– Mi a zenekar rövid története? Mindig ebben a felállásban játszottatok?
– Átlagos sztori, gimis haverokként alapítottuk, a csajozást megkönnyítendő. Ska-s, reggae-s zenekarnak indult, átdolgoztunk egy-két nótát amit szeretünk vagy szerettünk akkor és elég egyszerű volt ahhoz, hogy el tudjuk játszani. Aztán elkezdtünk saját nótákat írni, kialakítani egy saját stílust, amiben össze tudjuk rakni az egyes tagok ízlésének megfelelő zenei motívumokat. Így hosszú idő alatt kialakult egy rockos, alteros alapokon nyugvó, ska-s, jazzes eklektikus stílus. Nyolcan nyolc különböző zenei ízléssel rendelkezünk így nem meglepő, hogy a zenénk is ilyen vegyes.
Eközben óhatatlanul is történtek tagcserék, hiszen nem mindenki gondolta annyira komolyan a zenélést, illetve volt, amikor a zenei elképzelések különböztek drasztikusan. Öt évvel a megalakulásunk után négyen vagyunk az alapító atyák közül, négyen pedig menet közben kerültek a zenekarba, legutóbb harsonás poszton újítottunk, Levi lassan egy éve zenél velünk.
Sok helyen megfordultunk már, játszottunk az ország legnagyobb fesztiváljain (VOLT, Sziget), nagyobb pesti klubokban (A38, Akvárium, Dürer kert), Olaszországban, Lengyelországban, Ausztriában, de a hazai pálya nekünk Veszprém. Itt kezdtünk zenélni, zömmel még mindig itt élünk, itt volt a legtöbb koncertünk, épp ezért itt van a legnépesebb és lelkesebb közönségünk is. Két EP-t csináltunk eddig, az egyiket 2012-ben, a másik idén tavasszal jelent meg, conFusion, illetve Burn up! címekkel.
– Kik a PiF rajongók, kiknek szól a zene?
– Igazából nem tudjuk, bárki lehet PiF rajongó. Olyan számokat írunk, amik nekünk tetszenek, tehát alapvetően mi is PiF rajongók vagyunk. Nincs kimondott célközönség, de a pörgős számok túlsúlya, a hangzás, és a banda attitűdje alapján talán a fiatalabb generációból kerülhet ki a Plumbó közönségének jelentős része. A kérdést kicsit másképp értelmezve a dalszövegek kedves és kevésbé kedves nőkről, kedves és kevésbé kedves férfiakról szólnak, egy nagy adag öniróniával, észosztással és társadalomkritikával megspékelve.
– Ki írja a számokat?
– A nóták alapmotívumai egyrészt jammelésből születnek, és később én vagy Mészi foglalkozunk vele otthon. Másrészt mi ketten szoktunk teljesen saját dolgokat is hozni, amiből egy hosszú iterációs folyamat végén lesz egy alapnóta, majd a zenekarral közösen hangszereljük, módosítgatjuk. Végül Gyuri elé kerül és pár hónappal később szöveg is lesz hozzá.
– Mit fogtok megnézni az utcazenén?
– Az Utcazene például pont amiatt nagyon izgalmas fesztivál, mert az ember hiába tervezi el, hogy kit akar megnézni, menetközben egy-egy koncerthelyszínen olyan elragadó utcazenészekbe botlik, hogy ott is ragad. Engem egyébként legjobban a Deo Duó, a menetelős félőrültek (valami marching band) és a Random Trip érdekel, de páran valószínűleg elnézünk a Wombo Orchestrára is.
– Mire számíthatunk csütörtök este?
– A szokásosnál egy fokkal talán furcsább, de összeszedettebb és még királyabb PiF bulira. Az énekesünk hiányában ismerős zenészek tűnnek majd fel a színpadon Bartalis Dávid (Presence) és Cz. Nagy Zsófia (több bandában játszik, mint ahány nyelvvizsgája van) személyében, valamint Bikki Dani, a trombitásunk is több számot fog énekelni a szokásosnál. Készülünk egy-két frappáns zenei átemeléssel, szóval érdemes eljönni.
– Mit hoz a jövő?
– A 30 félkész számunkból talán végre befejezünk néhányat, ha lehet, már magyar szövegekkel. A többit majd meglátjuk.
PLUM IS FALLIN koncert
2014 július 24. csütörtök, 20:00
Veszprém, EXPRESSZÓ SZÍNPAD -a Hangvilla előtt