– Bekapcsolom a zenét, aztán meggyógyulok a náthámból. Nem értem az egészet! Azt igen, ha zenét hallgatok az érzelmileg hat rám. De szerintem ez nem más, mint egy nagy katyvasz. Nyugaton biztos van ilyen, de nálunk az egészségügyet kell inkább fejleszteni.
– Amikor az ember lelke hosszú távon nincs jól, előbb-utóbb megbetegszik a teste is. Ha Ön azt tapasztalja, hogy zenehallgatás után a náthája elmúlik, akkor annak bizonyára lelki oka van. Nagyon fontos lenne, ha ebben segítséget kérne, mert biztos rá lehetne jönni ennek a tünetnek az okára.
– 92 éves anyámat gondozom. Nagyon nehéz vele, mert csak a múltról beszél, mindenbe beleköt, morog, mérgelődik. Ő egy aranyos, kedves nagyika volt a családba, mára ez megváltozott. Tudom, ez az öregedés. De az fáj, hogy neki is rossz lehet. Talán az ön tudománya tudna ebben segíteni?
– A zene hallgatása az időskorúak esetében tud segíteni abban, hogy a múlt emlékeiről beszéljen, a múltban maradt esetleges rossz érzéseket könnyebben fel tudja dolgozni. Életünk alkonyára érvén nagyon nehéz megélni az elmúlást, de erről beszélni az édesanyjának biztos nagyon jó érzés lenne. Önnek pedig azért lenne jó, mert az édesanyja, ha nyugodtabb lenne, az ön mindennapjai is könnyebbé válnának.
– Kisfiam 11. középiskolás. Eddig jól tanult. Eddig, mert elváltunk, és aztán teljesen leromlott a tanulmányi átlaga. Velem nem beszél erről, apjával sem. De látom, gyötrődik. Pszichológushoz nem vinném. A zeneterápia segítség lehet?
– Kedves Anyuka, a gyermeke számára egyik legnehezebb életszakaszában van, amikor, főleg, hogy fiú, nehezen nyílik meg, beszélni egyáltalán nem akar a gondjairól, amik számára nehézséget jelentenek. A zeneterápia talán azért lehetne mód, mert a zene segít mélyről felhozni az érzelmeket, segít felszabadítani a lelket, így akarva akaratlanul könnyebben felszínre lehetne hozni, amit gyermeke érez.