A főzés egyszerű fizika és kémia – ez volt Magos Zoltán mesterszakács, a TV Paprika munkatársának fő mondanivalója. A sört a magas cukortartalma miatt érdemes használni. A mesterszakács ezt először egy barnasörös-hagymaraguval tálalt sertésszűzzel mutatta be, majd egy meggysörből készült meggyragu plusz kacsamell kombinációval is demonstrálta. De ne szaladjunk ennyire előre! Magos Zoltán nem győzte hangsúlyozni a víz szerepét a főzésnél. Fontos úgy főzni, hogy a hús ne száradjon ki. Ha alacsonyabb hőfokon, de hosszabb ideig készítjük ételeinket, a víz nem párolog el belőle, amitől sokkal finomabbak lesznek az ételek.
A mesterszakács másik kedvenc témája a zöldfűszerek használata. Az agyonsózás nem jó, az ételízesítő fűszerek szintén elkerülendők. El kell menni a boltba, és megvenni a kurkumát, a sáfrányt, a gyömbért, a rozmaringot, meg még sok olyan fűszert, aminek a neve néhány háziasszonynak biztos ismerős lehet. Nekem nem volt az.
Azt, hogy az ételek pontosan hogyan készültek, nem igazán tudtam követni, mivel a főzés kémia, én pedig világ életemben rossz voltam kémiából. De Mitev Viktor megmentőként megjelent a színpadon és megosztott néhány olyan kreálmányt, amit akár még én is el tudnék úgy készíteni, hogy ne vesszen oda a fél konyha.
Mitev Viktor a receptek mellett elárult némi információt a sör történetéről is. Elmondta, a folyékony kenyér egyidős az emberrel, és régen sokkal jobb volt azt inni, mint a poshadt, baktériumokkal teli vizet. Azt is megtudhattuk, hogy a sör készítése hogy zajlott az ókori Egyiptomban. A találékony emberek árpakenyér darabkákat szórtak a vízbe, ami aztán megerjedt, és íme kész az isteni (de legalábbis nem fertőző) nedű! Ez a keverék elég darabos volt, ezért szívószállal itták. Ha valaki manapság szívószálat kér a sörhöz, azt általában hülyének nézik, pedig lehet, hogy csak egy időutazó.
Zárásként álljon itt egy koktél, amit ihatunk szívószállal, vagy anélkül is. Ha szeretjük a sört, akkor biztosan ízleni fog, Ha nem szeretjük, akkor is! Vagy lehet hogy mégsem. Hogy erről pontosan megbizonyosodjuk, ki kell próbálni.
Szentelt sör
Fogunk néhány friss narancsot, beletrancsírozzuk egy pohárba, öntünk hozzá bodzát és vodkát, megpakoljuk némi jéggel, aztán jól összerázzuk. Ha ez megvolt adunk hozzá sört, locsolunk egy kis vodkát még a tetejére, és narancsdarabokkal díszítjük. Az arányokra persze figyelni kell! Nem szabad túl sok töményet önteni bele, mert az el tudja venni az ízét! És ennyi!