A tavalyi évhez hasonlóan idén is a Finnugor Kulturális Főváros címre pályázik Veszprém, aminek elnyerése esetén a finnugor kapcsolatok erősödése mellett a turisztika fejlődését is várná a városvezetés. A cím céljairól és a Veszprémi Magyar-Finn Egyesületről hétfőn megjelent interjúnkban olvashatnak részletesebben.
A Finnugor Kulturális Főváros címre falvak, városok, illetve megyeszékhelyek is pályázhatnak, kivéve az államalkotó finnugor nemzetek fővárosait, illetve Moszkvát. A pályázóknak egy esztendőt kitöltő programsorozatot kell összeállítaniuk, mivel esetleges győzelem estén egy teljes évig viselhetik a Finnugor Kulturális Főváros titulust.
A 2014-es pályázat elbírálásakor a döntőbe jutott három település közül a második helyet Veszprém, az elsőt pedig az észt Obinitsa település szerezte meg.
A finnugorságról megoszlanak a vélemények, ám annyi bizonyos, hogy a nyelv az uráli nyelvcsalád nagyobbik csoportja. Ide 15 élő és 2 holt nyelv tartozik, melyek egymással bizonyos rokon vonásokat mutatnak a szerkezetüket és az alapszókincsüket tekintve. Az is biztos, hogy a finnugor nyelveket mintegy 24 millió ember beszéli a Kárpát-medencében, valamint Észak-Európa, Kelet-Európa és Nyugat-Szibéria hatalmas kiterjedésű területén. A legnagyobb lélekszámú finnugor népek a magyarok, a finnek, az észtek és a mordvinok.
Obinitsa és a szettuk
A Veszprémtől mintegy 1800 kilométerre fekvő észt falu az ország délkeleti csücskében fekszik, mintegy 135 lakossal (2011-es adat). A falut az ortodox vallású észt szettu kisebbség lakja. Az alábbi rövidfilm észt nyelven mutatja be, hogy mit érdemes tudni róluk.
A videóból kiderül, hogy számukra rendkívül fontos a kézműves tevékenység, különösen a fémékszerek, a kerámia- és fatárgyak, valamint a népviseletek „gyártása”, és azokon belül is a csipkék készítése.
Szettuföld lakóiról érdemes még tudni, hogy éneklési módjukat, az úgynevezett leeló-t az UNESCO felvette a kulturális örökség-listájára. A leeló-t az óvodákban és az iskolákban is tanítják annak érdekében, hogy megőrizzék nemzeti identitásuk egy darabját.
A kulturális fővárosként gazdag programkínálatot kell nyújtania Obinitsának, így 35 nagyobb rendezvényt terveztek az idei évre. A honlapjukat végigböngészve olyan programokat találunk, mint az augusztusi királyválasztás, finnugor filmfesztivál, szettuföldi kávézók napja, tradícionális szettu-húsvét, de szentelnek egy pár napot a már korábban említett szettu-csipkék bemutatására is. A Sõir nevű sajtjuk bemutatását is megszervezték, de a színművészetüket is be kívánják mutatni, emellett lesz egy szettu nyári egyetem nevű rendezvényük is.
A tavalyi döntő után Aranyi Péter (2014-ben hazánkat képviselő zsűritag) 2015-ben a következőképpen fogalmazott Veszprém város pályázatával kapcsolatban: „Tavaly első ízben Veszprém város is indult a pályázaton, mely példátlan profizmussal összeállított koncepciót nyújtott be.”
Ebből kiindulva talán joggal lehetünk bizakodóak, és reméljük, idén sikerült egy olyan pályázatot összeállítani, amelynek benyújtása után akár előrébb léphetünk, hogy 2016-ban elmondhassuk magunkról: Finnugor Kulturális Főváros vagyunk. Ha így lesz, valószínűleg tovább színesedik a város amúgy sem szürkének mondott programkínálata. Július 31-én kiderül.