Dr. Friedler Ferenc rektor beszédében azt fejtegette, mekkora ellentmondás, hogy miközben a tudomány ma sokkal közelebb van hozzánk, mint valaha, eredményei egyre gyorsabban válnak a mindennapjaink részévé, eközben az átlagemberek számára a tudomány egyre távolabbinak, megfoghatatlannak tűnik, ez pedig hosszú távú problémákat okoz.
Az egyetem működésében három fő folyamat halad párhuzamosan egymással: az oktatás, a kutatás és az innováció. Ezeket egyenrangúként kell kezelni, mert ha az egyiket a többi elé helyezzük, az egész rendszer össze fog omlani. A Pannon Egyetem célja a minőség, hatékonyság, versenyképesség, ezen az úton csak akkor lehet végigmenni, ha az intézmény saját magát finanszírozza, Veszprémben az egyetem költségvetésének kétharmadát az intézmény teremti elő.
Dr. Palkovics László, az Emberi Erőforrások Minisztériumának felsőoktatásért felelős államtitkára emlékeztetett: a magyar tudomány napján arra emlékezünk, hogy 1825. november 3-án gróf Széchenyi István felajánlotta birtokai egyévi jövedelmét a Magyar Tudományos Akadémia felállítására. Azóta a tudomány sokat változott, nem zárkózik elefántcsont-toronyba, egyre több ember lesz haszonélvezője a kutatások eredményeinek. Hazánk versenyképességének és gazdasági növekedésének egyik kulcsa a kutatás-fejlesztésben rejlik, ezért is fontos, hogy a mai 37 ezres kutatói létszámot 2020-ra 56 ezerre növeljük, a kutatás-fejlesztésre fordított összeget pedig megduplázzuk - fogalmazott az államtitkár.
Porga Gyula polgármester hangsúlyozta: a város kapcsolata az egyetemmel gyümölcsöző, minden veszprémi érdekelt ennek az együttműködésnek az ápolásában. Az állandó fejlődés mindkettőnk életében fontos, szükségünk van a tudósokra. Városunk hétköznapjaira nagy hatással van a Pannon Egyetem tevékenysége. Az egyetem az a hely, ahol a hétköznapi emberből kiművelt tudós lesz, ez az a hely, ahol a különböző nemzedékek találkoznak, ahol az idősebbek átadhatják tudásukat a fiataloknak.
A legmagasabb egyetemi tudományos elismerést, a Doctor Honoris Causa címet Dr. Gyulai József akadémikus vehette át tudományos és iskolateremtő munkássága elismeréseként.
Gyulai József Széchenyi-díjas magyar fizikus, egyetemi tanár, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja. Kutatási területe a félvezetők fizikája, technológiája, valamint az ionsugaras eljárások. Munkásságát elsősorban műszaki területen fejti ki. 1992 és 1997 között az MTA Központi Fizikai Kutatóintézet Anyagtudományi Kutatóintézet, majd ezt követően 2004-ig a Műszaki Fizikai és Anyagtudományi Kutatóintézet igazgatója. 1993 és 1995 között a Bay Zoltán Anyagtudományi és Technológiai Intézetet vezette.
Az önkormányzat Polinszky-díját dr. Bertók Botond egyetemi docens vehette át.
Dr. Bertók Botond az IBM Szoftvertechnikai Kutatóközpont és a Nemzeti Infokommunikációs Koordinációs Központ alapító vezetője, a MOL-lal közös angol nyelvű Olajipari ellátási lánc optimalizáló szakmérnök képzés alapító szakvezetője. Oktató- és kutatómunkájával, valamint K+F projektvezetői tevékenységével nagymértékben hozzájárul az egyetem és Veszprém hazai és nemzetközi elismertetéséhez.
Az ünnepségen történt még:
- A Pannon Egyetem Díszpolgára lett Dr. Kroó Norbert professzor, a Magyar Tudományos Akadémia korábbi alelnöke, jelenlegi elnöki tanácsadója, a Pannon Egyetem honoris causa doktora.
- Professor Emeritus címet vett át Dr. Kovács Árpád professzor.
- Professzori kinevezéshez kapcsolódó oklevelet vett át dr. Navracsics Judit, dr. Cornelis Laurencius Joseph de Bot, dr. Vincent Johan Jacobus Petrus van Heuven és dr. Nagy Szabolcs Tamás.
- Pro Universitate Pannonica arany fokozat kitüntetést vett át Dr. Hancsók Jenő egyetemi tanár
- Méray László-díjban részesült dr. Horváth Krisztián egyetemi docens
- Sebestyén Attila Emlékérem kitüntetést vett át Dr. Hangos Katalin egyetemi tanár
- 22 doktoranduszt avattak PhD doktorrá.
- A „Veszprémi Vegyészekért” Alapítvány Kuratóriuma dr. Polinszky Károly tanulmányi ösztöndíjban részesítette a Mérnöki Kar jó tanulmányi eredményt elért, tudományos tevékenységet folytató hallgatóit. A díjazott hallgatók: Bolla Kristóf, Dörgő Gyula Ádám, Fónagy Orsolya és Ószer András.