A különböző technikai vívmányok és a modern életmód kényelmessé tették a XXI. század emberének életét, a testmozgás szükséglete így jelentősen csökkent. Pedig a rendszeres fizikai aktivitás – az egészségügyi szerepe mellett – számos pozitív hatást gyakorol szellemi-, érzelmi- és lelkiállapotunkra is.
Miért érdemes mozogni?
A rendszeres testmozgás csökkenti a magas vérnyomás és koleszterinszint, valamint a szív- és érrendszeri betegségek és a cukorbetegség kialakulásnak kockázatát. Pozitívan hat a szív és a tüdő működésére, valamint a vérkeringésre. Segítségével több oxigén és tápanyag áramlik a bőr sejtjeihez, a testmozgás hatására fellépő izzadás pedig elősegíti, hogy a szervezet a bőrön keresztül szabaduljon meg a felesleges anyagok egy részétől. Méregteleníti a szervezetet, gyorsítja az anyagcserét, sőt, bizonyíthatóan csökkenti a vastagbélrák kockázatát.
Fejleszti az izomzatot, továbbá erősíti az izületeket és a csontokat. Javítja a testtartást, amely megelőzi a derék- és gerincbántalmakat. Zsírégető hatással is bír, amely segíti az optimális testsúly megtartását, illetve a fogyást is. A rendszeres sportolás közben az agy „boldogsághormont” (endorfint) termel, amely javítja a közérzetet. Segít a stressz levezetésében és az alvási problémákra is megoldást kínál.
Javítja a szervezet teljesítő-, illetve ellenálló képességét és serkenti a vér áramlását az agyba, így fejleszti a logikát és a memóriát. Fokozza a fizikai állóképességet, amely nagyobb koncentrálást tesz lehetővé a különböző feladatok ellátásához.
Mit és mennyit?
A legújabb szakvélemények szerint napi harminc perc mozgás lényegesen hatásosabb, mint heti két-három alkalommal végzett intenzív edzés vagy megerőltető torna. A kímélő testmozgás ugyanis hosszútávon hatásosabb, mint az erőteljes edzés. Másképp fogalmazva: a rendszeresség fontosabb, mint az edzésmód intenzitása.
Mindezt nem lehet elég korán kezdeni, a testmozgás ugyanis minden korosztály számára lényeges. A kisgyermeket már tipegő korukban érdemes rászoktatni a mindennapos mozgásra, sétára, a nagyobb gyerekek számára pedig napi egy óra aktív mozgás javallt. A felnőttek számára heti ötször harminc perc javasolt, de a napi penzumot akár kétszer tizenöt perc alatt is teljesíthetjük. Lényeges, hogy a tevékenység időtartamának legalább fele emelje a pulzusszámot.
Mozogjon és fogyjon!
A rendszeres testmozgás alakformáló, súlycsökkentő hatása közismert, de nem csak a kilók leadása érhető el általa, hanem az is, hogy a tudat kontrollálja a testet. Az elhízást ugyanis elsősorban az okozza, hogy a testünk irányítása kicsúszott a kezünkből.
A kezdők számára fontos tény: lényegesen könnyebb néhány kilót leadni, mint sokat. Ráadásul az első távozó kilóknál az esetek többségében a szervezet folyadékot, nem pedig zsírt veszít. Éppen ezért fontos, hogy akkor se veszítsünk kitartásukból, amikor a kezdeti látványos eredmények (sikerélmények) után kevésbé számottevő a súlycsökkenés.
Abban az esetben pedig, amikor elértük az optimális testsúlyunkat, célszerű növelni a mozgás intenzitását és időtartalmát. Így a fogyókúra alatt célszerűbb a zsírréteg redukálásra összpontosítani, mint magára a súlyra. Vagyis a figyelmünket szegezzük inkább a derék-, kar-, comb-, vagy fenékméretekre, s ne a mérlegre.
Ugyanakkor fontos szem előtt tartani, hogy a „munka” nem mindig eredményez súlycsökkenést, ugyanis az izomzat nehezebb, mint a zsír. A szakemberek figyelmeztetnek, veszélyeztetett túlsúly esetében csakis orvosi felügyelet mellett végezzünk erőteljes testmozgást!
Cikksorozatunkat a TÁMOP-6.1.2-11/1-2012-1278. számú projekt keretében publikáljuk az egészséges életmód témakörében.