Bajnai Gordon, nemzeti fejlesztési és gazdasági miniszter néhány napja jelentette be, hogy a kormány 800-1000 milliárdos forrásinjekcióval enyhítené a vállalkozások veszteségeit. Kedden az eseti bizottság ülésén Burány Sándor államtitkár ugyanakkor nem tudott érdemi választ adni azokra a kérdésekre, melyek a forrás szerkezetére irányultak. Azt szerettük volna tudni, milyen forrásokból tevődik össze ez a 800-1000 milliárd forint – mondta Horváth Zsolt – de a válasz elképesztő. Ez a pénz nincs, nem létezik, van helyette újabb hazugság, szemfényvesztés és kommunikációs trükkök, mellyel jelenleg is „roadshowzik” a miniszter – fogalmazott a honatya. Az államtitkár válaszából kiderült, hogy az úgynevezett forrásinjekció alapjának egy részét a Jeremy-program képezi, mintegy 265 milliárd forintot. Ez nem forrás, hanem hitellehetőség, valamint kockázati tőke mikrovállalkozásoknak. A programot egyébként még tavasszal jelentették be, de annak első lépcsője most októberben indult, a második lépcsője pedig csak 6 hónap múlva fog. De még ez a legkisebb gond. A kérdés az, hogy a jelenlegi gazdasági helyzetben, mely cég mer hitelt bevállalni? – szögezte le Horváth Zsolt. Hasonló hitelprogram során mellesleg 2007-ben a kihelyezhető hitelállománynak csak 10 százalékát vették igénybe. A forrás másik része, mintegy 80 milliárd forint szintén nem forrás, hanem mindössze a technológiai fejlesztésekre benyújtható pályázatok előírásainak megkönnyítéséből ered. Ha sikeresen pályáznak a vállalkozások, ekkora összeghez juthatnak hozzá utólagos finanszírozással. Ez is csak bizonyíték arra – mondta a képviselő – hogy igaza volt a Fidesznek, amikor már 2 éve azt mondta, túl szigorú szabályozásokat írt elő a kormány az uniós források lehívásához. Ez nem uniós előírás, hanem a magyar kormány akarata.
Horváth Zsolt szerint a kormány félrevezeti a vállalkozókat, hiszen azok már most azt kérdezik hol és hogyan lehet a tőkeinjekcióhoz hozzájutni. Nem lehet – jelentette ki a honatya – hiszen nincs pénz, amihez hozzá lehetne jutni.
A Fidesznek több javaslata is a gazdasági társaságok veszteségeinek és nehéz helyzetük enyhítésére. Elsősorban azonnali tárgyalásokat kezdeményeznének Brüsszellel, hogy csoportosítsuk át az uniós forrásokat. Azt szeretnék, ha ezen tárgyalásokba, ha lesznek ilyenek, a kormánypárt az ellenzéket is bevonná. Az uniós forrásoknak jelenleg 3,3 százaléka érhető el a kis és középvállalkozások számára, ami nem elég, ezt a legnagyobb ellenzéki párt 30-40 százalékra emelné. Továbbá növelnék a támogatások intenzitását, hogy a beruházások összegének ne mindössze 10-35 százalékát igényelhessék a vállalkozók, hanem legalább 45-50 százalékát. A Fidesz továbbra is kiáll azon véleménye mellett, az adócsökkentés a jó megoldás, csak ez indíthatja be a gazdaságot.
A Vehír azon kérdésére, hogy mivel számolnak a politikusaink Veszprémben, vagyis tudomásuk van-e arról, milyen veszteséget jelentett a pénzügyi válság a helyi vállalkozásoknak, s ennek milyen következményei lehetnek, Horváth Zsolt úgy felelt, hogy a jövő héten Bernáth Ildikóval együtt egyeztető fórumot kezdeményeznek a gazdasági szektorral, vagyis minden nagyobb helyi céget meglátogatnak, hogy egyeztessenek velük, s javaslataikat felvethessék a költségvetési vita során. Portálunk úgy tudja, hogy míg a Valeo-tól a műlt hónapban 50 embert már el kellett bocsátani, addig a Continental is tervez hasonló lépéseket. Információnkat a képviselő nem tudta megerősíteni, de mint mondta, arról tudomása van, hogy több nagy városban, nagyobb cégeknél fenyeget ez a veszély. A Munkaügyi Központnál be kell jelenteni, ha valahol jelentős leépítést terveznek, eddig ilyen bejelentés Veszprém térségéből nem történt. Ugyanakkor ez valós veszély – mondta Horváth Zsolt – majd hozzátette, a költségvetésben van a megoldás, és továbbra sem tudják elfogadni, hogy azt egyoldalúan, csak további megszorításokra alapozza a kormány.