Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre
2024. december 24. Ádám, Éva
Veszprém
6°C
2024. december 24. Ádám, Éva
Veszprém
6°C

Politikatudomány a felsőoktatásban: szakok, képzések a Pannon Egyetemen

2013. február 13. 13:55
A politikatudomány szakterületéhez kapcsolódó szakokról, képzésekről, a diplomák által kínált lehetőségekről a Társadalomtudományok és Nemzetközi Tanulmányok Intézet igazgatójával, Dr. Kaiser Tamás egyetemi docenssel beszélgettünk.

A Pannon Egyetem Modern Filológiai és Társadalomtudományi Kara (MFTK) Észak-Dunántúl legnagyobb képzési választékával rendelkező, dinamikusan fejlődő bölcsészet-és társadalomtudományi kara. Ezt az is mutatja, hogy 60 oktató és 1800 hallgató részvételével kilenc alapszakon (BA) és és tíz mesterszakon (MA) folyik az oktatás, magában foglalva a bölcsészet-, társadalom- és neveléstudomány képzési területeit. Emellett jogosan lehetünk büszkék tudományos műhelyeinkre, rendezvényeinkre, hazai és nemzetközi pályázatokon elnyert kutatási projektjeinkre, a tudatosan felépített tehetséggondozás változatos formáira.

A Társadalomtudományok és Nemzetközi Tanulmányok Intézet (TNTI) a társadalomtudományok keretén belül három alapszakkal - politológia, nemzetközi tanulmányok, társadalmi tanulmányok – és a nemzetközi tanulmányok mesterszakkal gazdagítja az MFTK oktatási és kutatási kínálatát. Már ebből a felsorolásból is látszik, hogy intézetünk elsősorban a politikatudomány különböző aspektusaihoz illeszkedő, folyamatosan bővülő és elmélyülő képzések és kutatások műhelye. Valamennyi oktatónk tudományos minősítettséggel rendelkezik, rendszeres résztvevője illetve szervezője hazai és nemzetközi konferenciáknak. A TNTI munkatársai közreműködnek többek között a Mediterrán Világ és a Comitatus című folyóiratok, valamint a Gazdaságetika.hu elektronikus kiadvány szerkesztésében. Munkánk komoly szakmai elismerése, hogy 2012 júniusában a Pannon Egyetem, ezen belül intézetünk adhatott otthont az Országos Politológus Vándorgyűlésnek, decemberben pedig a visegrádi országok nagyköveteinek részvételével megrendezett nemzetközi konferenciának. Ez a rendezvény már abba a széleskörű oktatási-kutatási programba illeszkedik, amelynek intézményes keretét az intézetben működő Regionális Tanulmányok Kutatóközpont alkotja.

Valójában milyen szakterületekből és szakokból épül fel a politikatudomány? A köztudat általában a politológiával, illetve annak médiából jól ismert szereplőivel, a politológusokkal azonosítja...

Mindenekelőtt hadd oszlassak el egy közkeletű félreértést! A politológus kifejezés önmagában nem foglalkozást, hanem a politológia szakon megszerezhető képzettséget jelent, amelynek birtokában számos, magasan kvalifikált tevékenység űzhető. Ugyanez vonatkozik a nemzetközi tanulmányok szakértő, illetve a társadalmi tanulmányok alapszakos szakelőadó képzettségekre is.

Visszatérve az eredeti kérdésre, a politikatudomány átfogó jellegű, integratív tudomány, következésképp oktatása korántsem szűkíthető le a hatalmi, intézményi és pártpolitikai dimenzióra. A nyugat-európai egyetemeken a politikatudományi oktatás hagyományosan három lábon áll: politológia, nemzetközi tanulmányok és közpolitikai tanulmányok vagy kormányzástan.

Intézetünkben a három alapszak és a nemzetközi tanulmányok mesterszak egyidejű működése teljes mértékben megfelel a fenti mércének. Különösen igaz ez a nemzetközi tanulmányok és a politológia viszonyára: a hazai képzésben sok helyen e két szak intézményesen is elkülönül egymástól, holott a nemzetközi tanulmányok is politikatudomány, mégpedig egy adott területre, a nemzetközi viszonyok rendszerére fókuszálva. Nálunk viszont „házon belül” mindkét szak megtalálható, ami egyben megteremti a képzések közötti átjárhatóság lehetőségét. Ennek révén mind a politológus, mind a nemzetközis hallgatók már az alapképzés ideje alatt a szokásosnál jóval sokrétűbb ismeretekre tehetnek szert. A nemzetközi dimenzió intézetünkben elsősorban az európai integrációval, a mediterrán térséggel, és legújabb vállalkozásunk szerint Közép-Európával kapcsolatos kurzusok, szakirányok formájában jelenik meg.

