Megemlékezés
A jubileumi napok programsorozatát Veszprém város polgármestere, Debreczenyi János nyitotta meg. A veszprémi színjátszás kezdetei egészen 1870-ig nyúlnak vissza, állandó kőszínházunk azonban sokáig nem volt - mondta el ünnepi beszédében. 1904-ben kezdődött el a jelenleg is álló épületnek az építése Medgyaszay István tervei alapján. A világ első vasbeton teátruma korszerű módon, tűzbiztos gépházzal, mozinak is alkalmas kialakítással készült el 1908-ban. Az immár évszázados épület Csiky Gergely Nagymama című darabjával nyitotta meg kapuit a közönség előtt.
Egy színház támogatása sohasem kiadás, hanem beruházás. Ahogy Óvári Ferenc mondta: templom. A művészet és a kultúra temploma - folytatta a polgármester, majd a Magyar Hiszekegy sorait idézte: "Hiszek egy Istenben, hiszek egy hazában / Hiszek egy isteni örök igazságban, / Hiszek Magyarország feltámadásában"! Ezek után Bujtor Istvánnal közösen koszorút helyeztek el a Medgyaszay emléktáblánál.
Bujtor István és Debreczenyi János
A Medgyaszay emléktábla és a péntek esti nyitóelőadás plakátja
Kiállítás
Az, hogy száz évvel ezelőtt megépült a színház, azt mutatja, a veszprémieknek már akkor megvolt az igénye a kultúrára - kezdte beszédét a megyei közgyűlés elnöke, Lasztovicza Jenő. Az épület ma is a veszprémi kultúra központja, az előadások mellett kiállításoknak, zenei eseményeknek ad helyet. A Petőfi Színház múltja az ország színháztörténetének is jelentős része. Örülök, hogy a gazdasági nehézségek ellenére is vonzza a közönséget - mondta el, majd a megye támogatásáról biztosította az intézményt és vezetőit.
Utána Potzner Ferenc építész vette át a szót, és néhány szóban bemutatta a színház előterében rendezett kiállítás anyagát: a korabeli fényképeken, és írásokon kronologikusan követhetjük végig Medgyaszay munkásságát. Németh Katalin építész pedig felelevenítette a színházépület történetének fontosabb állomásait.
A hétvégén részletes tárlatvezetéssel várja a színház a látogatókat.
Lasztovicza Jenő
Potzner Ferenc
Németh Katalin
A rárosmulyadi sírbolt templom makettje
Lexikon
Két kiadvánnyal is ünnepli jubileumát veszprémi kőszínházunk: Száz éves a veszprémi Petőfi Színház épülete címmel, Pethő Imre szerkesztésében jelent meg Potzner Ferenc és Ordasi Zsuzsa tanulmányát, továbbá a jubileumi év előadásainak képeit tartalmazó kiadvány; Veszprém Megyei Színházművészeti Lexikon címmel pedig Poór Ferenc és Szokoly Tamás szerkesztésében egy átfogó kis-enciklopédia, amely számba veszi mindazokat, akiknek az 1760-as évek óta szerepük volt a veszprémi színjátszásban.
Poór Ferenc, Szokoly Tamás, Pethő Imre, Ordasi Zsuzsa és Potzner Ferenc