Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre
2024. március 29. Auguszta
Veszprém
17°C
2024. március 29. Auguszta
Veszprém
17°C

Veszprém és Kovászna: 15 éve / Kulturális kapcsolat – testvérszínházak, vagy testvérek a művészetben

2008. december 10. 11:47
Kovászna és Veszprém megye tanácsa másfél évtizeddel ezelőtt kötött a gazdasági és kulturális élet több szegmensét átfogó együttműködési szerződést. A két kárpát-medencei térség közti együttműködés ennél sokkal régebbi, a '70-es évek elejére datálható, néhány év híján negyven esztendős. Az a kapcsolat, mely számos csere, illetve vendég színházi előadást szült, s melynek köszönhetően ma egy székely kapu fogadja a veszprémi Latinovits Játékszínbe érkezőket elsősorban Sylvester Lajos, a Kovásznai Állami Magyar Színház egykori igazgatójának érdeme.

A kapcsolatépítés története azzal indult, hogy amikor engem 1973-ban eltávolítottak Kovászna megye művelődési életének irányítói tisztségéből az 1848-49-es forradalom és szabadságharc erdővidéki hősei emlékművének illegális visszaállításáért és kineveztek a sepsiszentgyörgyi Állami Magyar Színház igazgatójának az előző évi, széles körben, külföldön is ismert közművelődési ténykedésem nyomán színházi megbízatásaimat különböző feltételekhez köthettem. Ezek egyike volt, hogy a sepsiszentgyörgyi színházat kimozdítsuk provinciális elszigeteltségéből, a színjátszás élvonalához tartozó színészeket toborozhassunk, a műsorrendet a "hely szellemének" is alárendelhessük, és külföldi cserevendégjátékokat is szervezhessünk. – írja emlékező levelében Sylvester Lajos.


 

Tamási Áron Állami Magyar Színház (Sepsiszentgyörgy)

Az 1968 -1973 közötti kezdeményezésre számos kulturális intézmény, egyesület, a megye határain kívül is érdeklődést kiváltó nagyrendezvény született, szobrokat, emlékműveket állítottak, köztük olyanokat is, amelyeket a kélt világháború között, vagy a második világégés után erőszakkal távolítottak el. Mindezt az én esetemben betetézte a Barót-Köpec-Ágostonfalva útkereszteződésnél visszaállított, egy 1849-es helyi csatának emlékére állított obeliszk. Az újraépített emlékművet az akkori megyei ideológiai titkár pillanatnyi felindulásában leromboltatta. Az 1934-es emlékműrombolás és az 1973-as között csak technikai különbség volt: előbb ökrökkel, másodjára buldózerrel távolították el. A szellem azonos volt: a Vasgárdáé. Ezt, végső szorultságomban a szemükbe kellett mondani, és kilátásba helyezni, hogy a szobordöntés miatt nemzetközi botrány kerekedik, s ez veszélyezteti a legnagyobb kereskedelmi kedvezmény Egyesült Államok általi biztosítását, ami éppen abban az időszakban volt esedékes. A hatalom retirált. Erdővidék új '48-49-es emlékművet kapott. Engem viszont el kellett távolítani a megyei kulturális vezetés éléről, hogy többé ne férkőzhessek szobrok és emlékházak közelébe.” – írja Sylvester.

 

