Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre
2024. november 24. Emma
Veszprém
7°C
2024. november 24. Emma
Veszprém
7°C

Viseljük szívünkön egészségünket!

2013. július 2. 21:21
A szív betegségeiről, gyógyításáról, egészségének megőrzéséről tartott előadást dr. Faluközy József osztályvezető főorvos és kardiológus, valamint Mezei Tünde természetgyógyász kedden, a Laczkó Dezső Múzeumban.

Inkább háromszor feleslegesen, mint egyszer túl későn

A szív és a keringési rendszer maga a csoda – kezdte előadását a kardiológus. Elmondta, egy ember teljes érhálózatával kétszer körbe lehet érni az egyenlítőt, a mellkasunkban dobogó pumpa pedig három nap alatt képes lenne megtölteni egy egész úszómedencét.

A főorvos ezután ismertette a szív és a keringési rendszer felépítését, működését, majd rátért a betegségeire. A szívünk dobogását a szinuszcsomó szabályozza, aminek az elhasználódása esetén pacemakert kell beültetni. A billentyűk elromlása hosszú távon túlterheli a szívet, így az csődöt mondhat. Eddig ennek a gyógyításához egy súlyos és nehéz műtétet kellett elvégezni, manapság ez a probléma már katéterrel megoldható. Ez főleg azoknál a betegeknél fontos, akiknél komoly kockázatot jelentene egy nagyobb operáció.

A szívet ellátó koszorúerek megbetegedései is súlyos következményekkel járhatnak – jelentette ki az orvos. A lerakódó zsír jelentősen le tudja szűkíteni ezeket az ereket, minek a következményében eltömődhetnek, megfosztva egyik legfontosabb szervünket a vérellátástól. Ha ez megtörténik, akkor beszélhetünk infarktusról. Ilyenkor nagyjából három óra van kinyitni ezeket az ereket, hogy súlyosabb károsodások nélkül helyreálljon a szív vérellátása. Ma Magyarországon bárki elérheti két órán belül a segítséget ilyen esetekben; ha valaki érzékeli magán az infarktus tüneteit, haladéktalanul keressen segítséget! Inkább menjen el valaki háromszor az orvoshoz feleslegesen, mint egyszer túl későn – hangsúlyozta dr. Faluközy József.

Fontos a szeretet mások és magunk felé

Mezei Tünde természetgyógyász, a Padma ház vezetője a prevenció jelentőségéről beszélt előadásában. Kiemelte: az alternatív gyógymódok csak a hagyományos orvoslással együtt alkalmazhatók. Ha egy természetgyógyász ennek az ellentétét állítja, akkor őt faképnél kell hagyni!

Az előadó felhívta a figyelmet a stressz káros hatásaira. A tartós stresszhelyzet felboríthatja az emésztésünket, ennek hatására testünk nem lesz képes felszívni rendesen a tápanyagokat. Így szervezetünk legyengül és hajlamosabbak leszünk a betegségekre.

Ha egy kezelés hatására nem érezzük jobban magunkat, de a vizsgálatok nem mutatnak rendellenességeket, nagy a valószínűsége annak, hogy a problémánk lelki eredetű. Ilyenkor érdemes az alternatív gyógymódok felé kacsingatni, törődni magunkkal, ezzel javítani a közérzetünkön.

Az előadó felhívta a figyelmet arra, hogy a súlyos szívproblémával küzdő emberekben megjelenik a halálfélelem. Ezeknek a személyeknek szükségük van a lelki gondozásra. A férfiak hajlamosak ilyenkor keménynek feltüntetni magukat, és megpróbálják ezeket az érzéseket a szőnyeg alá söpörni, ezzel a hozzáállással azonban rengeteget ártanak maguknak.

Az előadó beszélt arról is, hogy mit tehetünk egészségünk megőrzése érdekében. Felhívta a figyelmet az egészséges táplálkozásra. Nem kell semmi nagy dologra gondolni, elég csak annyi hogy mértékletesen és változatosan étkezünk. Például ha valaki szereti a telített zsírsavakat tartalmazó disznóhúst, annak érdemes mellé salátát, vagy esszenciális olajokat tartalmazó ételeket fogyasztania. Törekednünk kell továbbá arra, hogy amit megeszünk, az tiszta forrásból származzon, és legyen megfelelő minőségű. A táplálékkiegészítőkből is csak természeteset szedjünk – emelte ki Mezei Tünde.

A természetgyógyász a mozgás fontosságát is hangsúlyozta. Nem kell maratont futni, de már a reggeli nyújtózkodással és 10-15 percnyi mozgással rengeteget tehetünk az egészségünkért.

A betegségek megelőzésében hatalmas szerepe van még a szeretetnek és a nevetésnek. Felesleges olyan dolgokon rágódnunk, amiket nem tudunk megváltoztatni. Emellett meg kell tanulnunk szeretettel fordulni mások, és önmagunk felé – zárta előadását Mezei Tünde.

Horák János
további cikkek
Az életet ünnepelték a koraszülöttek hétvégéjén közélet Az életet ünnepelték a koraszülöttek hétvégéjén A koraszülöttek világnapját ünnepelték a hétvégén Veszprémben: szombaton a Bara-házban, vasárnap a Csolnoky kórházban rendeztek zenés műsort. 2024. november 18. 16:15 Fontos a rendszeres szűrés, hogy megelőzzük a cukorbetegség szövődményeit közélet Fontos a rendszeres szűrés, hogy megelőzzük a cukorbetegség szövődményeit Szűrővizsgálatokkal, előadásokkal várták a veszprémieket – nem csak a cukorbetegeket – a diabetes világnapja alkalmából szombaton az Érseki Hittudományi Főiskola épületébe. 2024. november 17. 9:46 Tabusítás helyett legyen közügy a demencia! egészség Tabusítás helyett legyen közügy a demencia! Ma Magyarországon 250-300 ezer ember is érintett lehet a demencia tüneteiben, ennek felismerésében pedig az egyik legnagyobb szerepe az idős emberek hozzátartozóinak van. Persze léteznek olyan szakmai szervezetek is, akik azt a célt tűzték ki, hogy a társadalomban széles körben felhívják a figyelmet a demenciára. A közelmúltban Veszprémbe látogatott a Feledhetetlen Alapítvány Ne feledd! Napja, itt beszélgettünk a demenciáról dr. Kázár Ágnessel, az alapítvány elnökével és a téma szakértőjével. 2024. november 5. 21:14 A szülők többsége kérte gyermekének a HPV elleni védőoltást közélet A szülők többsége kérte gyermekének a HPV elleni védőoltást Az előzetes adatok szerint a 42 312 jogosult hetedikes lány közül 34 155-nek (81,4 százalék) a szülője kérte a térítésmentes humán papillomavírus (HPV) elleni védőoltást a 2024/2025-ös iskolai kampányoltás keretében – tájékoztatta a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) hétfőn az MTI-t. 2024. október 28. 13:06

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.