Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre
2024. november 24. Emma
Veszprém
8°C
2024. november 24. Emma
Veszprém
8°C

Alakuljon ki a lerakás vágya!

2015. március 18. 11:00
A visszaesés szakaszai a felépüléshez tartoznak – állítja Lovizer János, addiktológiai konzultáns, amikor a dohányzással kapcsolatos leszokásokról kérdeztük.

Néhány segítő praktika a leszokáshoz

A rágyújtás rituális cselekvését jó helyettesíteni valamivel, például valamilyen cukorka vagy csoki nagy szolgálatot tehet. Ne menjen ki a dohányzóba a többiekkel, a „még szenvedőkkel”. Készüljön fel a különösen nehéz pillanatokra: kávé cigi nélkül, óránkénti szünet cigi nélkül, stb. Vezessen be új szokásokat, sétáljon, sportoljon valamit. Jót tesz, ha nem titokban akarja letenni a cigarettát, mondjuk el a környezetének, mit tesz, azonban senkinek nem tartozik felelősséggel, abbahagyni csak önmagunkért tudjuk!

- Mi történik, ha elbukunk, újra rágyújtunk? "Csak ezt az egy szálat!" – hitegetjük magunkat

- Nem történt semmi különös, újra működik a függőségünk (valójában a függő számára ez a normális állapot). Valószínűleg egy újabb aktív szakasz következik, „érdekes módon” ugyanannyit szív, vagy többet, mint amikor abbahagyta. A visszaesés szakaszai a felépüléshez tartoznak. Nekem is volt benne részem, nyolc hónapig tartott. Ne bántsa magát, hagyja a lelkiismeret furdalást, csak árt vele magának!

Lovizer JánosLovizer János

A terapeuták szerint a változás nem egy egyenesvonalú folyamat, inkább ciklushoz hasonlítható. A változás elkülöníthető szakaszokból áll: ezek a fontolgatás előtti szakasz, a fontolgatás, majd a felkészülés, aztán a cselekvés, a fenntartás és végezetül a befejezés szakasza. A sikeres, tartós „leszokáshoz”, a változáshoz valamennyi szakaszon át kell menni.

- Mikor álljunk neki újra a leszokásnak?

- Ha visszaesett, talán úgy kezdett el cselekedni, hogy még nem ért be a megfelelő szakaszba, hiszen meg kell érni a változásra. Az a tapasztalat, hogy át kell esni a cigarettázástól való szenvedés egyes fázisain, amikor már nem csak a megkönnyebbülést hozza az újabb rágyújtás, hanem a megbéklyózottság, a saját magunk iránti megvetés érzését, az erős testi panaszokat.

Tehát, kezdjük újra a változást, több tudatossággal, több alázattal! Akkor kezdjünk bele az újabb akcióba, ha megérkezett az abbahagyás vágya. Klienseim erről az állapotról úgy beszélnek, hogy „egyszer csak megjött a lerakás vágya, szinte kiesett a kezéből a cigaretta.”

- Mikor jelenthetjük ki, hogy nem dohányzunk? Végelegesen sikerült megszabadulni ettől a káros szenvedélytől?

- Még hetekig, hónapokig, többeknél évekig is visszatér a rágyújtás vágya, aztán egyszer csak eltűnik. Meggyógyulni azonban nem lehet a nikotinfüggőségből, úgy mondjuk, „tünetmentesek vagyunk, amíg nem gyújtunk rá”. Véglegesen tehát soha nem gyógyulunk meg! Az idő múlásával – ha bevállalunk még néhány egyszerű spirituális módszert is –, derűsen, boldogan élhetünk cigaretta, és más szenvedélyek nélkül. A teljes emberi élethez nincs szükség függőséget okozó anyagok használatára! Szabad tisztán, józanul élni!

Van, akinek nem sikerül egyedül abbahagynia, de van segítség számára is! Kérjen segítséget!


Lovizer János
addiktológiai konzultáns

vehir.hu
Domján Attila
további cikkek
Az életet ünnepelték a koraszülöttek hétvégéjén közélet Az életet ünnepelték a koraszülöttek hétvégéjén A koraszülöttek világnapját ünnepelték a hétvégén Veszprémben: szombaton a Bara-házban, vasárnap a Csolnoky kórházban rendeztek zenés műsort. 2024. november 18. 16:15 Fontos a rendszeres szűrés, hogy megelőzzük a cukorbetegség szövődményeit közélet Fontos a rendszeres szűrés, hogy megelőzzük a cukorbetegség szövődményeit Szűrővizsgálatokkal, előadásokkal várták a veszprémieket – nem csak a cukorbetegeket – a diabetes világnapja alkalmából szombaton az Érseki Hittudományi Főiskola épületébe. 2024. november 17. 9:46 Tabusítás helyett legyen közügy a demencia! egészség Tabusítás helyett legyen közügy a demencia! Ma Magyarországon 250-300 ezer ember is érintett lehet a demencia tüneteiben, ennek felismerésében pedig az egyik legnagyobb szerepe az idős emberek hozzátartozóinak van. Persze léteznek olyan szakmai szervezetek is, akik azt a célt tűzték ki, hogy a társadalomban széles körben felhívják a figyelmet a demenciára. A közelmúltban Veszprémbe látogatott a Feledhetetlen Alapítvány Ne feledd! Napja, itt beszélgettünk a demenciáról dr. Kázár Ágnessel, az alapítvány elnökével és a téma szakértőjével. 2024. november 5. 21:14 A szülők többsége kérte gyermekének a HPV elleni védőoltást közélet A szülők többsége kérte gyermekének a HPV elleni védőoltást Az előzetes adatok szerint a 42 312 jogosult hetedikes lány közül 34 155-nek (81,4 százalék) a szülője kérte a térítésmentes humán papillomavírus (HPV) elleni védőoltást a 2024/2025-ös iskolai kampányoltás keretében – tájékoztatta a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) hétfőn az MTI-t. 2024. október 28. 13:06

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.