- Az első igény a filmjavítási technológiára a Magyar Nemzeti Filmarchívumtól érkezett, akik elsőként az Akadémiával és az egyetem Képfeldolgozás Laboratóriumával vették fel a kapcsolatot. A szoftveres munkák 90%-a Veszprémben készült tanszéki munkatársak és PhD hallgatók segítségével – tudtuk meg Czúni László dékán-helyettestől.
– Ezt úgy kell elképzelni, hogy létrehoztunk egy programot, amelyben különböző kép és videó feldolgozó eljárások segítségével a számítógépre vitt filmből kiszűrjük a különböző képi hibákat. A legtipikusabb a kép villódzása, remegése, az alacsony kontraszt, illetve a zajok/karcok, a koszok és foltok tisztítása.
A javítás ideje nagyban függ a kép méretétől is: egy nagy felbontású, másfél órás film felújítása több hétig eltartott, természetesen ekkor filmesztéták is részt vettek a folyamatban és rengeteg kézi műveletre is szükség volt a minél jobb minőség érdekében.
Komoly probléma volt a mozifilmek feldolgozása, ugyanis a keletkező, javított kiadás sokkal nagyobb méretű adat lett, mint ami elfér egy DVD lemezen. Az egyik legismertebb mű, amit feldolgoztunk, a Ludas Matyi című, egész végig színes, magyar film volt. Sokkal egyszerűbb volt a feladat a régi TV műsorok feldolgozásánál, hiszen ott csak egy-két típushibára kellett figyelni, gyakran néhány óra is elég volt a megvalósításhoz.