A megyei kulturális élet vezetése helyett, egy színház vezetése jutott feladatul Sylevester Lajosnak. A Veszprém megyei vezetés, Pétervári István a Petőfi Színház akkori igazgatója és Hegyeshalmi László aligazgató szívvel-lélekkel támogatta kapcsolat létrejöttét egy erdélyi színházzal. Az az ajándék székely kiskapu - gyalogkapu -, amely ma is ott áll a veszprémi Petőfi Színház színészházának bejáratánál, s amely akkor érkezett Veszprémbe, amikor a román diktátor neje egy "NU"-val megtiltotta a kimenetelünket, egy élő kapcsolattörténet emlékműve, mint ahogyan a veszprémi Petőfi Színház számára ugyancsak ajándékba küldött Csongor és Tünde, a két szerelmes fiatal székely ruhája is a létrejött lelki együvé tartozásra emlékeztet ma is. Az idők során 5 cserejátékra került sor a két teátrum között. A sorozatnak végül is brutális beavatkozásával maga Elena Ceausescu vetett véget. A romániai kulturális élet fő irányítójaként szeme elé került a mi Magyarországra tervezett turné. Egyetlen szót írt a lapszélre: NU!

  

A veszprémi-háromszéki kapcsolatépítés elakadt ugyan, de az 1989-es romániai fordulat után Veszprém és vidéke lázban égett, a Veszprémi Napló, Horváthy György és mások kezdeményezésére az egész Balatonfelvidékre kiterjedő gyűjtés kezdődött. December 29-én már megérkezett Veszeli Lajos irányításával az első pótkocsis tehergépkocsi szállítmánya.

Aztán érkeztek folyamatosan a veszprémiek Sepsiszentgyörgyre. Horváth Balázs, Szekeres Imre, az egykori veszprémi KISZ-titkár egy lelkész társaságában, művészek, egyetemi tanárok, maga az egyetem rektora, s a háromszéki-veszprémi kapcsolatrendszer az élet sok területére kiterjedt.


Ünnepi kiállítás Sepsiszentgyörgyről a laczkó Dezső Múzeumban


Jelfát kaptunk ajándékba


Füssy Angéla
további cikkek
A veszprémi épületeknek is vannak meséi, amit most egy könyvben foglaltak össze A veszprémi épületeknek is vannak meséi, amit most egy könyvben foglaltak össze Valójában csak tégla és habarcs egyvelege mindaz, amit ma úgy ismerünk, hogy Veszprém város. Akkor mégis miért állja meg a helyét az a kijelentés, hogy Veszprémben az épületeknek lelke van? Az Európa Kulturális Főváros programnak köszönhetően a most napvilágot látott vaskos könyv erre ad választ. Összesen 380 oldalon keresztül mutatják be a város épített örökségét úgy, hogy a száraz évszámok helyett a házak saját történetét írják le, amik eddig aligha forogtak közszájon. ma 2:41 ,,Ember a rács mögött” - sosem látott kulisszatitkok a veszprémi várbörtön életéből kultúra ,,Ember a rács mögött” - sosem látott kulisszatitkok a veszprémi várbörtön életéből Jövő hét kedden nyitják meg hivatalosan az ,,Ember a rács mögött” című kiállítást a várbörtön falai között, amely eddig sosem látott módon kalauzolja el a látogatókat, bemutatva az elítéltek börtönben töltött mindennapjait.   2024. március 27. 21:36 #JÓÉJTPUSZIRA várja a veszprémieket Lackfi János programajánló #JÓÉJTPUSZIRA várja a veszprémieket Lackfi János A #jóéjtpuszi-kötet verseit hallhatjuk május 15-én Veszprémben. A Hangvillában fellép Lackfi János József Attila-díjas költő és Szirtes Edina Mókus Erkel Ferenc-díjas énekesnő, zeneszerző. 2024. március 26. 15:20 Szent Mihály veszprémi egyházának történeteit fűzték csokorba Veszprémi Érsekség Szent Mihály veszprémi egyházának történeteit fűzték csokorba Volt idő, amikor több mint száz kolostor működött a Veszprémi egyházmegyében. De IX. Pius pápa is kapott itt termelt somlói bort. A budapesti Mátyás-templom előtti Szentháromság-szobor pedig szintén Veszprémhez köthető. Az érsekség legújabb, hiánypótló kiadványa az egyházmegye ezeréves történetét mutatja be olvasmányosan, Gizellától napjainkig. 2024. március 26. 11:37

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.