Háttér (forrás: MTA VEAB):
A Liszt Ferenc Kórustársaság története
A Kórus 1958-ban alakult Nagy Lídia vezetésével. 1963-ban Kollár Kálmán örökölte meg a karnagyi munkát, s ma már több mint 40 éve végzi lelkiismeretesen (s talán megszállottként is) feladatát a Kórustársaság élén.
Sok kitűnő magyar zeneszerző, (köztük Farkas Ferenc, Bárdos Lajos, Orbán György, Nagy Olivér, Lendvai Kamilló, Karai József, Szokolay Sándor – nem teljes a névsor) ajánlotta művét az együttesnek. Eddig 7 CD-jük készült el. Országos minősítéseken mindig a legmagasabb fokozatot kapták. (Legutóbb: „Hangversenykórus Summa cum laude"). Nemzetközi versenyek állandó résztvevői, számos első díj birtokosai. (Arezzo három I. díj, Gorizia, Montreaux, Llangollen, Neuchatel, Tours, valamint kétszer is a BBC versenyének nyertesei.)
Bemutatták Kovács Attila Veszprémi Misé-jét, énekelték Vásáry Tamással Mozart: c-moll miséjét, Roy Wales-szel és a Mendelssohn Kamarazenekarral Händel: Messias-át, Medveczkivel Orff: Carmina-ját, hogy csak a fontosabbakat említsük. A Veszprémi Székesegyházban, a Tihanyi Apátságban (stb.) tartott koncertjeik élményszámba mennek!
A mai kortárs zeneszerzők közül 17 szerző nekik dedikált művét mutatták be eddig Magyarországon és külföldön egyaránt nagy sikerrel, és évente átlagosan 30-32 koncertet adnak, melyeken Kollár Kálmán mindig segítséget nyújt közönségüknek a zene teljes megértéséhez, befogadásához. Ezek a fellépéseik megindítóak és varázslatosak.
Hagyományosan felvállalt céljuk a romantikus kóruszene ápolása, e zenei korszak széleskörű megismertetése. Dr. M. Tóth Antal: „Újra hallom szép szavát” című könyve ébresztette fel azt a nemes gondolatot, hogy a Veszprémi Érseki Levéltárban elfekvő hatalmas zenei kincseket a Veszprémi Liszt Ferenc Kórustársaság életre keltse. Missziónak tekintendő vállalkozásuk nyomán készült el az utóbbi hetekben a Musica Antiqua Vesprimiensis című CD-jük, melynek megjelenéséhez dr. Márfi Gyula érsek úr és Kuti Csaba a Megyei Önkormányzat Közgyűlésének elnöke is segítséget, illetve támogatást nyújtott.
Meggyőződésük, hogy e gazdag kincs megszólaltatása, egyben Veszprém 150-200 évvel ezelőtti pezsgő zenei életének dokumentumaként nemcsak a városnak, a megyének, de akár kis országunknak is büszkesége lehet. Így elevenedik meg a Liszt Ferenc Kórustársaság és barátai előadásában a százados veszprémi múlt, fejet hajtva az elődök emléke előtt, hisz tőlük kapták a kitaposott utat, nekik köszönhetik a mai virágzó európai hírű veszprémi kórusművészetet, az ő ösvényükön jutottak el Llangollen, Arezzo, Gorizia győzelmi dobogóira!