- A legfontosabb persze jelen esetben az volt, hogy mozogni tudjon – folytatja Bálint-, hiszen ez teszi látványossá az eredményt. Ezt követően már csak a mi kreativitásunkon múlt, hogy milyen plusszal szereljük még fel. Több lehetséges variáció után választottuk ki végül a hangirányítást, hiszen így még nagyobb élményt nyújtott. Az érzékelőket úgy állítottuk be, hogy a hangerő alapján irányítsa az eszközt. A megalkotása nagyjából két délutánunkat vette igénybe. Ezen felül az egyetemi nyílt napra építettünk egy másik robotot is, amelyik rajzol.
rajzbot
A technológia lehetőségeit firtató kérdésünkre a tervező elmondta, a robot-technika fejlődését nem úgy kell elképzelni, mint azt a sci-fi filmekben láthatjuk. Valójában olyan beépített rendszereket hoznak létre mérnökök, melyek a különböző gépekben, autókban vagy akár a háztartási eszközökben segítik az ember mindennapjait. Például az autók sávkövetési rendszere is úgynevezett robot-technológia, és az internetes keresők ugyanúgy, csak ezt kevesen tudják. Az számít elsősorban, hogy milyen programot írnak hozzá a fejlesztők. Ezek komoly munkák tehát, amik a hétköznapi ember számára láthatatlanok. Van egy ilyen mondásunk is: addig jó egy mérnöknek, amíg nem hallanak róla.
tervezés közben
Bálint diploma után az egyetem PhD képzésére jelentkezik, az azt követő jövőjéről még nincs határozott elképzelése. - Jelenleg hálózatoptimalizálást tanulok. Ez elsőre talán nem sokat mond, pedig az egyik legfontosabb területe a szoftverfejlesztésnek. A munkánk során sokszor csak kis eredményeket érünk el, például egy berendezés energiafelhasználását csökkentjük 5%-al. De ha ezt a gépet egy üzemben több helyen használják, egy országban pedig több ilyen üzem van, akkor a sok kis 5% összeadódik és komoly értéket, megtakarítást képez. Ezáltal tehát segíthetjük a környezettudatos életet kialakítását is. Szerencsére Veszprémben az Informatika Kar hallgatói kivételesen jó helyzetben vannak, sok lehetőségünk van bekapcsolódni az egyetem kutatási és fejlesztési programjaiba. Az ilyen típusú tapasztalatok pedig később óriási előnyt jelentenek a munkaerőpiacon.