A Veszprém Megyei Kereskedelmi és Iparkamara a Teljesítésigazolási Szakértői Szervvel és a Veszprém Megyei Mérnöki Kamarával együttműködve szervezett tájékoztató napot az építőipar képviselőinek kedden délelőtt az iparkamarában.
Szó volt többek között az elektronikus építési naplóról, az ehhez kapcsolódó változásokról és aktualitásokról, az építőiparban tapasztalt minőségi kérdésekről, az átadás-átvételi eljárás műszaki dokumentumairól, valamint a tűzvédelmi kérdésekről. Mindezek előtt a szakágban előforduló tartozások rendezéséhez kaptak segítséget az érdeklődők.
Csermely Gábor, a Teljesítésigazolási Szakértői Szerv vezető-helyettese érdeklődésünkre elmondta, egyes becslések szerint mintegy 400 milliárd forint tartozást halmoztak fel az építőiparban. A szervezet egy éve alakult, de már közel kétszáz esetben nyújtottak segítséget a lánctartozások rendezése érdekében, ezek során közel 5,5 milliárd forint kintlévőséget vizsgáltak meg a szakértők. Az ügyek jelentős része már a kezdeti szakaszban megoldódik, ez is mutatja, hogy a fizetési fegyelem erősödésével ez a hatalmas összeg mérsékelhető, de a kifizetések visszatartása sok esetben szakmai, kivitelezési hiányosságokra is visszavezethető, illetve a vállalkozók többsége alul vállalja magát.
A Teljesítésigazolási Szakértői Szervhez beérkező kérelmek több mint 60 százaléka alvállalkozóktól érkezik, a néhány százezres tételtől a milliárdos nagyságrendű fizetési elmaradásig érkezett már kérelem hozzájuk. A dokumentumokat egy három fős szakértői tanács vizsgálja meg és hoz döntést, hogy milyen mértékben jár a kifizetés. Egyes esetekben már a kérelem beadása után megtörténik a fizetés, sok esetben a szakértő közreműködésével jutna dűlőre a vállalkozók, végső esetben pedig – szakértői véleménnyel ellátva – a bírósághoz kerülhet az ügy.