Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre
2024. november 23. Kelemen
Veszprém
-1°C
2024. november 23. Kelemen
Veszprém
-1°C

Új szemszögből a holokausztról

2014. november 12. 16:01
A szentgáli zsidók történetén keresztül, drámapedagógiai módszerekkel mutatja be a holokausztot a Laczkó Dezső Múzeum a fiataloknak.

Elsősorban gimnazistáknak tartanak foglalkozásokat a Laczkó Dezső Múzeumban a holokauszt hetvenedik évfordulójához kapcsolódóan a Civil Alap 2014 pályázati program támogatásával. Az ősz során tíz diákcsoportot (nagyjából 150-200 diákot) vontak be a projektbe, akik a Lovassyból, az Ipariból illetve a szentgáli Lőrincze Lajos Általános Iskolából érkeztek.

Szerdán a Lovassy kilencedikes diákjai vettek részt a foglalkozásonSzerdán a Lovassy kilencedikes diákjai vettek részt a foglalkozáson

A fiatalok egy kétórás témanapon vehettek részt, aminek célja, hogy a 14-19 éves diákok számára ismertté és feldolgozhatóvá tegye a holokauszt Veszprém megyei eseményeit. A foglalkozás támaszkodik a megye történetét bemutató állandó kiállításra – ennek keretében tekinthetők meg Vajkai Aurél fotói, aki 1944-ben Szentgálon végzett néprajzi kutatást. A helyszínen volt aznap is, amikor a falu zsidóságát deportálták, és dokumentálta az eseményeket.


„A szentgáli zsidók három utazáson vettek részt: távol kerültek az otthonuktól; ez belső utazás is volt: sokat tanultak magukról és a világról; és utazás volt ez a jogokkal védett társadalomból a kitaszított páriák közé” – mondta Fürj Katalin tanárnő.


A magyarországi zsidóság meghurcoltatása 1920-ban a numerus clausus törvénnyel kezdődött, amivel megszabták a felsőoktatásba felvehető zsidók számarányát. Ezt követték a zsidótörvények, amelyek mind jobban beleavatkoztak a magánéletbe: a harmadik zsidótörvény már tiltotta a zsidók és keresztények közötti házasságkötést. A német megszállást követően, 1944-ben felgyorsultak az események, a törvények helyett rendeletekkel korlátozták a zsidóság életét. Elvesztették munkájukat, tulajdonukat, otthonukat. 1944. májusában a zsidóknak el kellett hagyniuk lakhelyüket, fejenként ötven kilós csomagokat vihettek magukkal a gettókba.

Az egykori veszprémi zsinagóga, előtte a piac, a mai Szent Imre tér (Hotel mögötti parkoló)Az egykori veszprémi zsinagóga, előtte a piac, a mai Szent Imre tér (Hotel mögötti parkoló)

A múzeumi foglalkozáson a fiataloknak egy gyakorlat során el kellett dönteniük, hogy értékeik közül mit vinnének magukkal, mit hagynának hátra? A feladat során kiderült, hogy a hetven éve deportált zsidók úgy gondolták, csak rövid időre kell elhagyniuk az otthonaikat. Hogy ez mennyire így van, arra Király András múzeumpedagógus világított rá, aki elmondta: az egyik szentgáli vegyeskereskedő egércsapdákat is elhelyezett az üzletében, hogy a kártevők a távolléte alatt se tegyék tönkre az árut.

A diákokat a délelőtti foglalkozás közben számos helyzetben szembesítették a döntéssel, hogy kitaszított, megkülönböztetett társaikkal szemben milyen magatartást tanúsítanak: a szabályoknak megfelelően kirekesztik őket, vagy azokkal szembeszállva kiállnak mellettük? A nap során a többség nyitott, befogadó volt,


ugyanakkor a beszélgetések során elhangzott: valószínűleg a társadalom nagy része hasonló helyzetben valószínűleg inkább az elvárásoknak megfelelően viselkedne.


Visszatérve 1944-be: a szentgáli zsidók lovasfogatokra pakolták fel holmijukat, ezekkel vitték őket Veszprémbe, ahol kettő gettót hoztak létre. A nagyobb a mai OTP helyén működött, az egykori zsinagóga, zsidó iskola területén.

