A Horgony Pszichiátriai Betegekért Alapítvány 2006-ban jött létre azzal a céllal, hogy a javítsák a veszprémi pszichiátriai gondozó működési feltételeit, valamint a közösségi pszichiátriai ellátást elterjesszék a városban, és a megyében egyaránt – kezdte bevezetőjét Balczár főorvos, a Csolnoky Ferenc kórház pszichiátere.
Veszprém városában kezdték meg a krónikus pszichiátriai betegséggel élőkkel való foglalkozást, majd ezt bővítették ki önerőből Veszprém kistérség, majd Várpalota és Balatonalmádi területére.
Általánosságban a közösségi pszichiátriai gondozás szociális ellátás területéhez, a pszichiátriai gondozás pedig az egészségügyi ellátás területéhez tartozik, azonban ezt a kétfajta ellátást az alapítvány országos szinten egyedülálló módon integrálta, amely azóta is példaértékű.
A Horgony hatékony munkájában egészségügyi és szociális végzettségű emberek vesznek részt, aminek során segítik az ellátottakat a hétköznapi teendőik elvégzésében, valamint az egészségügyben használatos módszereket is alkalmazzák.
A közösségi ellátás
Közösségi ellátásban jelenleg 57 főt tudnak részesíteni a szociális szférát érintő megszorítások óta, s ebből 40 főre kapnak finanszírozást. Az alapítvány dolgozói a mindennapi ellátás mellett közösségi programokat is szerveznek, amelyekhez rengeteg segítséget kapnak különböző intézményektől. Színházba rendszeresen járnak, valamint a helyi állatkertet is évente kétszer keresik fel, ami abszolút sztenderd programnak számít. Többször jártak már hajókiránduláson is, nemrég pedig a fővárosban a Tropikáriumot és a Csodák palotáját látogatták meg.
Ezekkel a közösségi foglalkozásokkal továbbá kétirányú eredményt próbálnak elérni. Az egyik az ellátott szociális terének kitágítása, a másik, hogy a társadalmi jelenlétük révén hatékonyan csökkenteni tudják a pszichiátriai betegek felé irányuló megbélyegzést.
A nappali ellátás
Ideális esetben a két ellátásnak egymásra kellene épülni, hiszen amit a napi gondozás során elsajátítanak, azt a csoportos foglalkozások során kibővítve is gyakorolhatnák. A létszámnormák eltérő szabályozása miatt ez nincsen így, van ugyan átfedés, de az részleges.
Rengeteg olyan csoportfoglalkozása van az alapítványnak, ami a nappali ellátás tematikájában is benne van, ezeket magas szinten egészítik ki külsős szakemberek segítségével. Ilyenek többek között a zeneterápia, az állatterápia, a néptánc, az angol nyelvtanítás és a várostól bérelt földdel való foglalkozás is. A programban résztvevők különböző megközelítésben részesülhetnek a kommunikációs tréningekben, valamint életmód-, irodalmi- és filmklubbal is színesítik a gondozást.
Számok
Kérdésünkre Balczár doktorúr elmondta, hogy a pszichiátriai gondokkal küszködők előfordulása igen magas.
(1) A statisztikák szerint az emberek közel 1/3-a élete során szembesül különböző pszichiátriai betegségekkel,
(2) A skizofrénia a lakosok 1%-nál fordul elő, ami a kb. 70 ezer lakosú Veszprémnél könnyen kiszámolható -700 fő.
(3) A bipoláris zavar 5%, amit ha az előbbivel megszorzunk, máris 3500-t kapunk. A pszichiátriai gondozóból azokat az embereket javasolják a közösségi ellátásba, akik együttműködése megnyerhető ehhez az intenzívebb, hatékonyabb ellátási formához.
A mentális zavarokat rendszerint a pszichiátriai betegeket érintő előítéletek miatt eltitkoljuk, azonban a Horgony alapítványnál úgy gondolják, hogy ezek ugyanolyan betegségek, mint a többi, és ezek bárkivel előfordulhatnak, kezelhetőek. Ezek részei az életünknek, hiszen ha azt mondjuk, hogy nincs, az attól még létezik- húzta alá a főorvos.
A példa
Az alapítványnál rendkívül büszkék arra, hogy a pszichiátriai gondozó jelenlegi működési formája amihez a közösségi pszichiátriai gondozás, és a pszichiátriai betegek nappali ellátása is tartozik (valamint a városban működő szociális ellátás) kizárólag a Horgony alapítványnak köszönhető. Az Országos Pszichiátriai Központ,- ami a pszichiátriai ellátás szakmai vezetése - a 2010-es látogatása során a Horgony alapítványnál folyó szakmai programmal annyira elégedett volt, hogy a „Veszprémi Modellként” szerepeltetik a járó beteg ellátás koncepciójában. Ezt bizonyítja a programban résztvevők életminőségének javulása is.
Az alapítványnál folyó munkát jórészt önerőből és pályázatok segítségével tartják fenn. A támogatott lakhatást azonban, - amelyre a sikeres re-integrációhoz szükség volna- az előzetes felmérések és szakmai tudás ellenére a Horgony Alapítvány önerőből már nem tudja létrehozni. Ennek megoldását jelenleg is keresik.