Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre
2024. november 25. Katalin
Veszprém
5°C
2024. november 25. Katalin
Veszprém
5°C

Vigyázzunk szemünk fényére!

2015. július 9. 12:14
Azt már megtanultuk, hogy bőrünket védenünk kell az UV-sugárzás ellen, szemünkre azonban valamiért nem vigyázunk ennyire.

A napszemüvegre még mindig elsősorban divatcikként tekintünk, pedig legalább olyan fontos védelmi szerepe lenne, mint bőrünk esetében a napvédő krémeknek. Reider Lászlót, az Optika Egyesület elnökét kérdeztük a napszemüvegekről.

– Kezdjük az alapoknál! Miért veszélyes az UV-sugárzás?

– Az UV-sugárzás gyorsítja a szürkehályog kialakulását. Ez egy természetes folyamat, de nem mindegy, hogy hetven vagy negyven évesen jön elő. Ha akkor jelentkezik a probléma, amikor még jól működik a szem természetes alkalmazkodóképessége, akkor az operáció után nagy nehézséget jelent a szemüveg felírása, a műlencse ugyanis alkalmazkodásra képtelen. Idősebb korban ez kevésbé jelent problémát. Azt is megfigyelték, hogy a szemben lévő daganatok előfordulása nagyobb az UV-sugárzással fertőzött országokban – így például a tengeren dolgozó halászoknál a vízből visszaverődő fény miatt – nyaralásnál erre érdemes odafigyelni.

Reider LászlóReider László

– Az UV-sugárzást sokan a hőmérséklethez kötik. Tavasziasabb időben kevésbé kell félnünk?

– Ellentétben az infravörös sugárzással, ami magasabb hőmérséklettel jár, az ultraviola sugárzás alacsony hullámhosszú, nem befolyásolja a hőérzetet. Valószínűleg azért kötjük a meleghez, mert nyáron, amikor forróság van általában magas az UV-sugárzás értéke is, hiszen felhőzet híján szűretlenül ér minket. Azonban télen is ugyanilyen veszélyes, ez nem a hőmérsékleten múlik. Ezt jól mutatják a fényre sötétedő szemüveglencsék is: ezek az UV hatására változtatják a színüket, és láthatjuk, hogy gyakran borús időben is elsötétednek.

– Miért veszélyes a rosszul megválasztott napszemüveg?

– A nagyon olcsó szemüvegek közül tízből három teljesen alkalmatlan, és nem feltétlenül eleve rosszak: gyakran ugyan valóban használnak valamilyen UV-szűrő anyagot, de gyorsan alkalmatlanná válnak, a napsugárzástól pár hónap alatt tönkremennek. A sötétebb lencse mögött kitágul a pupilla, így még nagyobb felületen éri a szűretlen káros sugárzás a szemet.

A legveszélyesebb tévhit, hogy a gyereknek jó az olcsó napszemüveg is. Neki pont nem azt kellene, mert az ő szemét nagyon könnyen tönkre vághatjuk ezzel. Az lenne a legfontosabb, hogy a gyerekeink egészségére vigyázzunk.

– Hogy bizonyosodhatunk meg róla, hogy a napszemüveg tényleg olyan UV-védelmi képességekkel rendelkezik, mint amit állt magáról?

– Az áráról. Ha egy szemüveget 6-8 ezer forint alatt kínálnak, az valószínűleg nem biztonságos. Az olcsó napszemüvegekre jellemző az is, hogy nem javíthatók, a garanciát nem lehet érvényesíteni. Ha egy optikai szaküzlet nem tudja kártalanítani a vásárlót, annak súlyos fogyasztóvédelmi következményei vannak, aki viszont a piacon vesz valamit, az nem tud mit csinálni, ha bármi történik a szemüvegével. Hiába volt olcsó, ha csak rövid ideig tudjuk használni.

A nem megfelelő szemüveg lencséi torzítanak, emiatt megváltozik a térérzékelés, ez idegrendszeri panaszokat okoz: fáradékonyságot, fejfájást, szédülést. Ha feltesszük a napszemüveget és forgatjuk a fejünket, érzékelhetjük, hogy torzít-e a lencse, mennyire változtatja meg a világ színeit, minden színhelyes marad-e? Egy jó napszemüveg esetében nem az a lényeg, hogy minél sötétebb legyen, hanem hogy ne változtassa meg a természetes látásélményt, nem feltétlenül a legsötétebb a legjobb. Figyeljünk az anyaghasználatra, nézzük meg az illesztéseket, csavarokat, a keret anyagát! A jó minőségű napszemüvegekre biztosított az alkatrészellátás, garancia is, ráadásul a lencsék nehezebben karcolódnak, így tovább használhatók maradnak.

A megfelelő szemüveg kiválasztásában az optikai üzletekben hozzáértő szakemberek szívesen segítenek.

Schöngrundtner Tamás
további cikkek
Az életet ünnepelték a koraszülöttek hétvégéjén közélet Az életet ünnepelték a koraszülöttek hétvégéjén A koraszülöttek világnapját ünnepelték a hétvégén Veszprémben: szombaton a Bara-házban, vasárnap a Csolnoky kórházban rendeztek zenés műsort. 2024. november 18. 16:15 Fontos a rendszeres szűrés, hogy megelőzzük a cukorbetegség szövődményeit közélet Fontos a rendszeres szűrés, hogy megelőzzük a cukorbetegség szövődményeit Szűrővizsgálatokkal, előadásokkal várták a veszprémieket – nem csak a cukorbetegeket – a diabetes világnapja alkalmából szombaton az Érseki Hittudományi Főiskola épületébe. 2024. november 17. 9:46 Tabusítás helyett legyen közügy a demencia! egészség Tabusítás helyett legyen közügy a demencia! Ma Magyarországon 250-300 ezer ember is érintett lehet a demencia tüneteiben, ennek felismerésében pedig az egyik legnagyobb szerepe az idős emberek hozzátartozóinak van. Persze léteznek olyan szakmai szervezetek is, akik azt a célt tűzték ki, hogy a társadalomban széles körben felhívják a figyelmet a demenciára. A közelmúltban Veszprémbe látogatott a Feledhetetlen Alapítvány Ne feledd! Napja, itt beszélgettünk a demenciáról dr. Kázár Ágnessel, az alapítvány elnökével és a téma szakértőjével. 2024. november 5. 21:14 A szülők többsége kérte gyermekének a HPV elleni védőoltást közélet A szülők többsége kérte gyermekének a HPV elleni védőoltást Az előzetes adatok szerint a 42 312 jogosult hetedikes lány közül 34 155-nek (81,4 százalék) a szülője kérte a térítésmentes humán papillomavírus (HPV) elleni védőoltást a 2024/2025-ös iskolai kampányoltás keretében – tájékoztatta a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) hétfőn az MTI-t. 2024. október 28. 13:06

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.