Végül nem szeretnék megfeledkezni a politikatudomány harmadik „lábá”-ról sem. Ágazati politikákkal, a döntéshozatal és átfogóbban a kormányzás működési mechanizmusaival foglalkozó közpolitikai tanulmányok Magyarországon csak a mesterképzés keretében folytathatók, de ehhez intézetünkben egyrészt a politológia alapszak, másrészt a szociológiához közel álló társadalmi tanulmányok alapszak elegendő tudást biztosít.

Milyen jellegű ismeretanyagot kell elsajátítaniuk az említett szakok hallgatóinak?

Ahogy említettem, a politikatudomány az integratív, számos képzési területet átfogó tudományok sorába illeszkedik. Ennek megfelelően a hozzá kapcsolódó tudáselemek sokszínűségét a képzés tartalma is leképezi. Az alapszakok esetében a társadalomtudományi alapozó ismereteket a szakmai törzsanyag és a differenciáló szakmai ismeretek követik. Különösen fontosnak tartom, hogy hallgatóink professzionális tanácsadók, elemzők, szakértők segítségével gyakorlati, piacképes ismeretekre tegyenek szert, többek között a politikai elemzés, a kommunikáció, az etikett és protokoll, a közvélemény-kutatás, a marketingstratégiák és a kampánytervezés vonatkozásában, mindezt pedig magas szintű és sokszínű idegennyelv-tudással ötvözzék. Ennek érdekében térítésmentesen általános és szaknyelvi (politikai és gazdasági) képzéseket kínálunk, ezen felül lehetőség van – szintén ingyenesen - spanyol, lengyel és horvát nyelv tanulására. Ehhez kapcsolódik, hogy az egyetemen működő Pannon Nyelvvizsga Központban kedvezményes nyelvvizsga-szerzésre van lehetőség.

Ilyen sokrétű ismeretanyag birtokában hol, milyen területeken lehet elhelyezkedni, illetve továbbtanulni a politikatudomány területén szerzett diplomák birtokában?

A politológusok és nemzetközisek esetében első helyen említeném az elemző, tanácsadó, referens és szervezői munkaköröket, de jól érzékelhető kereslet mutatkozik a jól képzett, átfogó, rugalmasan alkalmazható kompetenciákkal rendelkező politológusok és nemzetközi szakértők iránt a közigazgatás, az üzleti szféra, a civil szervezetek, a média, az érdekszervezetek és a fejlesztéspolitikai intézmények részéről is. A társadalmi tanulmányok szak esetében az elhelyezkedésre elsősorban a kutatásszervezőként és tudományos munkatársként nyílik lehetőség közigazagtási, közművelődési és közéleti szervezetekben, a médiában és humánpolitikai területen. Emellett a végzett hallgatóinknak jó esélyeik vannak arra is, hogy kipróbálhassák magukat politikai, nemzetközi és uniós intézményekben is. Hallgatóink elhelyezkedési esélyeit többek között azzal kívánjuk növelni, hogy a kötelező, legalább négy hetes szakmai gyakorlat elvégzéséhez lehetőségeket kínálunk számukra a minisztériumokban, önkormányzatoknál, civil szervezeteknél, fejlesztési ügynökségeknél, illetve a képzés során mindenkinek esélye van arra, hogy az unió ERASMUS-programja segítségével a képzési idő bizonyos hányadát külföldi egyetemeken tölthesse.

Ami a továbbtanulást illeti, mi a közvetlen folytatás lehetőségét kínáljuk az intézetünk által gondozott négy féléves nemzetközi tanulmányok mesterszakunkon (MA). A szakjainkon megszerzett diploma birtokában – természetesen az előírt feltételek mellett – karunk valamennyi mesterképzése megpályázható.

Hogyan lehet felvételt nyerni az alapszakokra?

Két középszintű érettségi vizsgatárgy választható a magyar, a matematika, egy idegen nyelv (angol, francia, német, olasz, orosz, spanyol), a társadalomismeret, valamint a történelem közül. A jelen felvételi időszakban legalább egy választott felvételi tárgyból emelt szintű érettségit kell tenni, ugyanakkor a felvételihez nincs előírva nyelvvizsga előzetes teljesítése.

Nem kerülhető meg a kérdés, hogy a jelentkezők milyen eséllyel részesülhetnek állami ösztöndíjban az Intézet által gondozott szakokon?

