a babakocsi, amely 1880-ban készült.

– Honnan származnak a babák?

– Döntő többségük német, de vannak hazai készítésűek, meg egy svéd is.

­– Ha van valakinek otthon egy babája, s fölajánlja, elfogadja?

– Természetesen, eddig is sokat kaptam ajándékba, de meg is vásárolom, ha valaki el akarja adni.

– Mi a célja a sok-sok babával? Előbb-utóbb kinőhetik a lakást…

– Már ki is nőttük, ezért szeretném, ha egy állandó kiállítási helyet kaphatnánk Füreden. Emellett természetesen szívesen viszem a gyűjteményem bemutatni más helyszínekre is, ami nem könnyű, mert különleges óvatosságot követel meg a csomagolásuk, szállításuk.

– Meddig tekinthető meg a füredi kiállítás?

– November elejéig a Kisfaludy Galériában.











Zatkalik András
további cikkek
Egy jegy, egy esély – színházi összefogás Simi gyógyulásáért kultúra Egy jegy, egy esély – színházi összefogás Simi gyógyulásáért Simi egy ritka genetikai rendellenességgel született, tízéves, életvidám kisfiú, aki – minden nehézség ellenére – tele van álmokkal. Szeret sütni-főzni, horgászni, barátaival időt tölteni, és legnagyobb vágya, hogy egyszer önállóan járhasson, szabad életet élhessen. tegnap 16:21 Gasztroszínházi előadás, amelyen keresztül Veszprém történelmi múltja is kiviláglik kultúra Gasztroszínházi előadás, amelyen keresztül Veszprém történelmi múltja is kiviláglik A Flódni című improvizációs színházi est receptje – ahogy egyik alkotója, Stahl Judit fogalmaz – meglepően egyszerűnek tűnik: össze kell keverni a színházi rögtönzést Budapest és más magyar városok elfeledett kultúrtörténeti és gasztronómiai sztorijaival, majd az egészet olyan színészekre bízni, akik a legváratlanabb helyzetekből is képesek jelenetet teremteni. A produkció alapötlete és dramaturgiai váza Judit és lánya, Stahl-Bohus Hanna közös munkájából született meg, őket kérdeztük a veszprémi előadásról, ami március 20-án lesz a Hangvillában. 2026. március 17. 15:53 Az Egyik csata a másik után az Oscar nagy nyertese kultúra Az Egyik csata a másik után az Oscar nagy nyertese Átadták az Amerikai Filmakadémia díjait Los Angelesben, magyar idő szerint hétfő hajnalban. Paul Thomas Anderson filmje, az Egyik csata a másik után tarolt: hat szobrocskát nyert. 2026. március 16. 8:34

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.