Gettó a zsinagógábanGettó a zsinagógában

A szentgáliak nagy többségét azonban a kisebb gettóba, a Komakút térre vitték, ahol nagyjából a mai SZTK épülete helyén, egy korábban laktanyaként használt épületben helyezték el őket. A gettószabályzat szerint a gettó területét nem hagyhatták el, csak egy tízfős csoportot engedtek ki 11 és 13 óra között, hogy a bevásárlást intézzék; illetve azok léphettek ki a gettó területéről, akik a háborút támogató munkákban vettek részt. A földszinti ablakokat bedeszkázták, hogy még szemkontaktust se lehessen létrehozni a külvilággal.

A szentgáli zsidók történetét Király András múzeumpedagógus ismertetteA szentgáli zsidók történetét Király András múzeumpedagógus ismertette

1944. június elején kezdték feltölteni a gettókat, és '44. június 19-én ürítették ki a területet; az ott élők két órát kaptak, hogy felkészüljenek az utazásra. Csendőrök kísérték őket zárt sorokban a belső pályaudvarra. A menet legfiatalabb tagja egy hónapos csecsemő, a legidősebb egy 93 éves néni volt. A marhavagonokkal Sárvárra utaztatták őket, az ottani gyűjtőtáborban nagyjából két hetet töltöttek, és innen haladtak tovább Auschwitz felé. Vagononként hetven-nyolcvan embert helyeztek el, akik végigállták a több napos utat – már aki túlélte az utazást.

A veszprémi nagy gettóA veszprémi nagy gettó

A magyar foglyok nagy részét a birkenaui táborba vitték. Aki nem volt alkalmas munkára, azokat elgázosították, a krematóriumban elégették, a többieket dolgoztatták. Azon keveseknek, akik túlélték, fél évet kellett ebben a pokolban tölteniük a szovjet csapatok érkezéséig.


A 46 deportált szentgáli zsidóból a hivatalos feljegyzések szerint egy, a visszaemlékezések szerint négy-öt ember tért haza.


 

Schöngrundtner Tamás
Domján Attila
további cikkek
Ovádi Péter tételesen, tényekkel alátámasztva cáfolta meg Magyar Péter állításait állatvédelem Ovádi Péter tételesen, tényekkel alátámasztva cáfolta meg Magyar Péter állításait Ovádi Péter, az állatvédelmi cselekvési terv kidolgozásáért és végrehajtásáért felelős kormánybiztos a közösségi médiában reagált Magyar Péter állatvédelemmel kapcsolatos kijelentéseire. Mint írja Ovádi, határozottan kiáll az állatvédelem területén elért eredmények és az ezeket alátámasztó tények mellett, ezért is tartotta fontosnak reagálni a félrevezető állításokra. tegnap 13:05 Az ukrajnai háború ezer napja - most ugyanolyan közel állunk a tűzszünethez, mint a világháborúhoz ukrajnai háború Az ukrajnai háború ezer napja - most ugyanolyan közel állunk a tűzszünethez, mint a világháborúhoz Ezredik napja tart az orosz-ukrán háború, ezalatt több ezer civil és körülbelül egymillió katona sebesült, vagy halt meg. Az utóbbi pár hétben mégis egyszerre került a világ karnyújtásnyi közelségbe a tűzszünethez, de ugyanannyira a III. világháborúhoz is. A helyzet iróniája, hogy jelenleg egyik sem csak Putyinon, vagy Zelenszkijen múlik. Cikkünkben Dr. Ruszin-Szendi Romulusz, altábornagy, a Magyar Honvédség volt parancsnokának interjúján keresztül elemezzük a történéseket. tegnap 13:32 Jövőre kilenc százalékkal nő a minimálbér közélet Jövőre kilenc százalékkal nő a minimálbér Jövőre kilenc, két év múlva tizenhárom, három év múlva pedig tizennégy százalékkal nő a minimálbér – jelentette be mondta a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkára csütörtökön Miskolcon. 2024. november 21. 17:11 A Kutyapárt is elindul az időközi választáson a Dózsavárosért időközi önkormányzati választás A Kutyapárt is elindul az időközi választáson a Dózsavárosért Havay Fannit indítja a Magyar Kétfarkú Kutya Párt a január 19-ei időközi önkormányzati választáson Veszprémben. A jelölt megígérte, ha nyer, akkor nem fog német és francia migránsokat telepíteni a Szent István utcába. 2024. november 21. 15:54

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.