Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre
2024. november 23. Kelemen
Veszprém
-1°C
2024. november 23. Kelemen
Veszprém
-1°C

Meteor csapódott Veszprém mellé?

2009. február 16. 14:15
Napjainkban sincs válasz a városunktól néhány kilométerre fekvő jelenség titkára, melyet Dr. Négyesi Lajos hadtörténész fedezett fel még 2006-ban a világhálót böngészve. Meteor becsapódás nyoma vagy véletlen anomália a meggyespusztai alakzat? Megkérdeztük a szakértőket, kozmikus csoda a 800 méter átmérőjű ritka képződmény, vagy csak a természet űz tréfát a tudósokkal?
Kakas Kristóf geofizikus lapunknak elmondta, hogy már csak tavaszig kell várni a válaszokra, ugyanis ha elég pénz gyűlik össze, elkezdődhetnek a mérések és a kőzetvizsgálat. De vajon miből derül ki, a kutatóknak meteorral van dolguk, vagy sem? Megtudtuk, hogy egy becsapódás keltette lökéshullám a kőzetrétegben szerkezeti változásokat idéz elő. A megváltozott tulajdonságokat felszíni geofizikai mérésekkel ki lehet mutatni, így a jelenség eredetére is jól lehet következtetni. A megfelelő mintáért azonban közel 100 méter mélyről kell ásni, ami relatíve sokba kerül. Kakas Kristóf elmondta, nem az anyagiakon van hangsúly, és kiemelt fontosságúnak tartja, hogy a város ideiglenesen építési tilalmat rendeljen el a területen, ami a jelenség későbbi természetvédelmi vagy idegenforgalmi kihasználását lehetővé teszi.



Az üggyel kapcsolatban Lindemann Istvánt, a Városépítészeti Iroda vezetőjét kerestük meg, aki kérdésünkre elmondta, hogy a területre változtatási tilalmat bárki kérvényezhet, így nincs szükség arra várni, hogy városvezetés kezdeményezzen. Az irodavezető hozzátette, hogy a kutatások megkezdéséhez a szakembereknek mindenképpen a tulajdonos beleegyezésére lesz szükségük, ami nélkül még a mintavételhez szükséges összeg és a legkorszerűbb felszerelések birtokában sem léphetnek be a magánterületre.

Kocsis Sándor

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.