Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre

Viseljük szívünkön egészségünket!

2013. július 2. 21:21
A szív betegségeiről, gyógyításáról, egészségének megőrzéséről tartott előadást dr. Faluközy József osztályvezető főorvos és kardiológus, valamint Mezei Tünde természetgyógyász kedden, a Laczkó Dezső Múzeumban.

Inkább háromszor feleslegesen, mint egyszer túl későn

A szív és a keringési rendszer maga a csoda – kezdte előadását a kardiológus. Elmondta, egy ember teljes érhálózatával kétszer körbe lehet érni az egyenlítőt, a mellkasunkban dobogó pumpa pedig három nap alatt képes lenne megtölteni egy egész úszómedencét.

A főorvos ezután ismertette a szív és a keringési rendszer felépítését, működését, majd rátért a betegségeire. A szívünk dobogását a szinuszcsomó szabályozza, aminek az elhasználódása esetén pacemakert kell beültetni. A billentyűk elromlása hosszú távon túlterheli a szívet, így az csődöt mondhat. Eddig ennek a gyógyításához egy súlyos és nehéz műtétet kellett elvégezni, manapság ez a probléma már katéterrel megoldható. Ez főleg azoknál a betegeknél fontos, akiknél komoly kockázatot jelentene egy nagyobb operáció.

A szívet ellátó koszorúerek megbetegedései is súlyos következményekkel járhatnak – jelentette ki az orvos. A lerakódó zsír jelentősen le tudja szűkíteni ezeket az ereket, minek a következményében eltömődhetnek, megfosztva egyik legfontosabb szervünket a vérellátástól. Ha ez megtörténik, akkor beszélhetünk infarktusról. Ilyenkor nagyjából három óra van kinyitni ezeket az ereket, hogy súlyosabb károsodások nélkül helyreálljon a szív vérellátása. Ma Magyarországon bárki elérheti két órán belül a segítséget ilyen esetekben; ha valaki érzékeli magán az infarktus tüneteit, haladéktalanul keressen segítséget! Inkább menjen el valaki háromszor az orvoshoz feleslegesen, mint egyszer túl későn – hangsúlyozta dr. Faluközy József.

Fontos a szeretet mások és magunk felé

Mezei Tünde természetgyógyász, a Padma ház vezetője a prevenció jelentőségéről beszélt előadásában. Kiemelte: az alternatív gyógymódok csak a hagyományos orvoslással együtt alkalmazhatók. Ha egy természetgyógyász ennek az ellentétét állítja, akkor őt faképnél kell hagyni!

Az előadó felhívta a figyelmet a stressz káros hatásaira. A tartós stresszhelyzet felboríthatja az emésztésünket, ennek hatására testünk nem lesz képes felszívni rendesen a tápanyagokat. Így szervezetünk legyengül és hajlamosabbak leszünk a betegségekre.

Ha egy kezelés hatására nem érezzük jobban magunkat, de a vizsgálatok nem mutatnak rendellenességeket, nagy a valószínűsége annak, hogy a problémánk lelki eredetű. Ilyenkor érdemes az alternatív gyógymódok felé kacsingatni, törődni magunkkal, ezzel javítani a közérzetünkön.

Az előadó felhívta a figyelmet arra, hogy a súlyos szívproblémával küzdő emberekben megjelenik a halálfélelem. Ezeknek a személyeknek szükségük van a lelki gondozásra. A férfiak hajlamosak ilyenkor keménynek feltüntetni magukat, és megpróbálják ezeket az érzéseket a szőnyeg alá söpörni, ezzel a hozzáállással azonban rengeteget ártanak maguknak.

