Az M6-os nyomvonalán a Pécsi Múzeumigazgatóság szakemberei és a Pécsi Természettudományi Egyetem földtan tanszék hallgatói végeznek ásatásokat, dr. Kovács János közreműködésével. dr. Kordos László, a MÁFI igazgatója határozza meg az előkerült fosszilis leleteket melyek ezt követően ládákban érkeznek Katona Lajoshoz.
Az első vizsgálatok után a geológus arra tippel, hogy a folyóvízi üledékben egy teljes jégkorszakból származó fauna található. Ha állítása beigazolódik, az új fejezetet nyit őskori történelmünkben. Itt a Kárpát-medencében ugyanis nem volt jéggel borított terület, csak úgynevezett jégelőtéri, nagyon hideg, száraz, füves terület. Az óriás méretű ormányos a jelenlegi Szaharától délre eső területeken fejlődött ki, egyes csoportjai elvándoroltak egészen Kelet-Szibériáig. A mostani leletek szerint teljes faunák jutottak el idáig.
Katona először kiválogatja, majd csoportokba rendezi a maradványokat, a szerint, mely alkotó elemek, milyen állat csontvázához tartozhatnak. Ezt követően megtisztítja őket és illesztési pontokat keres, majd jöhet a konzerválás. Egy speciális anyagot fecskendez az apróbb repedésekbe, ami megakadályozza, hogy a még épen maradt csontok szétessenek, elporladjanak. A munka jónéhány hetet vesz igénybe, de többek közt Szőllősi József magángyűjtőtől komoly segítséget kap. A feldolgozást követően a leleltek, immáron lekezelve visszakerülnek dr. Kordos Lászlóhoz, a pécsi Természettudományi Múzeumba.
Katona Lajosnak további tervei is vannak őslénykutatás terén. Szeretné, ha méltó helyére kerülne a Jégkorszaki óriások kiállítás, és egy nagyobb teremben ki is tudná az bővíteni. A következő ásatási terület pedig talán Óbánya lesz, ahol úgy sejti egy újabb viszonylag ép vázat rejt a sziklafal.