A magyar borok és bortermelők jövője nagyszázalékban marketing kérdése. S mi közben a legkiválóbb borokat Tokaj után itt a Balatoni régióban termesztik, más borvidékek, kihasználva a legkisebb adottságukat, vagy előnyüket, elhúztak mellettünk. Sopron a Kékfrankos fővárosa lett, Tokaj kisajátította az aszú elnevezést, Villánynak pedig olyannyira jó a PR-ja, hogy még a Balaton parti éttermekben is több villányi, mint helyi bort kínálnak. A borismereti kurzusok célja épp ennek a tendenciának a megfordítása. Legyünk egy kicsit „lokálpatriótábbak”, szeressük és vigyük hírét a balatoni boroknak. Ehhez viszont ismerni is kell mindazon nemes borokat, melyek itt teremnek, akár a Balatonfüredi-Csopaki Borvidéken, akár Tihanyban, Badacsonyban, vagy a Somlón.
A három napos tanfolyam első napján a résztvevők feltérképezhették hazánk borvidékeit. Lesújtó a kép. Dr. Májer Jánosnak, a Szőlészeti és Borászati Kutatóintézet igazgatójának előadásából megtudtuk, rohamosan csökken a szőlőültetvények száma Magyarországon. Míg a 80-as években még 160 hektárnyi területet műveltek a gazdák, mára ez visszaesett 80 hektár alá. Valaha ebben az ágazatban a világ első 12 országa közé tartoztunk, ma már csak egyetlen adattal járunk az élen, mégpedig az egy főre jutó borfogyasztásban. (30 liter/fő/év). Bár az új világ betörése a piacra (Dél-Amerika, Argentína, Ausztrália, Új-Zéland, Kína) jelentősen megmutatkozik a hazai borpiacon is, kínálatunk ma is színes, széles palettájú. Magyarországon ma 96 féle fehér és 22 féle vörösbort ismerünk, mely tovább bővül, részben a badacsonyi kutatóintézet jóvoltából, akik jelenleg is újabb klónok kikísérletezésén, és újabb sikeres házasításakon dolgoznak.
Balatoni Borok Háza - Balatonfüred
Több előadó szavaiból is úgy tűnik, nem mindenben tudja jól marketingelni magát a Balaton. Borokban sem igazán. Holott a kiváló egy részt meszes, másutt vulkanikus talaj, a szubmediterrán jelleg kedvez a bortermelésnek. Az itteni borok tüzesebbek, zamatosabbak, testesebbek, és jó néhány egészen egyedi fajtával is találkozhatunk vidékünkön.
Szőlészeti és Borészati Kutatóintézet Badacsony
A kurzus második felében már a gyakorlatra esett nagyobb hangsúly. A hallgatók a második nap végére elméletileg meg kell, hogy tudják ízről különböztetni az egyes fajtákat, melyek közül a legjellegzetesebbek borvidékünkön az olaszrizling, mint a Balatonfüredi-Csopaki Borvidék zászlósbora, a kéknyelű, mint Badacsony zászlósbora, a juhfark, mint a Somló egyedisége, vagy az olyan kedvelt, fűszeres fajtákat, mint a semillon, vagy a cserszegi fűszeres, vagy a tramini. Szintén ismertették az előadók a legszembetűnőbb borbetegségeket is, mint az almasavtúltengés, az opálosság, túlzott illó, ecetesség. A résztvevők ízlelhettek kénhiányos, dohos, kezeletlen és úgynevezett egérszagú borokat is. Szintén fontos tudnivaló, mit mivel ajánlott fogyasztani, és hogyan…
Zselyi István, a veszprémi Jedrassik-Venesz Szakiskola szakoktatója a gasztronómiába vezette be a hallgatókat, dinamikus előadásában jónéhány titokra fény derült. Például sokan nem is tudják, hogy a szobahőmérsékletű bor valójában 17-18 fokos, hiszen a Napkirály udvarában még ezt jelentette a szobahőmérséklet. Milyen sorrendben fogyasszuk az alkoholos italokat? Hol van köztük a borok helye? Milyen húsokhoz milyen bor ajánlott? Milyen dugóhúzót, tálalási eszközöket válasszunk? Ez mind mind a gasztronómia kérdésköre, melyhez a tanfolyam szervezői egy sokat bizonyított előadót választottak.
