Orvosok és egészségkutatók által is megerősített tény, hogy a szervezet betegségekkel szembeni ellenálló képességét jelentős mértékben befolyásolja az egyén edzettségi állapota. A rendszeres testmozgás kimutathatóan javítja az immunrendszer védekezőképességét, azonban a hideg idő beálltával sokan felhagynak a rendszeres sportolással.
Pedig télen sem kell letenni a mozgásról, mindössze néhány óvintézkedésnek kell eleget tenni a szabadtéri mozgásformák végzéséhez. A tél megérkezése növelheti is a választási lehetőségeket, hiszen lehetőségünk nyílik a tradicionális téli sportok űzésére is (korcsolyázás, síelés stb.).
Intenzívebb mozgásformák végzése közben az emberi szervezet termel annyi extra hőt, ami képes fenntartani a szervezet optimális hőérzetét, így a leghidegebb évszakban sem kell lemondanunk a szabadtéri futásról, kerékpározásról. Azok, akik a kevésbé intenzív mozgásformákat – például hosszabb gyalogtúrák – választják, a megfelelő védőruházat viseletével, valamint meleg ital fogyasztásával tudnak védekezni a hideg ellen. Fokozott figyelmet kell fordítani a végtagok valamint a fej védelmére, mivel a test nagy mennyiségű hőt ad le ezeken a testrészeken.
Célszerű rétegesen öltözködni és olyan ruhaneműket viselni, melyek a meleget bent tartják, azonban a nedvességet képesek elpárologtatni. A sapka, a sál és a kesztyű elengedhetetlen kiegészítők. Edzés után ajánlatos a lehető legrövidebb idő alatt száraz ruhába bújni.
Télen különleges figyelmet kell fordítani a megfelelő bemelegítő, nyújtó gyakorlatok elvégzésére. A különböző fertőzések és az ún. ingerköhögés megelőzése érdekében orron át célszerű lélegezni. A levegő így megszűrve és felmelegedve éri el a hörgőket. Mínusz 10 °C alatt kendőt vagy sálat szükséges húzni az orr és száj elé.
A nem megfelelő látási viszonyok – szürkület, sötét – közben végzett futást biztonságosabbá teszi a fényvisszaverő öltözet, illetve a fejlámpa használata. Csúszós, jeges talajon ugyanakkor egyáltalán nem tanácsos sem futni, sem kerékpározni. Szintén tartózkodjon a szeles időben végzett sporttevékenységektől!
Amíg az időjárás nem teszi lehetővé a szabadban való edzést, nem érdemes feszegetni a határokat. Válasszon inkább valamilyen beltéri sportot, ugyanis edzőtermekben, valamint otthon is elvégezheti az egészség megőrzéséhez szükséges mozgásmennyiséget! Akik kezdetben otthontalanul mozognak az edzőtermi sportolásban, igénybe vehetik a konditermek által ajánlott személyi edzők segítségét. A szakemberek nemcsak a gépek helyes kezeléséhez adnak útmutatót, de személyre szabott edzésprogramokat is nyújtanak a sportolni vágyóknak.
Amennyiben otthonában végezné a testmozgást, ügyeljen, hogy elegendő mennyiségű friss levegő legyen a légtérben!
Cikksorozatunkat a TÁMOP-6.1.2-11/1-2012-1278. számú projekt keretében publikáljuk az egészséges életmód témakörében.