– A fesztivál idei programnaptárját nézve feltűnik, hogy több új helyszín is várja a szórakozni vágyókat.
– Minden év egy kísérlet bizonyos értelemben, hiszen mindig igyekszünk előrelépni, többet adni, újítani. Idén az a legfontosabb kérdés, hogy 12 év után megengedheti e magának a VeszprémFest, hogy egymással párhuzamosan több belépőjegyes programot is kínáljon. Ezek egymástól lényegesen eltérő műfajúak lesznek, más-más közönséget szólítanak meg.
A FestGardenben jazz és világzene csendül fel. Régóta ki akartam próbálni a Historia Kertet, remek szabadtéri helyszínnek látom, izgalmas lehet akár klasszikus zenei produkciókra is. A kortárs magyar képzőművészet kap helyet a Dubniczay-palotában, ezt egészíti még ki a FestPresszo két alkalommal. Mindezzel párhuzamosan zajlik a Rozé, Rizling, Jazz Napok, ahol közel mésfél héten keresztül három előadó is a színpadra lép esténként.
Hatalmas technikai igényekkel érkeznek a fellépők, Emeli Sandé koncertjén kiemelkedően sok lesz a fénytechnika, Dee Dee Bridgewater sehova nem megy a kutyája nélkül, Roger Hodgson pedig perzsaszőnyeget igényelt a színpadra és csak kókuszvizet iszik. Jelentős méreteket öltenek a zenekarok is, Bridgewater bigbanddal érkezik, sok európai fesztiválon nem vállalták be a New Orleans Jazz Orchestra fellépését, hanem helyi bigband kíséri.
– Minden évben kulcskérdés, mennyi belépőjegyet sikerül értékesíteni.
– A jegybevétel a költségvetés 40 százalékát adja, így ez fontos tényező, a vár kapacitása azonban véges. A négy nagyszínpados produkcióból háromra már nem lehet jegyet kapni, ennek ellenére folyamatos az érdeklődés. Remélem, ez egy tendencia kezdete és a későbbiekben is a megfelelő programkínálattal előre el tudjuk adni az összes jegyet, amivel megspórolhatnánk a marketingre szánt 40 millió forint egy részét – és ebbe nincsenek benne a médiatámogatói együttműködések. A fesztivál idei költségvetése 250 millió forint, ebből fellépőkre 100 milliót költünk. Összehasonlításként, az első évben a teljes költségvetésünk 75 millió forint volt.
A görög válság ránk is kihatott. Gyakorlatilag importőrök vagyunk, csak nem búzát meg cukrot hozunk be, hanem fellépőket. Például az euró 10-15 forintos drágulása 5 millió forinttal súlyosbítja a költségvetésünket.
– Mennyi embert mozgat meg a rendezvény?
– Mintegy 15 ezer ember fordul meg a fizetős programokon, jelentős része itt is alszik legalább egy éjszakát. Sokan rokonoknál, barátoknál, ismerősöknél pihennek, de a Balaton-parton is sokan laknak, illetve kollégiumi szállást is ajánlunk. Nem egy zenei műfajhoz kapcsolódva szervezzük a nagyszínpadi koncerteket, éppen ezért minden nap más-más érdeklődésű emberek fordulnak meg a városban, ennek is köszönhető, hogy 2-3 hete nincs magas színvonalú szabad szállodai szoba Veszprémben, sőt, mára gyakorlatilag minden szállás elkelt, nincs szabad szoba.
Ezzel párhuzamosan az Óváros téri rendezvényt esténként akár 2000 ember is felkeresi. Jelentős az érdeklődés, sokan át akarják élni azt a sajátos hangulatot, ami ott tapasztalható. Az ingyenesség mellé nívós kínálat társul zenében és gasztronómiában egyaránt, ennek is köszönhető, hogy rendkívül kulturáltan zajlanak az esték.
– Rengetegen dolgoznak a háttérben, hogy mindez zökkenőmentesen történjen.
– Legalább háromszáz ember dolgozik azért, hogy a fesztivál minden szinten kiszolgálja az igényeket. Meg kell említeni a szponzorok segítségét is. Az országos parnerek mellett a veszprémi nagyvállalatok is erejüknek megfelelően folyamatosan mellettünk állnak, illetve több helyi válallkozó is jelentős összegekkel támogatja az eseményt, mert fontos számukra, hogy minden évben létrejöjjön. Azonban azt is tapasztalom, hogy ez nem mindenkire jellemző, ebben komoly tartalékokat látok a jövőben. Erősebb lokálpatrióta közösséggel még többre lennénk képesek, akár már a következő VeszprémFesten, ami július 13-án egy opera előadással kezdődik 2016-ban.