Dr. Navracsics Tibor miniszterelnök-helyettes nyitotta meg a három órás mini-konferenciát. Beszédét azzal kezdte, hogy bár mindig „gyanút kelt”, ha egy civil kezdeményezés mellé politikusok állnak, a politika nem „rátelepszik” a hétköznapokra, hanem éppen a hétköznapok része, a szó eredetileg a közügyek megvitatását jelenti.
Mégis, a professzionális politikáról Navracsicsnak is gyakran az az érzése, mintha az a „fehér bőrű, egészséges, felnőtt férfiakról szólna, és a köztük zajló, dominanciáért folytatott viták terepe lenne”. A miniszterelnök-helyettes szerint viszont alapvető feladata lenne a problémák megértése, a nyitás a hátrányt szenvedő csoportok felé.
Gyakran a legnagyobb jó szándék mellett is rosszul sülnek el a közeledési kísérletek, éppen a dolgok logikájának meg nem értése miatt – mondta a politikus, aki kifejtette: közigazgatási miniszterként fontosnak tartotta, hogy szakterületében minél inkább megjelenjen az akadálymentesítés elve, ami alatt nem csak az épületekben való közlekedés megkönnyítését érti, hanem szellemi akadálymentesítést is, vagyis az ügyintézők felkészítését a speciális igényű ügyfelekkel való együttműködésre.
A konferenciával kapcsolatban a miniszter úgy fogalmazott: fontos, hogy a helyre tegyük a hiányos és téves ismereteinket, amelyek miatt ő maga is néha túlzott óvatossággal közelít az érintett embertársaink felé. Navracsics Tibor kijelentette: bízik abban, hogy ezzel a programmal is közelebb lépünk egymáshoz.
A délután során az autizmus spektrumzavarairól tartott előadást dr. Horváth Dóra pszichiáter és Jantek Gyöngyvér pszichológus; Schmalcz Attila diák-Pulitzer díjas fiatalember saját, autizmusról szóló írását olvasta fel; míg az autizmussal élő Blaskó Krisztián prezentációval mutatta be a témát.