Dr. Navracsics Tibor közigazgatási és igazságügyi miniszter hétfőn délelőtt elmondta, hogy egyes közvélemény-kutatások eredményei azt mutatják, hogy a magyar társadalom rendkívül gyerekbarát, azonban az utóbbi években a társadalmi és gazdasági válságnak köszönhetően a szülőknek sajnos egyre kevesebb idejük van a gyerekeikkel foglalkozni. A fiatalok gyakran válnak bűncselekmények áldozatává vagy kerülnek veszélyeztetett helyzetbe és gyakran maguk követik el azokat.
Három évvel ezelőtt, a Gyermekbarát Igazságszolgáltatás néven elindított kampány olyan alapvető célokat határozott meg, ami remélhetőleg egy folyamatot indít el a magyarországi igazságszolgáltatásban, bűnüldözésben, a gyermekekkel való kapcsolattartásban és környezetük alakításában.
A program egyik legnagyobb sikere, hogy tavaly év végéig minden megyében minimum egy gyermekbarát meghallgató szoba jött létre, de vannak olyan megyék ahol már négy, speciálisan a gyermekek meghallgatására létrejött szoba is működik. Az itt rögzített tanúvallomások egy esteleges büntetőeljárás során később is felhasználhatók. Az új büntető törvénykönyv védettebbé tette a gyerekeket, az ellenük elkövetett bűncselekményeknél súlyosbító körülménynek minősül, ha az áldozat kiskorú.
A miniszter szerint ezekkel az intézkedésekkel egy lépést tettünk a gyermekbarát igazságszolgáltatás felé. Fontos olyan akciókat indítani, amik fel tudják hívni a gyermekek és szüleik figyelmét a rájuk leselkedő veszélyekre. Az internet nem felejt névre keresztelt kampány is ezt a célt szolgálja.
Balatoni Monika, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium társadalmi kapcsolatokért felelős államtitkára szerint elég riasztó adat, hogy egy tíz és fél éves gyerek átlagosan másfél órát tölt naponta a világhálón. A fiatal korosztály életének természetes velejárója, hogy az életük minden apró pillanatát megosztják a közösségi hálón.
A szülők döntő többségének fogalma sincs arról, hogy mi történik a gyerekeikkel a közösségi oldalakon.
A közösségi tér az iskolai osztályközösségen túl a világhálóra összpontosul. Már nem csak iskolai erőszakról, hanem az úgynevezett cyberbully-ról, azaz az internetes erőszakról is beszélhetünk.
Az internet nem felejt névre keresztelt preventív program célja, hogy felvilágosítsa a gyerekeket és a pedagógusokat a világháló veszélyeiről. Szeptembertől elindul az a pedagógus továbbképzés, ami hatvan órában lehetővé teszi a pedagógusok jogtudatosítását és segít felismerni az internetes zaklatás pszichológiai és lelki jeleit.
A március 6-án Veszprémbe érkező roadshow délelőtti és délutáni programjában a pedagógusokat és a szülőket készítik fel az internetes veszélyekhez kapcsolódó ismeretanyagra, illetve a Lovassy László Gimnázium diákjai ismerkedhetnek meg Az internet nem felejt című megelőző program lehetőségeivel.