Az előadó beszélt arról is, hogy mit tehetünk egészségünk megőrzése érdekében. Felhívta a figyelmet az egészséges táplálkozásra. Nem kell semmi nagy dologra gondolni, elég csak annyi hogy mértékletesen és változatosan étkezünk. Például ha valaki szereti a telített zsírsavakat tartalmazó disznóhúst, annak érdemes mellé salátát, vagy esszenciális olajokat tartalmazó ételeket fogyasztania. Törekednünk kell továbbá arra, hogy amit megeszünk, az tiszta forrásból származzon, és legyen megfelelő minőségű. A táplálékkiegészítőkből is csak természeteset szedjünk – emelte ki Mezei Tünde.

A természetgyógyász a mozgás fontosságát is hangsúlyozta. Nem kell maratont futni, de már a reggeli nyújtózkodással és 10-15 percnyi mozgással rengeteget tehetünk az egészségünkért.

A betegségek megelőzésében hatalmas szerepe van még a szeretetnek és a nevetésnek. Felesleges olyan dolgokon rágódnunk, amiket nem tudunk megváltoztatni. Emellett meg kell tanulnunk szeretettel fordulni mások, és önmagunk felé – zárta előadását Mezei Tünde.

Horák János
további cikkek
Veszélyes a levegő Várpalotán és Ajkán levegőminőség Veszélyes a levegő Várpalotán és Ajkán A szálló por miatt az ország több pontján veszélyessé vált a levegő minősége a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) vasárnap közzétett, az előző napi méréseket ismertető térképe szerint. 2024. december 29. 10:15 TritonLife – ahol a kiválóság nem extra, hanem alapkövetelmény Life&Style TritonLife – ahol a kiválóság nem extra, hanem alapkövetelmény Az állami egészségügynek és a magánegészségügyi szektornak is ugyanaz a célja a nap végén: a betegek érdekeit a legjobban képviselni. Az ehhez vezető út viszont merőben különbözik, és amíg az állami szektorban sokszor csak egy TAJ-szám a páciens, addig a magánorvosi központok pont arra a bizalomra építkeznek, amire a legnagyobb szüksége van annak, aki valamiért orvoshoz fordul. Legalábbis a TritonLife Csoportnál így gondolkodnak, az eddigi eredményeik pedig úgy tűnik, hogy visszaigazolják ezt a stratégiát, ami még így is csak egy szelete annak a folyamatnak, ahogyan Magyarország egyik legnagyobb magánegészségügyi szolgáltatója építkezik, többek közt a veszprémi központjaiban. 2024. december 21. 12:19 Mutatjuk, melyik élelmiszernél lehet és melyiknél tilos kicentizni a szavatossági időt egészség Mutatjuk, melyik élelmiszernél lehet és melyiknél tilos kicentizni a szavatossági időt „A tejesdobozokra a lejárati időt miért nem oda írják, ahova odaírják, hogy hova írják?” Az ismert hazai humorista által felvetett dilemmáról hosszan el lehetne vitatkozni, viszont most mégsem ezt tesszük, hanem a divany.hu segítségével körbe nézünk a hűtőszekrényekben és megnézzük, melyik élelmiszereknél lehet rugalmasan kezelni a szavatosságot és hol érdemes a saját egészségünk megóvása érdekében fegyelmezetten betartani azt. 2024. december 27. 22:27 Nem kell lemondani a halászléről, csak néhány konyhai trükkel száműzni a felesleges kalóriákat! Life&Style Nem kell lemondani a halászléről, csak néhány konyhai trükkel száműzni a felesleges kalóriákat! Halászlé, töltöttkáposzta, sült húsok, rántott hal, mézeskalács és egy pohár likőr, mondjuk tojáslikőr… A karácsonyi ünnepkörnek elválaszthatatlanul része lett a féktelen evés és ivás, mintegy megkoronázva az év legszentebb ünnepét. Pedig, ha az ünnepi menüsor mögé nézünk rájöhetünk könnyen, hogy nem a roskadásig megrakott húsostál adja meg a karácsony valódi hangulatát, sokkal inkább az, hogy szeretteinkkel tölthetjük az időt és lelkileg, szellemileg elmélyülünk Jézus Krisztus születésének misztériumában. 2024. december 20. 21:45

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.