A Magyar Rákellenes Liga kezdeményezésére minden évben április 10-én, az országos rákregisztert 1902-ben létrehozó Dollinger Gyula orvos születésnapján tartják a nemzeti rákellenes napot.
A Nemzetközi Rákkutatási Ügynökség (IARC) az Európai Rákellenes Kódex új, kibővített negyedik kiadását, a kockázatok csökkentéséről szóló listát Magyarországon is közzétették. A tanácsok a napjainkra jellemző életmóddal együtt járó kockázati tényezők kiküszöbölésére hívják fel a figyelmet, valamint az egyes rákbetegségek korai felismerését és kezelését célzó, rendelkezésünkre álló szűrővizsgálatokon való részvételre buzdítanak. Az életmód megváltoztatására ösztönző tanácsok megtartásával az évek, vagy akár évtizedek múlva fenyegető rák kialakulásának kockázata csökkenthető, a szűrővizsgálatok pozitív hatása pedig ennél korábban is jelentkezhet - olvasható a közleményben.
A rákmegelőzés tizenkét pontja szerint a rák nagyban megelőzhető, ha az ember elhagyja a dohányzást, rendszeresen mozog, nem lesz elhízott, minden nap fogyaszt friss zöldséget és gyümölcsöt, tartózkodik a zsíros, túlsózott ételektől, cukrozott italoktól. Az életmódtanácsokon kívül javasolják a különböző szűrővizsgálatokon való részvételt mind a nők, mind a férfiak körében, és a tanácsok között szerepel az 50 éves kor feletti évenkénti orvosi vizsgálat is.
Riasztó számok
A világon évente több mint 14 millió embernél diagnosztizálnak rákot. A WHO 2014-es jelentése szerint ez a szám 2025-re elérheti a 19 milliót, 2034-re pedig a 22 milliót. A fejlett országokban a rákos betegek túlélési esélye az elmúlt húsz évben javult, a halálos áldozatok száma mégis nő, mert a születéskor várható élettartam az elmúlt évszázadban majdnem harminc évvel nőtt, azaz "egyszerűen elég sokáig élünk ahhoz, hogy rákosak legyünk", ahogy egy szakértő mondta.
Magyarországon is van mit tenni a rettegett betegség elleni küzdelemben. Hazánkban 2012-ben a férfiak születéskor várható élettartama 71, a nőké pedig 78 év volt. Nálunk még a szív- és érrendszeri betegségek számítanak a vezető haláloknak (a halálesetek közel 50 százalékával), a daganatos betegségek a halálozások 35 százalékát teszik ki itthon. A vezető daganatos halálok a tüdőrák, ezt követi a vastagbél- és végbélrák, az emlőrák, a gyomor-, a prosztata- és a szájüregi rák által okozott halálozás. Évente mintegy 80 ezer új daganatos megbetegedést diagnosztizálnak, és több mint 32 ezren halnak meg valamilyen rákos elváltozás következtében minden évben.
Több rákbetegségben az egész világot tekintve "dobogós" helyen állunk, így például a vastag- és végbélrák előfordulási gyakorisága és halálozási aránya nálunk a legnagyobb, s egy hasonló daganatos kockázati értékkel rendelkező EU-országhoz képest Magyarországon tízszeres a rákos betegségek következtében elhunytak aránya. Magyarország világelső a tüdőrák okozta halálozásban. A rosszindulatú tüdődaganat elsődleges okozója a dohányzás.
A mai napon a VEAB-székházban szakmai workshopot és tanácskozást tartanak a daganatos megbetegedések ellátásának aktualitásairól. A rendezvényt Némedi Lajos alpolgármester nyitja meg.