A harmadik, egyben utolsó nap kizárólag a gyakorlaté. A
balatoni körtúra egyes állomásain mindaz megtapasztalható, amit elméletben már
bemutattak az első két napon. A csoport ezen a hétvégén kellőképp szélsőséges
képet kapott. Míg elsőként a Zánkai Borszövetkezetbe tettünk látogatást, mely
fölött már rég eljárt az idő, az útra egy olyan pincészetben tettük fel a
koronát, mely egyedülálló Magyarországon. A balatonboglári IKON pincészetnek az
idei a második szürete, bár a teljes fejlesztéssel csak idén készültek el.
IKON Pincészet - Balatonboglár
A
gigantikus méretű, félköríves épületben a legmodernebb technológiát használják.
Szinte szemenként válogatják ki a szőlőszemeket. A több milliárdos beruházás
mögött egy külső befektető áll, aki Korányi Jánost bízta meg a projekt
irányításával. Az IKON mintegy 40 hektárnyi szőlőt művel, de a környékbeli
gazdák termését is felvásárolja szigorú szempontok alapján. Csak azt a szőlőt
fogadják be, amely gazda már a szüret előtt betartotta a megszabott
utasításokat, a szüretet, pedig az IKON pincészet szakemberei végezték el. Szintén
különlegessége az útnak a badacsonyi kutatóintézet, ahol azon túl, hogy a
borászat kémiai, mikrobiológiai folyamataiba is bepillantást enged, olyan
különleges új borfajtákat is felvonultat, melyeknek egyesek komoly jövőt és
hírnevet jósolnak. Ilyen például a Rózsakő, mely a Rózsakő legendájáról kapta
nevét. Enyhén savas, friss, üde bor, a kéknyelű és a budai zöld házasításából. Dr.
Király Ferenc állította elő 1957-ben. De ilyen újdonság a Vulcanus, mely egy
igazán tüzes badacsonyi bor. A kéknyelű után ő lehet a Badacsony zászlósbora. A
legkülönlegesebb mégis a Zeusz, mely Szeremley Hubának köszönheti hírnevét. Az
Ezerjó és a Bouvier keresztezéséből
készül, igazi édes, zamatos, női ital. Sokan úgy tartják, hogy Szeremley Huba állította hosszú évek
után ismét középpontba különleges adottságai miatt a Badacsonyt. Megjelenésével
javult a badacsonyi borok minősége, késői szüretelésű borai, a Zeusz és az
Olaszrizling, átütő sikereket arattak. Rajnai Rizlingjéhez hasonlóan az általa
termelt Kéknyelű páratlan és ismeretlen ízvilága külföldön is nagy elismerést
váltott ki.
Szeremley Huba és a Zeusz
A borbíráló tanfolyam utolsó napján a kurzus hallgatói mintegy 40 féle bort kóstoltak végig, majd a tihanyi Ferenc Pincében tartott záróvacsorán okleveleiket is átvehették. Punck Ferenc „welcome drink-jét” nem lehet nem megemlíteni. Bár az aszú kifejezés mint olyan Tokaj sajátja, köztudott, hogy a Balatonnál, vulkanikus talajon kiválóan aszúsodik a szőlő. A Ferenc Pincében kapható Gejzír, márpedig aszú, nem is akármilyen, hanem vörös aszú. Aki nem hiszi…tudják…az járjon utána.
A borismereti és borbíráló tanfolyam első 30 órás kurzusát a most következő hétvégén is megismétlik. Az érdeklődők folyamatosan jelentkezhetnek Müller Istvánnál, a Pelsovin Trade ügyvezető igazgatójánál a 30/9472163 telefonszámon. A részleteket megtekinthetik a Pelsonvin Trade honlapján.