A tavalyi évhez képest, mint közismert, jelentős változások történetek a felvételi rendszerben. Nem lesz központi ponthúzás, az állami ösztöndíjas helyekre való bekerülést alapvetően az adott szak kapacitás-száma, illetve egy bizonyos ponthatár elérése határozza meg. A politológia és a társadalomtudományi alapszakokon a mi intézetünkben bőven van állami ösztöndíjas kapacitás, így aki a mi két szakunkat jelöli meg első és második helyen, és pontszáma eléri vagy meghaladja a 240 pontot, igen jó esély van arra, hogy felvételt nyerjen hozzánk. Ugyanakkor a nemzetközi tanulmányok alapszakon csak az tud bekerülni állami ösztöndíja helyre, aki legalább 465 pontot ér el. Tekintettel azonban a nemzetközi kapcsolatok szakértői diploma versenyképességére, itt a költségtérítéses képzési forma is megfontolandó. A költségtérítés mértékét a tavalyi évhez hasonlóan a kormány által megszabott legalsó sávban, félévenként 150ezer forintban határoztuk meg, azaz a várt emelkedéssel szemben mi nem emeljük a térítés mértékét. A pályaválasztóknak és a családoknak érdemes mérlegelniük az utazási és megélhetési költségeket is, többek között azt, hogy az egyetem több kollégiuma több árkategóriában áll mind az állami, mind a nem állami finanszírozású hallgatók rendelkezésére, beleértve szociális alapon kedvezményes kollégiumi díj biztosítását is.

Összességében azt javaslom az intézetünk szakjai iránt érdeklődő felvételizőknek, hogy aki – reményeink szerint – mindenképpen a Pannon Egyetemre szeretne jelentkezni, a társadalomtudományi képzési területen valamennyi alapszakot jelölje meg az általa kívánatosnak tekintett sorrendben (pl. 1. hely: nemzetközi tanulmányok, 2. hely: politológia, 3. hely: társadalmi tanulmányok), így megnövelheti esélyét arra, hogy bekerüljön az állami ösztöndíjas férőhelyek valamelyikére. Azt pedig örömmel mondhatom, hogy a nemzetközi tanulmányok mesterszakon a tavalyi évhez képest nem csökken az állami finanszírozású férőhelyek száma.

Azt is érdemes figyelembe venni, hogy 2 befejezett félév után nappali államilag finanszírozott hely üresedése esetén a hallgató előre meghatározott tanulmányi eredmény elérése esetén átsorolható állami ösztöndíjas kategóriába. Van lehetőség tanulmányi-közéleti, demonstrátori, valamint tudományos ösztöndíjak elnyerésére is.

Végül pedig minden érdeklődő figyelmébe ajánlom a azt javaslom, a Pannon Egyetem Modern Filológiai és Társadalomtudományi Karának honlapját (www.mftk.uni-pannon.hu), valamint a Társadalomtudományok és Nemzetközi Tanulmányok Intézet elérhetőségeit: www.tarstudweb.uni-pannon.hu, facebook.com/tarstud. Várunk mindenkit szeretettel! 

vehir.hu
további cikkek
Középpontban a környezeti nevelés Pannon Egyetem Középpontban a környezeti nevelés A Pannon Egyetemen 2022 óta fut a Tématerületi Kiválósági Program 2021 keretében a Nemzeti Kutatások alprogram, amely a környezettudatos életmóddal kapcsolatos társadalmi és nyelvi attitűdök vizsgálatát veszi górcső alá online szövegek és kérdőíves felmérések alapján. A projekt 2025 végéig tart. 2024. december 19. 18:19 Digitális eszközökkel a jövő oktatásáért: laptopokat kaptak az 5. és 9. évfolyamos diákok Digitális eszközökkel a jövő oktatásáért: laptopokat kaptak az 5. és 9. évfolyamos diákok Újabb lépést tett a magyar oktatási rendszer a digitalizáció felé: immár negyedik alkalommal osztottak ki számítástechnikai eszközöket az iskolások számára kormányzati támogatásból. A program keretében országszerte 125 ezer laptopot kaptak az 5. és 9. évfolyamos tanulók, amelyek tabletként is funkcionálnak. A diákoknak csupán igényelniük kellett a gépeket, és mindenki, aki jelentkezett, meg is kapta az eszközt. 2024. november 28. 12:20 Mestereket avattak az Iparkamarában közélet Mestereket avattak az Iparkamarában Huszonégyen vehették át mesterlevelüket kedd délelőtt a Veszprém Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara rendezvénytermében. 2024. november 26. 14:29 125 éves a herendi iskola közélet 125 éves a herendi iskola Fennállásának 125. évfordulóját és az új épület felavatásának félévszázados jubileumát ünnepelte pénteken a Herendi Német Nemzetiségi Általános Iskola. 2024. november 16. 14:51

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.