Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre
2024. november 22. Cecília
Veszprém
2°C
2024. november 22. Cecília
Veszprém
2°C

A mobil segítőtárs

2008. november 6. 12:21
A naprakészség, az internet hozzáférés, a mobilitás korunk alapvető elvárásai közé tartoznak. De miként oldják meg ezt a nem látó emberek? Egy magyar fejlesztésű szoftver segítségével mára ez sem lehetetlen.
Ön hogyan használná a számítógépét, mobilját a képernyőn látható adatok ismerete nélkül? Ha Ön vakként élne, hogyan SMS-esezne a barátaival, kollégáival, vagy hogyan hallgatná kedvenc zenéit a lejátszóján? Ezek is az élet apró részletei melytől vak embertársaink meg vannak fosztva. Illetve meg voltak fosztva. Ugyanis a Központi Fizikai Kutató Intézet és a Pannon Egyetem kutatói megalkottak egy olyan szoftvert, mely alkalmassá teszi a kézi-számítógép használatát vakok számára is. A szoftver jelenleg ingyenes a magyarországi vakok számára. – mondta el Márkus Norbert, a projekt egyik kutatója. A hozzánk érkező embereknek csak egy megfelelő készüléket kell vásárolniuk - amely ma már 100.000 forintért megkapható – emellé egy jelképes összeget, 5000 forintot kell fizetniük - tette hozzá. Ha figyelembe vesszük, hogy a hasonló célra létrehozott eszközök ára nagyjából a 10-szerese. Az eszköz egy felolvasó program segítségével mondja el a használójának, hogy a menü mely részében jár éppen, milyen programokat és lehetőségeket választhat ki ott. A szövegszerkesztés használatához egy virtuális Braille billentyűzet használható, melynek lényege, hogy az eszköz érintőképernyőjén lehet Braille írással írni, úgy, hogy egy Braille-maszk nevű segédeszközt helyeznek a készülék elejére, mely a megfelelő gombokhoz vezeti a vak ember ujját. Minden új használónak tartanak egy másfél órás ismertetőt, de a későbbiekben is bármikor állnak a segítségre szorulók rendelkezésére a telefonos hibaelhárító szolgáltatással. Ami mára már egy komoly feladat, hiszen az országban lassan eléri a felhasználók száma a 100 főt. Szinte hetente jön hozzánk egy-két új ember. – mondta a kutató. Emellett folyamatosan zajlanak a programok fejlesztései, a Pannon Egyetem hallgatói most egy olyan web-böngészőn dolgoznak, amely színvonala már eléri az asztali számítógépekén futtathatóakét. De bárki írhat programokat a vakok számára, ha ismeri a JAVA programnyelvet. A tervekben szerepel a szoftver külföldi elterjesztése is, de még meg kell oldani a fordítást, ugyanis a Braille abc minden nyelven másmilyen. Magyarországon az Informatikai és Hírközlési- valamint az Oktatási Minisztérium támogatja a programot, de külföldön még nincs meg az anyagi támogatás.
A hasznosságát pedig mi sem bizonyíthatja jobban, mint a vak emberek ragaszkodása a készülékhez, hiszen akár csak egy-két hetes hiánya is komoly problémákat okoz számukra.
Tiger Szabolcs

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.