A központi orvosi ügyeleti ellátást az Orvosi Ügyelet Nonprofit Kft. – az általuk alkalmazott ügyeletes orvosokkal – nyújtja, hétköznapokon: 16-8 óráig, hétvégeken és ünnepnapokon 24 órás folyamatos ellátással. A társaság – illetve annak jogelődje – 1999-ben kezdte meg tevékenységét a hosszúpályi központi orvosi ügyelet működtetésével. A következő években előbb Hajdú-Bihar megyében láttak el egyre nagyobb területet, mára pedig az ország 7 megyéjében és a fővárosban is működő, 22 ügyeleti központtal bíró, közel 700.000 lakost ellátó egészségügyi szolgáltató váltak.
A központi ügyelet működése a gyakorlatban jelentősen eltér az alapellátás „hétköznap nappali” működésének jellegétől. A központi ügyelet ugyanis annak ellenére, hogy az alapellátás része, nem tekinthető a háziorvosi rendelés meghosszabbításának, sokkal inkább a sürgősségi betegellátás és mentés jellegzetességei érvényesülnek benne.
„Minden érintettnek tudomással kell bírnia arról, hogy a központi ügyelet nem meghosszabbított háziorvosi rendelés. Az ügyeletre a valóban sürgős esetek ellátása tartozik, illetve azon eseteké, melyek – szakmai szempontból! - nem várhatnak a következő háziorvosi rendelés kezdetéig” – fogalmaztak a beszámolóban.
A társaság legtöbbször vállalkozói jogviszonyú közreműködő orvosokkal és szakdolgozókkal végzi a betegellátó tevékenységét, tekintettel a rugalmasabb időbeosztás lehetőségére. Az ügyeleti ellátás során használt eszközök, orvostechnikai berendezések terén a legkorszerűbb eszközök állnak rendelkezésre.
A felnőttkorú páciensek fogadása a kórház sürgősségi betegellátó osztályának (SBO) triage pultjánál történik. A páciensek a legtöbb esetben rögtön a megfelelő ellátási helyre kerülnek, nincs szükség felesleges várakozásra, a betegek - máshol gyakran tapasztalható - ellátók közötti „küldözgetése” pedig megszűnt. A gyermekek számára gyermekorvosi ügyelet áll rendelkezésre, mely a kórház földszinti szakrendelői folyosóján található. Az alapellátási gyermekügyelet és a kórház gyermekosztálya között folyamatos kommunikáció biztosított, szükség esetén az ügyeleten megkezdett ellátás az osztályon folytatható.
A betegeknek nem kell azon gondolkodniuk, hogy baj esetén az ügyeletet vagy a mentőket hívják, hiszen bármelyik számot hívják, ugyanaz a diszpécserközpont kezeli a kérésüket és az állapotuknak leginkább megfelelő megoldást igyekszik kiválasztani számukra.
2014-ben május elseje és december 31. között az ügyeleten 6693 felnőtt beteget láttak el. Az esetek több, mint 26 százalékában nem az ellátási körhöz tartozó lakosok, hanem területen kívüliek, alapvetően üdülők, turisták vették igénybe a felnőtt ügyeleti szolgáltatást. Ugyanezen időszakban összesen 4177 gyermekkorú beteget láttak el.
„Megjegyzendő az is, hogy több Balaton-parti központi ügyeletről úgy kerülnek gyermekek a veszprémi központi ügyeletünkre, hogy ott meg sem vizsgálták őket, hanem a "Veszprémben van ügyeletes gyermekorvos, menjenek oda" utasítással ellátva jelennek meg nálunk” – húzták alá a beszámolóban.
A beszámolóval kapcsolatban a közgyűlésen több képviselő is felszólalt.
Némedi Lajos alpolgármester (Fidesz-KDNP) szerint sikeres éven vagyunk túl, és érthetőek az első időszakban elhangzott aggodalmak is, amelyek egy ilyen fontos szolgáltatás átalakulását kísérték. Ugyanakkor az is tapasztalható az alpolgármester szerint, hogy mára megszűntek ezek a kezdeti panaszok.
Hartmann Ferenc, a DemokratákVeszprémért frakcióvezetője szerint a beszámolóból is látszik, hogy több évtizedes tapasztalattal a háta mögött álló cég végzi a tevékenységet, az orvosok között azonban már kevesebbnek van sürgősségi gyakorlata, sok fiatal rezidens vesz részt az ellátásban. Jó lenne tudni, hogy csökkent-e az orvosok óradíja, mióta új kézbe került a működtetés? A politikus azt is megjegyezte, hogy a veszprémi háziorvosok számára kedvező ez az állapot, megszabadultak egy számukra kényelmetlen feladattól, és amíg a betegek ellátási lehetőségei nem csorbulnak, addig nincs is ezzel baj. Érezhető, hogy a balatoni szezon idején megnő a betegek száma, nagyobb forgalom mellé sem jár azonban arányosan nagyobb finanszírozás. Ezzel kapcsolatban érdemes lenne tárgyalásokat kezdeményezni.
Gerstmár Ferenc, az LMP képviselője elmondta, hogy a közjóléti bizottság ülésén vita bontakozott ki a beszámolóban szereplő háziorvosi ellátásra vonatkozó betegpanaszokkal kapcsolatban, amire a háziorvosoknak nincs lehetősége érdemben reagálni (a beszámolóban elsősorban arról panaszkodtak, hogy a háziorvosok előszeretettel küldik az ügyeletre a betegeket a háziorvosi rendelés keretében ellátható problémákkal is.) A bizottsági ülésen Baumgartner Lajos fel is vetette, hogy kerüljön ki ez a rész a tájékoztatóból. Az érintett részt Némedi Lajos kérésére hagyták benn a beszámolóban.
Porga Gyula polgármester az elhangzott kérdésre válaszolva elmondta, hogy 2600 Ft az ügyeletet ellátó orvosok óradíja, ami kevesebb, mint amiért korábban végezték. Hozzátette azonban, hogy a veszprémi háziorvosokkal folyt tárgyalások során nem az óradíj volt az, ami miatt végül nem a feladatot korábban ellátó orvosok folytatták a szolgáltatást.