Bujtor István a Vígszínházban 1970-es évek végén játszotta először Bromdent, az indiánt. Majd rendezőként Győrben, Székesfehérváron és legutóbb Sopronban állította színpadra ezt a legendás művet. Eperjes Károllyal a fehérvári Kakukkfészekben már játszottak együtt. Most Veszprémben újra egy színpadon láthatja őket a közönség.
Hősök, áldemokrácia és forradalmak
- Ez a darab minden időben aktuális, katarzist tud adni a nézőknek, akik sírhatnak és nevethetnek az előadás közben. A Kakukkfészek számomra a demokráciáról, az áldemokráciáról, a hősökről, az antihősökről, a forradalmakról, az ellenforradalmakról szól. Bromden fontos fogaskerék a darabban, csakúgy, mint a többiek, akik között a szöveg nélküli szereplők is főszereplők - így tud a történet egésszé válni, hatni -, miközben a mű elsősorban McMurphy és a főnővér ellentétéről szól - mondta el Bujtor István.
Eperjes Károly újból McMurphy szerepében
Eperjes Károly régen Székesfehérváron játszotta el ezt a szerepet, az ottani közönség pedig az elmúlt húsz év legjobb előadásának szavazta meg azt a produkciót. A népszerű színész szerint a darab a mai társadalmi viszonyok között is nagyon aktuális.
- A Kakukkfészek mindig komoly mondivalót hordoz magában. Egyaránt benne van a megnyomorított közösség és a diktatúra kapcsolata, az, hogy egy szabadságot, igazságot kereső ember szembe kerül a hatalommal. A vagány McMurphy a szabadságot, a normális létet, a természetes gondolkodásmódot képviseli és ezzel hihetetlen erőt mutat a közösség számára, amelynek tagjai fellázadnak az embertelen diktatúrában. Az, hogy ő hősként ottmarad ebben a küzdelemben, az is fontos üzenet, főleg azért, mert a hősök ritkán élik meg mindazt az életben, amiért jöttek. Ami ebben az elmegyógyintézetben lejátszódik, az igaz az egész társadalomra - hangsúlyozta Eperjes.
"Nincs olyan, hogy valaki egyértelműen gonosz"
Csarnóy Zsuzsanna nem először formál meg drámai szerepet a Veszprémi Petőfi Színházban. Nagyon örült annak, hogy most Ratched főnővért ő alakíthatja a Kakukkfészekben.
- A filmet többször láttam, zseniálisnak tartom és remek a színpadi változat is. Ratched főnővér bonyolult személyiség és mint tudjuk, nincs olyan, hogy valaki egyszerűen és egyértelműen velejéig gonosz. Meg kell fejteni, mitől vált ilyenné, milyen indítékai vannak és mi a valódi oka a McMurphyvel való konfliktusának. A főnővér szerintem megrögzött hivatástudattal rendelkező nő, ő abban hisz, hogy a saját egyeduralmi módszereivel képes a rendet, a betegek gyógyítását biztosítani. Neki az intézet az élete. Akkor válik kegyetlenné, amikor Mc Murphy kizökkenti az általa felépített világból, fél attól, hogy veszélybe kerül az a rend, amiben ő hisz, amit felépített, és ezért olyan eszközökhöz folyamodik, amelyek már túlmennek az emberség határain. A Kakukkfészek azért jó darab, mert valójában mindenkinek és mindenkiről szól időt álló módon- vélekedett a darabról Csarnóy.