– Honnan az inspiráció, hogy könyvet írj?
– Régi vágyam teljesült azzal, hogy írhattam egy könyvet, ez már a stand up előtt megfogalmazódott bennem. Ha valamit kedvelek, mint fogyasztó, akkor azt az alkotói oldalról is szeretem kipróbálni. Ezért lettem például programozó, szívesen játszottam számítógépes játékokkal és felmerült bennem, milyen jó lenne ezeket magam megírni. Így kerültem kapcsolatba a stand up-pal is, mindig is szerettem a humoros előadásokat. Szeretek olvasni, így írtam egy könyvet. Ezzel kapcsolatban rengeteg ötletem volt az elmúlt években, de gyakorlatilag csak a fióknak írtam, gyűltek a jegyzetek, vázlatok. Néhányunkat a Dumaszínházból megkeresett egy kiadó, aki biztosította a feltételeket a könyvkiadáshoz, ennek köszönhetően megvalósíthattam egy régi ötletemet.
– Ami A három ufó címmel jelent meg a közelmúltban.
– Ez eredetileg csak munkacím volt – hiszen három ufóról szól a történet –, de a barátaim megerősítettek benne, hogy ez lehetne a könyv címe is. Sokan úgy tartják, hogy több nagy építmény is az ufóknak köszönhető a Földön (például piramisok, Stonehenge, stb.), ezt gondoltam tovább, milyen lehet az ő gépük, amikkel ezeket le tudták gyártani. A történet lényege, hogy egy ilyen gyártóeszközt nyúl le néhány ufó és a Földön randalíroznak vele, miközben megvalósítják vágyaikat, vagy éppen kimutatják félelmeiket. Többnyire pozitív visszajelzéseket kapok és nem csak a rokonoktól, barátoktól. Több blogger is foglalkozott a könyvvel és jókat írtak. Az egyik úgy fogalmazott, hogy kedveli a humoromat, ezért vásárolta meg, de elsőre nem tudta elolvasni, de adott neki még egy esélyt, második nekifutásra nagyon megszerette, ötletesnek, poénosnak tartotta.
– Mennyire adott szabad kezet a kiadó?
– Nem szólt bele az alkotói munkába, hiszen közülünk valaki novellát, más szösszeneteket, vagy éppen regényt írt.
– Programozónak tanultál, most mégis a humorodból élsz.
– 2006-ban megnyertem az Erdélyi Humorfesztivált, majd egy évvel később, 2007 szeptemberében Magyarországon kipróbáltam magam a Godot Dumaszínházban. Ahhoz, hogy valaki bekerüljön a társulatba, a közönséget kell lenyűgözni, nem pedig egy zsűrit. Szerették a produkciómat, Litkai Gergely pedig megkért, legyek rendszeres fellépőjük, csatlakozzak a csapathoz.
– Ez a váltás milyen hatással volt az életedre?
– A Dumaszínház teljesen felforgatta az életem, hiszen korábban programozóként dolgoztam, Kolozsváron éltem és nem volt barátnőm. Most már van menyasszonyom, nem Kolozsváron élek és humorista vagyok. Van saját biciklim is. Nagy magabiztosságot igényel ez a szakma, amivel nem rendelkeztem eleinte, de nagyon szeretek poénkodni, ez vitt rá, hogy kiálljak az emberek elé és ne az a visszahúzódó személy legyek, aki korábban. Az életvitelem is megváltozott, hiszen ez a munka rengetek utazással jár, és nem csak az országban, külföldön élő magyarok előtt is rendszeresen szerepelünk.
– Ilyen tehetségkutatókat jelenleg is szerveztek?
– A tehetségkutatót – aminek köszönhetően annó én is bekerültem a társulatba – most már én vezetem Csenki Attila kollégámmal közösen. Sokan érkeznek hozzánk a mai napig, hogy kipróbálják magukat ebben a műfajban. Aki 5-10 percben nagyon vicces tud lenni, annak adunk további lehetőséget, de nagyon fontos a megújulás, a közönség elvárja a friss poénokat, történeteket. Nem könnyű humoristának lenni, persze a Dumaszínházon kívül is sokan megpróbálkoznak vele. Nagyon sok arcot megismertek már a nézők, megvannak a kedvencek, nehéz beférkőzni közéjük.
– Hogyan sikerül mindig megújulni?
– Ez nem azt jelenti, hogy egyszer csak egy új Felméri Péter áll ki a színpadra, vannak különböző fokozatai, folyamatosan épülnek be az új elemek. A stand up őszinte műfaj, belülről fakad, mindig jönnek új témák, másfajta meglátásmódok, ahogy az ember is folyamatosan változik. Meg kell látni a poénokat a mindennapi életben. A színpadról mesélve viccesnek hat, hogy a 8 tekercses wc-papír csomagra ráírják, hogy “ÚJ”, ami természetes, hiszen nem a turkálóból származik. Egy ilyen mellett csak elmegy az ember egy boltban, de ha én kiemelem a visszásságot színpadon, akkor mindenki nevet. Akkor lehet megújulni, ha az ember élvezi, örömöt szerez neki, hogy poénkodhat.
– A poénok esszenciájának pedig a DumaFüred.
– Itt csúcsosodik ki az év, hiszen Balatonfüredre költözik a Dumaszínház július 25. és augusztus 3. között. A nézőknek rengeteg fellépőt és vidám estét jelent, ugyanakkor ez egy alkotótábor is számunkra. Év közben ritkán van lehetőségünk ennyit beszélgetni, ilyenkor elindul az ötletelés, poénkodás. A helyszínen vesszük majd fel a Dumaszínház kabarét, aminek alapanyaga ott íródik a fesztivál alatt.
– A stand up területén mindig jönnek új arcok, miközben sokan eltűnnek. Meddig lehet ez még életképes Magyarországon?
– Az elején kaptunk egyfajta instant sikert, sok jutott a jóból a Showder Klubnak köszönhetően, de biztos vagyok benne, hogy jönnek majd nehezebb idők is. De akik erre a szakmára születtek, érzik magukban a tüzet, fenn tudnak maradni.