Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre

Pannon Egyetem: nyilatkozati pingpong és struccpolitika

2008. december 3. 9:24
Több mint négyszáz jelenlegi és végzett magyar szakos hallgató írta alá egy hét alatt azt a petíciót, amelyben a Magyar Irodalomtudományi Tanszék alapítója és vezetője, dr. Kovács Árpád elbocsátása ellen tiltakoznak. Véleményük szerint sem szakmailag, sem anyagilag nem indokolható meg a Kar dékánjának, dr. Szilágyi Istvánnak a döntése az elismert szakember menesztéséről. Az aláírásokat tartalmazó íveket kedden több mint száz diák és a sajtó jelenlétében szerették volna átadni a kar vezetőjének, aki végül zárt ajtók mögött vette azt át, majd sietve távozott.
A szakon jelenleg körülbelül annyian tanulnak, mint ahányan aláírták a petíciót - tudtuk meg a magyar szak hallgatói önkormányzati képviselőjétől, Omischl Ferenctől, aki elmondta, ez annak fényében is figyelemreméltó, hogy egy-egy hallgatói önkormányzati választás is csupán az egyetemisták 30%-át mozgatja meg. A tanszék tanuló és oktatói közössége szerint több ponton aggályos dr. Kovács Árpád elbocsátása. Nem csak arról van szó, hogy az egyetemi tanár tíz tárgy felelőse, amelyek megfelelő színvonalú oktatását távozása esetén nem tudja biztosítani az egyetem, hanem arról is, hogy többek között az ő meghatározó, nemzetközi szaktekintélyének is köszönhető a mesterképzés néhány héttel ezelőtti sikeres akkreditációja. A tiltakozók szerint menesztése esetén előfordulhat, hogy a Magyar Akkreditációs Bizottság visszavonja korábbi döntését, és ez nem csupán az országos szinten is elismert magyar szak pozícióját, hanem a Modern Filológiai és Társadalomtudományi Kar helyzetét is gyengíti. A dékáni vezetés korábban több alkalommal is hangsúlyozta, hogy a Karnak a legtöbb államilag finanszírozott hallgatót és normatív támogatást hozó szak stratégiai fontosságú, így sokak számára érthetetlen dr. Szilágyi István dékán szándéka. A nyugdíjkorhatárhoz közeledő dr. Kovács Árpád tanszékvezetői megbízatása 2009 szeptemberében lejárt volna, munkaviszonyának ilyen módon való megszüntetése pedig pénzügyileg sem indokolt, mivel az oktató vezetésével megvalósuló pályázatok révén több milliós bevételhez jutott az elmúlt években a tanszék, és információnk szerint pozitív egyenleggel zárja az évet. A pályázati pénzek biztosítják továbbá egy posztdoktori és egy hallgatói alkalmazott jövedelmét is, a vezető tanár távozásával pedig a pályázati programmunkát, így a pénzt és alkalmazottakat is más egyetemre kellene áthelyezni. Omischl Ferenc hallgatói önkormányzati képviselő lapunknak elmondta, hogy az elbocsátás ellen érvelő, annak okai iránt érdeklődő leveleikre válasz sem a dékántól, sem a rektortól nem érkezett.

(a cikk a képek alatt folytatódik)









Információnk szerint a dékán az utolsó pillanatokban helyezte át fogadóóráját a B épület dékáni titkárságára, ezért az egyetem N épületénél gyülekező hallgatók közösen vonultak le az alsó kampuszra, hogy ott adják át nyilvánosan a petíciót. A titkárság ügyvivő szakértője, Vajda Gábor azonban közölte, dr. Szilágyi István dékán csak azokat fogadja irodájában, akik időben és személy szerint bejelentkeztek hozzá, így csak Omischl Ferenc szakképviselő, Láng Dániel kari hallgatói önkormányzati képviselő és Lócsi Dóra szakképviselő jutott be. Mi hivatalnokok vagyunk, kérem, tartsák tiszteletben a munkahelyünket! - fordult a helyi televíziók és újságok képviselőihez a szakértő.


Mivel az Egyetem Televízió nem közvetített az eseményről, telefonon kerestük meg egyik felelős szerkesztőjüket, Balassa Gergőt, aki kérdésünkre elmondta, éppen nem rendelkeztek szabad kapacitásokkal, hogy a bejelentett eseményről tudósítsanak. Körülbelül negyed órával később megjelent az irodánál a szerkesztő, és néhány perccel később vele távozott sietve a dékán. A lépcsőfordulóban értük utol őket, ahol dr. Szilágyi István kérdéseinkre annyit válaszolt, a rektor utasítása értelmében dr. Kristóf János rektorhelyettes nyilatkozhat az ügyben. Felvetésünkre, hogy a petíciót mégis személyesen neki, a kar vezetőjének nyújtották át, nem reagált. Néhány pillanattal később azonban az elmondása szerint órára siető oktató hozzátette, szívesen válaszol a kérdéseinkre, ha a dékáni titkárságon időpontot egyeztetünk.
Dr. Kristóf János rektorhelyettes telefonon mondta el a média képviselőinek, hogy nem tud érdemben nyilatkozni az ügyről, minden ezzel kapcsolatos konkrét kérdésben a Kar vezetése, azaz dr. Szilágyi István és helyettesei a kompetensek. Hozzátette, sajnálatos, hogy a folyamatosan csökkenő források létszámcsökkentéshez vezetnek, de általános, más területeket is sújtó folyamatokról van szó.
A zárt ajtók mögötti megbeszélés a dékán távozása után közel két órán át folytatódott dr. Kalmár Zoltán oktatási és tudományos dékánhelyettessel. Elhangzott, a kari vezetés álláspontján nem változtat, gazdasági okokból továbbra is szükségesnek tartja dr. Kovács Árpád elbocsátását, ezt azonban a peticiót benyújtók továbbra sem fogadják el - tudtuk meg Omischl Ferenctől.





A következő napokban szerkesztőségünk megkeresi az érintetteket, hogy választ kapjunk a kérdőjelekre. A helyzet körül kialakult légkört jól érzékelteti a szak levelezőlistáján hétfőn megjelent e-mail:

Kedves Hallgatótársaim!

Ma délután 17:04 perckor az alábbi sms-t kaptam:
"Jól meggondoltad a petíció leadását?"

Válaszom 17:07 perckor:
"Mitől kéne félnem?"

Válasza 17:10 perckor:
"Én csak megkérdeztem."

Vigyázzunk a gondolatainkra, mert különben vigyáznak rá mások.

Omischl Feri
hök

vehir
vehir
vehir
vehir.hu

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.