Az előadás nagy erénye volt, hogy érthetővé tette a látáshibák okát, kialakulását és következményeit.
Azt például elég egyszerű észrevenni, ha valaki rövidlátó, vagyis a beérkező fénysugarak túl korán érnek össze a szemben, hiszen – ha élhetek ezzel a képzavarral – látványos a különbség. Nehezebb azonban felfedezni azt, ha valaki távollátó, a rövidlátással ellentétben ugyanis ezt a szem folyamatos izommunkával képes kompenzálni. A távollátók tehát gyakran közelre és távolra is tökéletesen látnak, ám a szem ezért folyamatos terhelés alatt van, ami koncentrációs nehézségeket eredményez. Gyakran előfordul, hogy a gyerekek olvasási problémája miatt diszlexiára gyanakodnak, a gondokat azonban valójában az okozza, hogy távollátók.
A távollátás kialakulása egy idő után természetes, hiszen míg a születéskor a szem akár húsz dioptriát is képes alkalmazkodni, ahogy az évek során a szemlencse egyre keményebb lesz, ez az alkalmazkodókészség folyamatosan romlik. Ez a rövidlátók számára azt is jelenti, hogy egyre több dioptria különbség lesz a hétköznapi és az olvasószemüveg között.
Nehezen diagnosztizálható rendellenesség a fória, vagyis rejtett kancsalság. Ebben az esetben a szemtengely-ferdülést az agy folyamatos izommunkával képes kiegyenesíteni, ez azonban komoly megerőltetést jelent, fáradtságot, fejfájást okoz. A problémára úgy derülhet fény, ha blokkoljuk az agynak azt a kényszerét, amivel egyenesbe hozza szemeinket. Ezt néha önként is megtesszük, például ha alkoholt fogyasztunk. Reider László felhívta a figyelmet arra, hogy aki ittas állapotban duplán lát, az valószínűleg józanon is kancsal, csak akkor az agya képes ezt kompenzálni. Ebben az esetben javasolt a prizmás szemüveglencse, ami tehermentesíti a szemet.
Szóba kerültek a hályogok is. A szürke hályog azért alakul ki, mert a szemlencse nemcsak rugalmasságából, hanem átlátszóságából is veszít az évek során – a modern műtéti technológiának köszönhetően ez negyed óra alatt megoldható probléma, Veszprémben pedig különösen jól végzik ezt a beavatkozást.
A zöld hályogot a szem belső nyomásának megemelkedése okozza, az erek és idegrostok nyomás alá kerülnek, és ez gyorsítja a retina pusztulását. Ezt nehéz észrevenni, a kezelése viszont annál egyszerűbb: szemcseppel is csökkenthető a szem nyomása.
Reider László előadását azzal a frappáns fordulattal zárta, hogy nem annak jobb a szeme, aki kevesebb dioptriás szemüveget visel, hanem annak, aki jobban lát. Ezért mi magunk is tehetünk, ha időnként szakemberekre bízzuk, hogy ellenőrizzék látásunkat.