Előkészületek
A sikeres (tartós) változtatáshoz először is szükség van ismereteink bővítésére. Ha a rossz szokásainktól, mindennapi függőségeinktől történő szabadulás csak egyszerű elhatározást, akaraterőt igényelne, biztosan kevesen lennének az egészségükre, családi és társadalmi kapcsolataira hátrányosan ható szenvedélyek rabjai.
A dohányzás, a visszatérő, majd rendszeressé váló rágyújtás az elszívott mennyiség növelésével kialakul a nikotinfüggőség, amely a kémiai addikciók körébe tartozik. Aki használja a dohányt, jól ismeri az addikciós ciklust, amit napjában akár több tucatszor is megismétel.
Addikciós ciklus
Újra és újra késztetés jelentkezik egy viselkedési sztereotípia véghezvitelére, ahol az egyes komponensek meghatározott sorrendet következnek. A viselkedéssor befejezéséig emelkedik az egyén belső feszültsége, befejezésekor pedig átmeneti és gyors feszültségcsökkenés következik be. Ez közvetlen viselkedés-megerősítésként szerepel, ami a legfontosabb tényező e viselkedésforma fennmaradásában is. A késztetés fokozatosan – percek, órák alatt – visszatér, miközben az egyén negatív következményeket él át, ennek eredménye pedig az ismétlési kényszer, az addiktív ciklus újraindítása lesz.
Nikotinmentesség elérése
Ha a hozzászokás, a kényszeres függő kapcsolat kialakult az anyaggal, cigarettával, az a szakemberek nagy részének álláspontja szerint krónikus, vissza nem fordítható állapotot jelent. A megoldás csak a teljes és végleges szer-, azaz nikotinmentesség lehet. „Egy szál sok, sok meg kevés!” – ennek a rövid mondatnak az igazságát minden leszokással kísérletező ismeri.
Ha valaki nikotinfüggővé vált (amennyiben nem az, bármikor le tudja tenni), csak egy célt tűzhet ki: többé nem gyújt rá! Ha mégis megteszi, a többi jön magától, a függőség dolgozik. A „Soha többé nem szívok egy szálat sem!” ígéret azonban nem működik. Határozzuk el azt, hogy csak a mai nap nem gyújtunk rá. Huszonnégy óra absztinencia mindenkinek sikerülhet. Aztán holnap majd újra kezdhetünk egy újabb napot.
Próbálja meg, kezdje számolni a tiszta napokat! Nekem is, és sokaknak sikerült a csak a mai nap módszerével tartósan letenni a cigarettát (is).
A következő alkalommal néhány leszokást segítő praktikáról írok, illetve arról, mi történik akkor, ha elbukunk és újra rágyújtunk.
Lovizer János
addiktológiai konzultáns