Rácz Jenő úgy látja, egyetlen megoldás az lenne, ha az Egészségbiztosítási Alap múlt évi és idei megtakarítását felosztanák közöttük. A pénzmaradvány körülbelül 50 milliárd forint, melynek felhalmozásában nem kis része volt az ágazatnak. Az egészségügy elfogadta Székely Tamás kinevezését, elfogadta, hogy hozzá kell járulni a konvergencia programhoz, és bólintott az egészségügyi programra, reformelképzelésekre is – mondta a Kórház Szövetség elnöke, a Gyurcsány-kormány első egészségügyi minisztere. Akkor ígéretet kaptak, hogy a megtakarított pénz az egészségügyben marad, ezért Rácz Jenő abban bízik, hogy a kormány tartani fogja a szavát.
Az Egészségügyi Gazdasági Vezetők Egyesületének kongresszusán egyébként ma ismertetik az intézmények adósságáról készült felmérést, amelyből kiderül: az eladósodott intézmények számának emelkedése mellett a múlt évi 40 milliárdhoz képest nőtt az ágazat adósságállománya is. Az Állami Számvevőszék legutóbbi jelentésében is az állt, hogy az egészségügy az előírásoknak megfelelően, de erején fölül teljesített a magyar egészségügy.
A gyógyintézmények tulajdonképpen most sem többletforrást kérnek, csak az általuk megtakarított összeget szeretnék visszakapni, ami többek közt abból adódott, hogy a tb által engedélyezett teljesítményvolumen-korláton felüli betegellátásért egy fillért sem kaptak.
A kórházvezetők a megtakarítás felosztására is konkrét javaslatot tesznek. E szerint az Országos Egészségbiztosítási Pénztár az eddigi három hónapról kettőre csökkenthetné az elvégzett gyógykezelések és az értük járó finanszírozási elszámolás közötti időt. Így az idén egyhavi működési pluszpénzhez jutnának, amelyet a kifizetetlen számlákra fordíthatnának.